Darüşşafaka Basketbol Takımı ile Can Yayınları arasında iş birliği anlaşması yapıldı. Anlaşmaya göre ilk defa bir yayın evi, bir spor kulübünün tribününün isim sponsoru (Can Tribünü) oldu. Can Tribünü’nden bilet alan taraftarlara ve altyapıdaki tüm maçlarda oyunculara (rakip takım dahil) özel seçkilerle kitap hediye edilecek.

Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen anlaşmanın tanıtımına, Darüşşafaka Kulübü Başkanı Abdurrahman Saruhan, Can Yayınları Genel Müdürü Ali Granit ve sporculardan Doğuş Özdemiroğlu ile Kılıçarslan Şenkahya katıldı.

Burada açıklamada bulunan Saruhan, “Böyle bir anlaşmanın Can Yayınları ile olması bizim için çok önemli. Sporcularımızın okuyarak gelişmesi çok kıymetli. Eğitim, sanat, edebiyat yapı taşları. Darüşşafaka’dan yolu geçen gençlerin hayatında hepsinin bir arada olmasını önemsiyoruz.” diye konuştu.

Ali Granit ise Darüşşafaka ailesiyle beraber olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Türkiye’nin örnek iki kurumunun iş birliğinin önemine değinen Granit, “Darüşşafaka 150 yıldır gençlerimize en iyi eğitim olanaklarını veren, edebiyatçılar, siyasetçiler yetiştirmiş bir eğitim yuvası ama sadece okul değil. 70 yıldır en üst seviyede basketbol oynanan bir spor kulübü. Can Yayınları olarak hem eğitim hem basketbol tarafına hayranlıkla bakarken, ne yaparız da onlarla beraber oluruz diye düşünmüştük. Bizim işimiz kitap dedik. Kitap sponsorluğu isminde bir konsept oluşturduk. Darüşşafaka’nın bütün takımlarında bütün sezon boyunca iç saha maçlarında kardeşlerimize kitap vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

A takım seviyesinde dünyada ilki gerçekleştirdiklerini aktaran Granit, “İlk defa yayın evi, bir spor kulübünün tribününe ismini veriyor. İsmi de Can Tribünü oluyor. İstanbul’da ne kadar az salon olduğunu düşünürsek, bu çok değerli. Can Tribünü’nde Darüşşafakalılar ya da basketbol severler biletlerini almaları durumunda her maçta kitap sahibi olacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

Takım kaptanı Doğuş Özdemiroğlu ise “Proje açıkçası biz sporcuları da çok heyecanlandırdı. Spor ve kitap yayın evi birlikteliği çok görmediğimiz bir şey. Bu kitapların sporcular tarafından okunmasını sağlamak kaptan olarak görevim. Eğitim ve sporun birlikte gitmesi hepimiz için önemli.” şeklinde görüş belirtti.

Genç oyunculardan Kılıçarslan Şenkahya da anlaşmanın heyecan verici olduğunu kaydetti.