TEB Kültürpark Cup için İzmir’e gelen başarılı tenisçi Çağla Büyükakçay, gazeteci Özkan Pekçalışkan‘a röportaj verdi. Röportajın sponsorluk ile ilgili kısmını sizler için derledik.

 

*Tenisin yaygınlaşmasında sponsor desteği büyük önem taşıyor mu? Tenis sporcuları için sponsor desteği ne ifade ediyor? Bu konuda yeterli destek bulunuyor mu?

Teniste bugüne kadar başarılı olan sporcuların hiçbiri varlıklı ailelere sahip değil. Dünya çapındaki sporculara bakıldığında bunu görebilirsiniz. Hep bir emek ve zorlama ile bulundukları konuma gelen sporcular var. Zaten bu işlere başladıktan sonra da destek hemen geliyor. Raket sponsorunuz oluyor. Belki biraz emek verip başarılı olunca kıyafet sponsorunuz oluyor. Yani şirketlere ve sponsor olacaklara şöyle bir mesaj vermek daha doğru olur. Tenis çok geç uzmanlaşılan bir spor. Size 8 yaşından itibaren çok iyi bir yatırım gerektiriyor. Küçük yaştan itibaren iyi antrenörlerle, iyi kondisyonerlerle çalışmak gerekiyor. Bazen bize soruyorlar neden Grand Slam şampiyonlarımız yok? Neden Serena Williams’lar, Sharapova’lar yok? Çünkü bizde 8 yaşından itibaren proje gibi gelişen, proje gibi çalışan çocuklar yok. Bizim başarılı olan sporcularımız biraz tesadüf eseri başarılı oluyor. Kendi imkanları ve kendi fedakarlıkları ile bir yere gelen sporcular oluyorlar. Bu konuda artık ben tesadüf eseri değilim. Çünkü çok uzun süredir devletimiz ve Tenis Federasyonu tarafından destekleniyorum. Bu destek olmadan buraya gelmek mümkün değildi. Sponsor olacak insanların ise bu işte başarının geç geleceğini bilmeleri gerekiyor. Yani bu işe giren sponsorlar bir yerde yatırım yapıyor. Bunu bilmeleri gerek. 12 yaşında bir çocuğa yatırımları belkide on senelik bir yatırım olacak. Ama o çocuk 10 sene sonra da büyük bir sporcu olabilir. Belki ilk 50’de belki ilk 100’de olacak. Türkiye bu konuda gelişmeye başladı. Destek verilince başarının geldiği anlaşıldı. Özel şirketlerin ise bu konuda daha fazla destek olması gerekiyor. Devlet desteğini dünyada sadece Türkiye veriyor. Bu bile başlı başına çok önemli. Çünkü hiçbir ülke destek vermiyor.

*Bundan sonraki kariyer hedefiniz hakkında neler söyleyeceksiniz?

Hem toprak kortta hem de hard kortta başarılıyım. Bu noktada da geçen sene kadınlarda dünya sıralamasında 60. sıraya kadar yükselmiştim. İlk hedefim o kariyer rekorunu daha yukarılara çıkarmak olacak. Başarım arkadan gelen gençlerimiz için de çok önem taşıyor. Ne kadar ileriye gidersem gençler de orayı hedeflemiş olacak. Bir anlamda çıtayı yükseltmiş olacağım. Grand Slamların ana tablosunda yer almak da çok önem taşıyıor. Fransa Açık’ta 3. tur çok uzak değildi. Önümüzdeki senelerde ise en üst seviyelerde oynayan bir oyuncu olmayı hedefliyorum.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?