Atletizm Federasyonu’nun organizatörlüğünde, bu sene de Aroma’nın isim sponsoru olduğu 8. Aroma Akseki Dağ Koşusu, 1 Ağustos’ta Akseki’nin doğal parkurunda gerçekleşecek.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ülkemizi Avrupa ve dünyada başarı ile temsil etmiş olan birçok atletin katıldığı Aroma Akseki Dağ Koşusu’na 300 sporcunun katılması bekleniyor. Doğal parkurun dağ koşusu için dünya standartlarında olduğu Akseki’de, atletler yarışlarda 4 kategoride mücadele edecek.

Yarışlarda, Genç Bayanlarda 4.200 metre, Genç Erkeklerde ve Büyük Bayanlarda 8.400 metre ve Büyük Erkeklerde ise 12.600 metre mesafeleri koşulacak.

2015 dünya yıldızlar kupasında derece alan Bahar Atalay (1.), Gülsüm Tunç (2.), Gülcan Palavan (3.), Nurkan Dağtekin (2.), Ahmet Alkanoğlu (3.), 2015 Avrupa Şampiyonası’nda derece sahibi olan Abdullah Yorulmaz (2.), Mustafa Göksel (3.), 2013-2014’te Avrupa ve dünya ikinciliği bulunan Ramazan Karagöz ve yine 2013-2014’te Avrupa ve dünya üçüncülüğü bulunan Ferhat Bozkurt’un yanı sıra Adem Karagöz, Sönmez Dağ, Çeşminaz Yılmaz, Sevilay Eytemiş gibi Avrupa ve dünya gençler şampiyonalarında dereceye giren birbirinden başarılı sporcular yarışmada yer alacak.

Şampiyonadaki performanslara göre Türkiye Atletizm Federasyonu Teknik Kurulu, yarışmaların ardından 15 Ağustos Cumartesi günü, Romanya’da düzenlenecek Balkan Dağ Koşuları Şampiyonası’nda ve 16 Eylül Çarşamba günü İngiltere’de yapılacak olan Dünya Dağ Koşuları Şampiyonası’nda mücadele edecek milli takım kadrosunu belirleyecek.

Avrupa, Balkanlar ve dünya şampiyonalarında alınan başarılar ile birlikte ilginin her geçen gün arttığı dağ koşuları organizasyonlarının en önemlilerinden biri olarak gösterilen Akseki Dağ Koşusu’nun, bu yıl yine kıyasıya rekabete, heyecana ve başarılı derecelere sahne olacağı belirtildi.

Kaynak: Hürriyet