20 yıldır Garanti Bankası‘nın sponsorluğunda düzenlenen 24. İstanbul Caz Festivali, 4-21 Temmuz tarihleri arasında 20’nin üzerinde mekanda, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek.

Festival ilk haftasında, bu sene “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü de alacak olan, Türk pop ve cazının duayen isimlerinden Fatih Erkoç ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası şefi Kamil Özler ile caz piyanisti Jacky Terrasson ve Fransız caz trompetçisi Stephane Belmondo gibi müziğin yıldız isimlerinin yanı sıra, aralarında JUNUN, Shye Ben Tzur, The Rajasthan Express, Levent Yüksel, Taksim Trio, Cenk Erdoğan, Korhan Futacı ve Kara Orkestra, Rain Lab, Tolga Bilgin, Kristian Lind ve Geeva Flava’in de olduğu, caz, güncel müzik, dünya müziği, blues ve soul’un farklı seslerini ağırlayacak.

 

24. İstanbul Caz Festivali kapsamında, SOCAR Türkiye sponsorluğunda bu yıl ilki hayata geçirilen “VİTRİN: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” etkinliğinde, yerli sahnenin başarılı isimleri de uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcileriyle bir araya gelecek.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek “Gece Gezmesi” etkinliği, müzik şenliği ruhunu Kadıköy haritasına taşımaya devam ediyor. “Gece Gezmesi” etkinlikleri kapsamında Club Quartier (St. Joseph’liler Derneği), Moda Sahnesi, Kadıköy Sahne, Atölye Hangart, Zor, KargART, All Saints Moda Kilisesi ve Dorock XL gibi birçok farklı mekanda Kolektif İstanbul, Ceylan Ertam, Gevende, Son feci Bisiklet, Jakuzi ve daha birçok isim sahne alacak. 21 Temmuz Perşembe günü Kadıköy ve Moda rotasında yer alan çeşitli konser mekânlarındaki eşzamanlı etkinlikler Vodafone FreeZone’un gösteri sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

 

Bir nesli gitara ve iyi müziğe özendiren flamenkonun efsane ismi Paco de Lucia, ölümünün üç yıl ardından çok özel bir projeyle 24. İstanbul Caz Festivali kapsamında, çok özel bir konserle anılacak. Matraş’ın gösteri sponsorluğunda düzenlenen konserde uzun yıllar Paco de Lucia ile gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra, Chick Corea gibi caz sanatçıları ile de çalışmaları bulunan flüt sanatçısı Jorge Pardo, elektrik basta Flamenko çalış tarzı ile yepyeni bir teknik yaratan ve Paco de Lucia ile birlikte flamenko’yu çağdaş yorumla buluşturan Carles Benavent ile Paco de Lucia’nın efsanevi müzisyen ailesinden bir başka yetenekli gitarist Jose Maria Bandera, sanatçının unutulmaz müzikal mirasını gözler önüne serecek. Paco de Lucia’nın doldurulması zor tahtına aday gösterilen, caz ve dünya müziği sahnesinde ses getiren gitarist Nino Josele ve Paco de Lucia’nun  en uzun soluklu yol arkadaşlarından efsanevi vokal David de Jacoba ve perküsyonist El Pirana’nın kült gitaristi yine onun parçaları ile anacak. Geceye  Türkiye’den katılan değerli isimler ise Levent Yüksel, Taksim Trio ve Cenk Erdoğan. Konsere futuristik tekniğiyle flamenkoya yepyeni bir soluk getiren, İspanya’nın yükselen yıldızlarından Nino de Los Reyes de danslarıyla eşlik edecek.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?