Galatasaray ile hazır gıda sektörünün önde gelen markalarından Terra Pizza arasında 1+1 yıllık forma göğüs sponsorluğu anlaşması imzalandı.

Anlaşma Avrupa müsabakaları hariç olmak üzere;
2019-2020 Sezonu için 18.000.000 TL + KDV + bonuslar
2020-2021 Sezonu için 20.000.000 TL + KDV + bonuslar

olarak açıklandı. Galatasaray, 2 yıl için 38.000.000 TL + KDV + bonuslar kazanacak.

Bilinmesi gerekenler:

  • Terra Pizza, yerli pizza markası Pizza Pizza’nın yeni adı.
  • Bonuslar, Başkan Mustafa Cengiz’in açıklamasına göre: “Süreç içerisinde ne kadar olacağını göreceğimiz bir gelir” olarak tanımlandı.
  • Galatasaray, Türk Hava Yolları ile Avrupa müsabakaları için forma göğüs sponsorluğu konusunda anlaştı. THY anlaşmasından beklenen kaynak yaklaşık 15-20 milyon TL seviyesinde. Bu kaynak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sadece maddi olarak değil, ayni+maddi olarak gerçekleşecek.
  • THY + Terra Pizza sponsorluk anlaşmasının toplam değeri yaklaşık yıllık 35-40 milyon TL olacak.
  • BJK – Vodafone Avrupa maçları dahil forma göğüs anlaşmasını 2 yıl için 36.000.000 TL olarak yenilenmişti.
  • Fenerbahçe, Koç markalarından Avis ile Avrupa maçları dahil yıllık 35.500.000 TL üzerinden devam ediyor.
  • Trabzonspor, Vestel ile yıllık 3 milyon euro kazanıyor. (Euro kuru kaç TL’den sabit bilinmiyor. Anlaşma imzalandığı tarihte 1 euro = 6.2 TL idi.)

 

Diğer detayları incelemek isteyenler aşağıdan itibaren inceleyebilir.

Göğüs sponsorluğu anlaşmasının imza töreni Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda gerçekleştirildi. İmza törenine Başkan Mustafa Cengiz, İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak, Başkan Yardımcıları Yusuf Günay ile Kaan Kançal, Yönetim Kurulu Muhasıp Üyesi Dorukhan Acar, Terra Pizza Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faralyalı ve Terra Pizza CEO’su Emre Kurtoğlu katıldı.

Mustafa Cengiz: “Basının değerli temsilcileri, sevgili Galatasaraylılar, biz forma göğüs sponsorluğu için uzunca bir süredir olanaklarımızı değerlendiriyoruz. Son 2-3 haftada çalışmalar çok yoğun hale geldi. Ülkemizin geçici de olsa içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar hepinizin malumu. İnsanlar bu tip durumlarda reklam ve kültürel giderlerden kısıntı yapıyorlar. Ben özellikle Mediterrane gruba çok teşekkür ediyorum. Büyük bir feraset gösterdiler. Galatasaray’a maddi ve nakdi olarak 18 milyonluk sabit ve süreç içerisinde ne kadar olacağını göreceğimiz bir gelir sağladılar. İkinci yıl 20 milyon TL’lik bir destek sağladılar. Taraftarımızda nedense kavram olarak göğse ya inşaat ya banker ya da telekomünikasyon firmalarının reklam vermesi gerekiyor yönünde bir algı oluşmuş. Biz bu algıyı kırmak istiyoruz. Biz Avrupa şampiyonu olduğumuzda göğüs reklamımız bir boya firmasıydı. Biz bundan gurur duyarız. Maalesef realite olarak baktığımızda ülkemizdeki Galatasaray gibi büyük camiaları uluslararası çapta taşıyacak, uluslararasında kendine yer edinmeyi hedeflemiş marka sayımız çok az. Ne şükür bize ki bir Türk firması, ulusal çapta örgütlenmesini Galatasaray ile birlikte tamamlayarak uluslararası arenada bir Türk firması olarak yer açmaya çalışıyor. Biz Galatasaray olarak bu Türk markasının uluslararası ve ulusal piyasada kendine yer etmesi için çaba sarf edeceğiz ve aracı olacağız. Biz bundan gurur duyuyoruz. Gıda ile ilgili sevgili Doruk da açıklayacaktır, Amerika’da en büyük kupaların sponsor firmaları iki büyük pizza markası. Diğer markaların isimlerini zikretmek istemiyorum çünkü bundan sonra telaffuz edeceğim pizza markası Terra Pizza’dır. Herkesin bu adı ezberleyeceğinden, Galatasaray gibi bir marka ile birlikte olacağından adım gibi eminim. Bizim iki yıl önce toplam sponsorluk gelirlerimiz 143 milyon, geçen yıl 160 milyondu. Bu yıl dokuzuncu ay itibarıyla 190 milyon TL’yi aşmış durumda. Göğüs reklamımız THY’nin de Şampiyonlar Ligi’nde vereceği destek ile telaffuz ettiğim rakamların iki katına ulaşmaktadır. Bu bizim için bir onur vesilesidir. Ben sözlerimi sevgili Ahmet Bey’e bırakıyorum.”

Terra Pizza Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faralyalı: “Hepiniz tekrar hoş geldiniz. Terra Pizza için bu tarihi bir gün. Bu fırsatı bize verdikleri için başta Başkan, Yönetim Kurulu ve tüm Galatasaray Ailesine çok teşekkür ediyoruz. Böyle bir ortaklık yapma fırsatı bize çok daha yol alma imkanı sağlayacaktır. Aynı zamanda büyük bir sorumluluk da yükleyecek. Bir şampiyona yakışır şekilde davranmak bütün Terra Pizza ailesinin her ferdinin sorumluluğu haline geldi. Bunu Emre ve ekibinin en iyi şekilde gerçekleştireceğine inancımız tam. Büyük bir heyecan içerisinde hedefleri yukarı çekmenin ve sorumlulukları arttırmanın keyfini yaşıyoruz. Bugünden sonra Terra Pizza’nın hedefi Türkiye’deki tüm sporseverlere maç dendiği zamanında “Gel beraber olsun, Terra Pizza ile olsun” dedirtmektir. Bu hedefi gerçekleştirmek için hep beraber çalışacağız. Allah bizi utandırmasın.”

Terra Pizza CEO’su Emre Kurtoğlu: “Değerli basın mensupları hoş geldiniz. Öncelikle sayın Başkanımız Mustafa Cengiz huzurunda tüm Galatasaray camiasına teşekkür etmek istiyorum bu fırsatı bize verdikleri için. Eski adıyla Pizza Pizza, son bir aydır kullandığı yeni adıyla da Terra Pizza hedefleri olan, kendine büyük bir yol seçmiş, pazarlama stratejisini ve bayi ağını yeniden şekillendirmeye çalışan, organizasyon değiştiren bir yapı içerisindeyiz. Bugün 43 ilde 130 restoranımızda hizmet veriyoruz. Öncelikle ben sizden ve tüm sporseverlerden özür diliyorum. Bugün sadece Türkiye’nin yarısında varız. Artık hedeflerimiz daha da büyüdü. Çok kısa bir sürede Türkiye’nin her yerinde olacağımıza ben söz veriyorum. Sorumluluğumuz düne göre bugün çok daha fazla. Buradan ben bayilerimize seslenmek istiyorum. Bundan sonra daha da güler yüzlü, daha da lezzetli, daha hızlı, başta Galatasaraylı taraftarlar olmak üzere tüm sporseverlere en iyi hizmeti götürmek zorundayız. Bu iş birliği kapsamında Sayın Başkanımızın söylediği gibi çok güzel işler yapacağız. Değişik projelerimiz var, Ahmet Bey’in de dediği gibi bundan sonra Terra Pizza ismi spor dendiğinde akla ilk gelen isim olacaktır. Çok tanınmıyoruz ancak bir ay içerisinde çok hızlı bayiler açarak daha iyi yerlere geleceğiz. Dorukhan Bey’e ben söz vermek istiyorum, sözlerimi sloganımız olan “Gel beraber, hep beraber olsun” cümlesiyle bitirmek istiyorum. Hepinize teşekkür ederim.”

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?