Fenerbahçe ile Doğuş Grubu arasında 3 yıllık sponsorluk anlaşması imzalandı.

Elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılarla basketbol tarihine geçen ve kazandığı Euroleague Kupası ile de Ülke Basketbolunda bir ilki gerçekleştiren Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımız, Doğuş Grubu ile sponsorluk ve birçok noktada işbirliği anlaşmasına vardı.

Sponsorluk anlaşması kapsamında 2017-2018 sezonundan itibaren 3 yıl boyunca “Fenerbahçe Doğuş” adı altında mücadele edecek olan Erkek Basketbol Takımımız,  elde ettiği zaferlere yenilerini eklemeyi hedefliyor.

İşbirliğinin duyurulması amacıyla Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda düzenlenen toplantıda Başkan Aziz Yıldırım, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Genel Sekreter ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Asbaşkanlar Ali Yıldırım, Önder Fırat, Ozan Balaban, Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Başak, Genel Koordinatör Tamer Yelkovan, Fenerium Genel Müdürü Mümtaz Karakaya, Fenerbahçe Doğuş Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Zejko Obradovic ve Fenerbahçe Doğuş Erkek Basketbol Takımı Genel Menajeri Maurizio Gherardini  ile kulüp ve Doğuş Grubu yetkilileri yer aldı.

 

Aziz Yıldırım: “2 büyük camia, 2 büyük marka bir araya geldi”

Organizasyonda ilk olarak söz alan Başkan Aziz Yıldırım, Doğuş Grubu’na teşekkür etti ve sponsorluğun önemine vurgu yaptı.

“Türk sporunda önemli bir gün. Sponsorluğun önemli olduğunu uzun yıllardır vurguluyoruz. Sponsorlukların artmasıyla da Türk sporunda her branşta başarının geleceğini belirtiyorduk ve bunu basketbolda gördük.

Fenerbahçe, Ülker ile başlamış olduğu sponsorluk süreciyle birlikte 2006 yılından itibaren 7 şampiyonluk, Euroleague dördüncülüğü, ikinciliği ve birinciliği kazandı. Başarılar bunun örneğidir. Bunun bir örneği de Doğuş’un geçen yıl Darüşşafaka ile yapmış olduğu sponsorluk anlaşmasıyla Darüşşafaka Doğuş’un bir noktaya gelmesi.

Bugün burada yapılan bu sözleşmeyle Doğuş ve Fenerbahçe,  2  büyük camia, marka olan 2 büyük değer bir araya geliyorlar. 3 yıl gibi bir süreçte beraberce Türk basketboluna hizmet etmek için anlaştılar. Bu süreç içinde bugüne kadar elde edilen başarının daha da ileri noktaya gitmesi hepimizin arzusu ve isteğidir.  Hepimiz bunun için çalışacağız ve mücadele edeceğiz.  Doğuş Grubu’na teşekkür ediyorum. 2006’dan bu yana devam eden sürecin devamlılığı için, Türk sporuna katkıda bulundukları için. Doğuş Grubu yalnızca bugün Fenerbahçe ile anlaşarak Fenerbahçe’nin için de değildir. Doğuş Grubu bundan önceki yıllarda da kadın basketbol takımımızdaki forma reklamında, saha reklamlarında yine sponsor anlayışıyla, geçen yıl başlattığımız Yelken Şubesi’ndeki destekleriyle, Olimpiyatlara harılanacak sporcuların yetiştirilmesi, tesislerinin yapılması, dış ülkelerden de sporcuların getirilerek olimpiyatlara hazırlanması gibi çalışmalar yapıyor. Belki bunları kamuoyuna aksetmiyor.

Ferit Bey iyi bir Fenerbahçelidir, şahsım olarak anlatmak biraz yanlış olur. Önümüzdeki süreçte herkes Ferit Bey’in nasıl bir Fenerbahçeli olduğunu, bu salonlarda ve Fenerbahçe’nin diğer branşlarda göreceklerdir. Başta Ferit Bey olmak üzere Doğuş ailesine teşekkür ediyorum. Ferit Bey, iyi ki varsınız” diye konuştu.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk: “Beraberliğimizin Türk Basketboluna, Fenerbahçe’mize ve Doğuş Grubu’na hayırlı olmasını dilerim”

“Saygı değer Başkanım, çok değerli başantrenörüm, genel menajerim, değerli basın mensupları ve sevgili konuklar; Sizleri saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Grubumuz ile Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı arasında gerçekleştireceğimiz sponsorluk imza törenine hepiniz hoş geldiniz.

Avrupa’nın en iyi takımı olarak tarihe adını yazdıran, başarılarıyla ülkemizi gururlandıran Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı ile Doğuş markamızın bir araya gelmesinden büyük bir mutluluk duyuyorum. Doğuş Grubu olarak toplumsal yaşamın gelişimine öncülük yapma sorumluluğunu taşıyoruz. Bu çerçevede, “Doğuş’tan iyi bir gelecek” vizyonumuz ile pek çok alanda projeler geliştiriyoruz. Bu vizyon ile başta basketbol olmak üzere, hepimizi aynı coşku ve heyecan çemberine alan sporun çeşitli dallarına ve sporculara daima destek olduk, olacağız.

Grubumuzun eski iştiraklerinden Garanti Bankası ile birlikte uzun yıllar basketbolun yanında olduk. 2001 yılında başlayan 12 Dev Adam, 2005 yılında başlayan Kadın Milli Takımı ve 2013 yılından bugüne devam eden Kadın, Erkek ve Genç Tekerlekli Sandalye Milli Takım sponsorlukları halen bugün de aynı heyecan ile Garanti Bankası tarafından sürdürülüyor.

Bunun yanı sıra Doğuş Grubu olarak 2015 yılında Avrupa’nın bir numaralı basketbol organizasyonu Euroleague ile iki yıllık bir işbirliği gerçekleştirerek hem Euroleague’e hem de Eurocup’a destek verdik.

Profesyonel seviyedeki desteklerimizin yanı sıra, sosyal sorumluluk projemiz ‘oyunda kal’ ile 3 yılda 4 şehirde 58 basketbol sahası yeniledik ve 80.000’den fazla çocuğumuza spor yapma imkanı sunduk. Önümüzdeki dönemde de, gençlerimize ulaşma imkanı verecek yeni bir platform üzerinde çalışıyoruz.

Bu noktada Darüşşafaka ile olan işbirliğimize de değinmek isterim. 2013 yılında yapmış olduğumuz ve önemli bir kısmı eğitim desteğinden oluşan anlaşma ile oluşturduğumuz yapının hem sahada hem de sporun sosyal gücünü gösterme anlamında fark yarattığına inanıyoruz. Bizim için çok kıymetli olan Darüşşafaka kurumları ile işbirliğimiz farklı bir içerikle ve yine eğitim odaklı olarak devam edecektir.

Türkiye’de basketbola son yıllarda artan ilgiyi büyük bir mutlulukla takip ediyoruz. Kuşkusuz bu ilginin arkasında takımlarımızın Avrupa Liglerinde kazandığı başarılar ve Ülkemizde düzenlenen büyük basketbol organizasyonları yatmakta.

Son olarak Fenerbahçe Basketbol Takımı’nın ülkemizde düzenlenen Euroleague Fınal Four’da oynadığı maçların taraftarlıktan öte bir heyecanla tüm Türkiye tarafından izlenmesi, bu alandaki başarıları toplum olarak sahiplenmeye ne kadar hazır olduğumuzu da ortaya koydu.

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Avrupa’nın en üst düzey ligini şampiyon olarak tamamladı ve Türk Basketbol Tarihinin en büyük başarılarından birine imza attı.  Baş antrenör Zeljko Obradovic, başarılarla dolu kariyerine bir şampiyonluk daha ekledi, tüm Türkiye’ye büyük bir sevinç yaşattı. Bu vesile ile kendisine ve takımımızın kıymetli oyuncularına hepimiz adına bir kez daha takdir ve teşekkürlerimi iletmek isterim. İşte Doğuş Grubu olarak, birazdan atacağımız imza ile, tüm Türkiye’ye bu büyük mutluluğu yaşatan takımımıza bir destek de biz vermek istiyoruz.

Fenerbahçe ile imzalayacağımız isim sponsorluğu anlaşmasının yürürlüğe girmesi ile birlikte Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın adı Fenerbahçe Doğuş olacaktır. Fenerbahçe Kulübü’ne de bu nezaketinden ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Avrupa’nın en iyi basketbol takımıyla; profesyonel yönetim anlayışını ve takım ruhunu işine yansıtan Doğuş Grubu birlikteliğinin ülke basketbolunu daha da ileri bir noktaya taşıyacağına yürekten inanıyorum.

Bu kıymetli işbirliğinin memleketimize hayırlı olmasını diliyor; bu vesileyle bu beraberliğe ve Doğuş Grubu’na gösterdiği teveccüh ve destek için başta Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sayın Aziz Yıldırım olmak üzere, Fenerbahçe Yönetim Kuruluna, değerli genel Menajerimiz Maurizio Gherardini’ye, Baş Antrenörümüz  Zeljko Obradoviç’e ve ekibine, tüm sporcularımıza, kulübümüzün değerli üyelerine ve sporseverlere teşekkürlerimi sunuyorum. Beraberliğimizin Türk Basketboluna, Fenerbahçe’mize ve Doğuş Grubu’na hayırlı olmasını dilerim” açıklamasında bulundu.

Darüşşafaka ile Fenerbahçe basketbol takımlarının birleşmelerinin söz konusu olmadığını belirten Şahenk, “İki takım kendi kulvarlarında koşacaktır. Bizim Fenerbahçe ile olan ilişkimiz bir sponsorluktur. Yakın gelecekte Sayın Başkanımızın uygun göreceği şekilde yönetim kurulunda gerekli düşünceleri paylaşacağız. İcra komitesi oluştuğu zaman sevgili kardeşim İbrahim Kutluay da katılacak” ifadelerini kullandı.

Amatör şubelerle ilgili devletten beklenen destekler ve ‘Beşiktaş’ın amatör şubeleri dondurma kararını konuşuyor’ oluşuyla ilgili sorulan soruyu Başkan Aziz Yıldırım, “Fenerbahçe’nin her sene amatör şubelerde 25 milyon dolar civarında açığı var. Fenerbahçe’nin borcu 295 küsür milyon dolardı. Şimdi amatörlerde devlet stopajların amatör şube harcamalarından düşürülmesinin sağlanması 20 senedir konuşuluyor. 1 yıl önce sayın bakanlık bunu halledeceğini söyledi. Beyanatlarında halledecekleri söyleniyor ama maalesef yapılmıyor. Yapılacağına da inanmıyorum. Yapılacak şeyin de yanlış yapılacağını düşünüyorum çünkü bizim gibi bu işe gönül vermiş ve doğrusunu düşünenlerin fikri alınmadan yukarıda çalışmalar yapılıyordur ama çıkan şeyden kimse mutlu olamayacaktır. Amatör şubelerin yürüyebilmesi için sponsorlar olmalı, taraftarlar destek olmalı. Maalesef basın olarak yanlış bilgi vererek taraftarları yanlış noktalara yönlendiriyorsunuz. Bir gazete yazıyor; ‘kombineden 30 trilyon geliri olmuş’ diye. Fenerbahçe’nin 13 buçuk trilyona yakın kombineden geliri var. Bunu Euro’ya çevirdiğiniz zaman 3 milyon Euro yapar. Bu takımın şu anki bütçesi 30 milyon Euro. Yüzde 10. Geçen sene bilet fiyatlarını yüzde 10 arttıralım dedik, ortalık ayağa kalktı. Yıl sonunda eğer bu trend devam ederse Türk Lirası döviz bazında yüzde 25’ten aşağı değer kaybı olmayacaktır. O zaman bu 30 milyon Euro 35-38 milyon Euro’lara çıkacaktı sabit ücretler durmak kaydıyla. Devletin sahip çıkması gereken operasyonları yapması gerekirken maalesef yapmıyor. Şampiyon olduk, karşılığı 100 altın. 750’ye çıkaracaklardı yapmayın bunu dedim. Tenkit alırsınız. Fenerbahçe şampiyon olunca 10-15 milyon Euro ödül almalı ki bu süreç devam etsin. Ama siz bunları sağlamazsanız devlet olarak… 217 ülkede yayınlandı. İlk Türkiye’nin ismi geçiyor ama bunun karşılığında hiçbir şey yok. Sağ olsun Ülker, sağ olsun Doğuş Grubu. Onlar olmasa burayı kapatmak lazım. Fenerbahçe bankalara 30 milyon Euro borçlanırsa bu spor dalını yürütemez. Diğer kulüplerde aynı şekilde. Beşiktaş’ın aldığı karar kendi içinde bir karardır, saygı duymak lazım. Böyle Fenerbahçeli, insanlar olmasa biz de kapatırız. Devletin bu konuya bir an evvel el atması lazım” şeklinde cevapladı.

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?