Ocak 2017’de “YouTube Sponsorluk Nedir? Nasıl Bulunur?” başlıklı bir yazı yayınladım. Zamansız bir içerik olmuş ve çoğu noktada geçerliliği koruyor. Aradan geçen zaman gereği yazıyı güncelleyerek ve kapsamını genişleterek bir rehber hazırladım.

Udemy’deki YouTube Sponsorluk eğitimine katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

YouTube’da sponsor bulmak ciddi bir iştir. Olabildiğince kısa tutmaya çalışsam da çok ince noktalara ve “sihirli” detaylara yer verdiğimden rehber oldukça uzun oldu. YouTube kanalınıza sponsor bulmak istiyorsanız lütfen tüm konu başlıklarını incelediğinizden emin olun.

2018 yılında yılında ünlü YouTube içerik üreticisi Barış Özcan ile YouTube Sponsorlukları üzerine bir röportaj gerçekleştirmiştik. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

YouTube Sponsorluk Rehberini PDF olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

YouTube Sponsorluk Çalışmaları Rehberindeki Ana Konu Başlıkları:

 • YouTube Sponsorlukları Nedir? Genel Bilgiler – Temel Noktalar
 • YouTube Mecrasındaki Sponsorluk Türleri Nelerdir?
 • YouTube Kanallarının Sponsorlara Sunabileceği Haklar Nelerdir?
 • YouTube Kanalı Nasıl Sponsorluğa Uygun Hale Gelir?
 • YouTube Kanallarına Hangi Markalar Sponsor Olur?
 • Sponsor Adayları İle Nasıl İletişime Geçilir?
 • YouTube Sponsorlukları için Ne Kadar Bütçe Talep Edilir?
 • YouTube Kanallarının Sponsorluk Dosyası Nasıl Hazırlanır?
 • Kaçınılması Gereken YouTube Sponsorluk Hataları
 • YouTube Sponsorluk için Sıkça Sorulan Sorular

 

YouTube Sponsorlukları Nedir? Genel Bilgiler – Temel Noktalar

YouTube, 2005 yılından beri hayatımızda. Büyüklüğünü anlamak için bazı temel istatistikler paylaşmak istiyorum. Platform, dünyanın en çok tercih edilen arama motorları arasında yer alıyor. Günde 1 milyar saat YouTube videosu izleniyor. YouTube’un her ay 2 milyar aktif kullanıcısı ve günlük 30 milyondan fazla kullanıcısı var. 1 milyon ve üzerine abonesi olan 20 bini aşkın kanal var. Dünya çapında 80’den fazla farklı dilde içerikler bulunuyor. İstatistikleri artırabiliriz… Vermek istediğim mesaj çok basit; YouTube pazarlama faaliyetleri açısından kurumlar adına çok yararlı bir platform.

YouTube reklamları ile markalarla yapılan sponsorluk çalışmaları birbirine karıştırılmamalıdır. YouTube, platformu üzerindeki videolara markaların reklamlarını ekleyerek, içerik sahiplerine izlenme başına belli paylar verir. YouTube üzerinden elde ettiğiniz reklam gelirleri sponsorluk değildir.

YouTube platformundaki sponsorluk çalışmaları, kurumların ürünlerini veya hizmetlerini daha geniş kitlelere, hedefli ve hızlı bir şekilde ulaştırmak için kullanılır. Video pazarlama, satışları artırmanın en iyi yollarından biridir.

YouTube’da farklı para kazanma seçenekleri olsa da marka anlaşmaları, YouTuber’lar için en kazançlı gelir akışıdır. Rehberde YouTube para kazanma yöntemlerine odaklanmayacağım. İçerik üreticilerin sponsorluk anlaşmaları yapabilmek üzere markaların ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini kanıtlamaları gerekir. Sponsorluk için en önemli konu, ulaştığınız kitledir. Markalar, ulaştığınız kesime erişmek adına sizi tercih edecektir. Ulaştığınız kesim, markanın ulaşmak istediği kesimle örtüşüyorsa sponsorluklar gerçekleşebilir.

Sponsorluk çalışmaları kapsamında tanıtılacak ürün, her şeyden önce içeriğinizle veya hedef kitlenizle ilgili olmalıdır. Örneğin bir güzellik kanalıysanız, tıraş markaları ile sponsorluk gerçekleştiremezsiniz. İçerikler, kitlenizle doğrudan veya dolaylı olarak ilgili olabilir. Örneğin bir teknoloji kanalı için, daha çok erkeklerin takip edeceği varsayılarak tıraş markaları ile sponsorluklar gerçekleştirilebilmektedir.

Oyun, teknoloji, komedi, moda, eğitim, bilgilendirici, vlog veya farklı bir türden kanalınız olduğunda aslında potansiyel sponsor adaylarınızı da belirlemiş olursunuz.

Kanalınızı sponsorlar için çekici kılan şey, kitlenizin sayısıyla birlikte niteliğidir. Etkileşim oranlarınız, beğeni sayılarınız ve videoya yapılan yorumlar kitlenin aktifliğini gösterir. Ayrıca trafiğin çoğunu nereden aldığınız ve videolarınızın ortalama izlenmesi süresi gibi kritik noktalar bulunur. Yüksek sayıda aktif kitleye sahip olan kanallar sponsorluk için avantajlıdır. Kitlenizin “gerçek” olması fayda sağlar. Kitlenin markanın ulaşmak istediği illerde ikamet etmesi de sponsorluğu etkiler.

YouTube sponsorluklarında en önemli konulardan biri yayınlanacak içeriğin kesinlikle görünecek olmasıdır. Video içerisinde sunulan markalı içeriğiniz, hiçbir reklam engelleyici eklentisine takılmaz ve herkese ulaşır. Oysa geleneksel reklamlar, engellenebilmektedir.

YouTube sponsorluklarında, kanal sahiplerinin tek video üzerinden değil, en az 3-4 video boyunca anlaşmaları gerçekleştirmeleri her iki taraf için de fayda sağlamaktadır.

Bir YouTuber olarak, en zor kısımlardan biri, herkesin yapmadığı yenilikçi fikirler bulmaktır. Sponsorlarla çalışmak, yaratıcılığınıza doğal olarak daha önce hiç olmadığı kadar ilham verebilir.

Markalarla herhangi bir sponsorluk anlaşması imzaladığınızda YouTube politikalarına uyduğunuzdan emin olmanız gerekir. YouTube video düzenleyicisinde “bu video ücretli tanıtım içeriyor” onay kutusunu işaretlemeniz şarttır. Lütfen önce sponsorluklarla ilgili YouTube yönergelerini inceleyin.

 

YouTube Mecrasındaki Sponsorluk Türleri Nelerdir?

YouTube için temelde üç farklı sponsorluk türü bulunur. Affiliate (Satış Ortaklığı), Ürün ve Maddi sponsorluk olarak isimlendirdiğim türler ayrı ayrı veya birleştirilerek hayata geçebilir. Aynı anda hem maddi hem ürün hem de satış ortaklığı anlaşmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

YouTube Sponsorluk Türleri:

 • Ortaklık Yapısı / Partnerlikler (Affiliate)
 • Ürün – Hizmet Sponsorlukları
 • Ücretli Yayın Sponsorlukları

 

Ortaklık Yapısı / Partnerlikler (Affiliate)

En kolay gerçekleşen ancak kanal sahibi için karlılığı en düşük sponsorluk çeşididir. Küçük kanallar bile ortaklık yapısına dâhil olabilir. Ortaklık yapısı ile kanal izleyicilerine ufak indirimler sağlanır. İndirim oranları %3 ile %15 arasında değişmektedir. Kanal ile ortak olmak, kurumlar için hem site trafiği çekmek hem de potansiyel satış yapmak anlamına gelir.

Kanal sahipleri için ortaklık bağlantıları uzun vadede çok kazançlı olabilir. İki yıl önce yayınladığınız bir video, bugün bir satış sağlayabilir. Yurt dışında Amazon‘un, ülkemizde Trendyol, Hepsiburada, Çiçeksepeti gibi markaların sıklıkla kullandığı bir yöntemdir.

İndirimlere erişim genellikle kanal sahibine sunulan özel bağlantıya tıklandığında geçerli olur. Bir izleyici, kanal sahibinin bağlantısına tıklayarak satın alma işlemini gerçekleştirdiğinde, ürün başına belirlenen komisyon bedeli kanal sahibiyle paylaşılır. Eğer izleyici UTM kodunu silmişse veya daha sonradan aklına gelip kendi imkânları ile ilgili siteye erişmişse, içerik üretici gerçekleşen satış üzerinden pay alamaz.

Komisyon oranları genellikle, kanal sahibinin kaç adet ürün sattırdığı ile doğru orantılıdır. Ortaklık yapısına sahip kanal sahipleri, kanalına yüklediği her videonun açıklama kısmında özel bağlantısını da paylaşarak elde edeceği kazancı artırmayı amaçlamaktadır.

Ortaklık yapısı, markalar için oldukça elverişlidir. 10.000 izlenen bir videoya sponsor olan markalar, 1000’de 1 bile dönüşüm oranı yakalandığı takdirde 1000 adet satış yapabilirler. Satış şartının olmaması gereken affiliate çalışmalarında her iki taraf da kazanç sağlayabilir.

 

Ürün – Hizmet Sponsorlukları

Kurumlar, içerik üreticilerine ürünlerini hibe eder veya kullanmalarını sağlar. İçerik üreticiler de izleyicilerine ürün hakkında yorum yaparlar. Genellikle büyüyen veya büyük kanallarda tercih edilir.

Ürün sponsorluklarında en önemli nokta, videolarda sponsorun kendi ifadelerinin değil video sahibinin yorumlarının bulunmasıdır. Ürün sponsorluğu sayesinde aboneler ile gerçek etkileşim sağlanmaktadır.

Bazı kanallar için kullanması oldukça uygundur. Örneğin bir teknoloji kanalında yeni çıkan bir telefonun incelenmesi adına ürüne sahip olmak elverişli olabilir. Alternatif olarak bir oyun kanalı sahibinin oynayacağı tüm oyunlara ücretsiz erişeceğini bilmesi en azından başını ağrıtmaz.

Ürün sponsorlukları, ücretsiz kıyafetlere sahip olmak veya ücretsiz uçak bileti, konaklama gibi konularda da işe yarayabilir. Ürün sponsorluğu, ürünü satın alırken indirim almanız anlamına da gelebilir.

Daha küçük boyutta da düşünülebilir. YouTube kapak görsellerini kendi başına hazırlayamayan bir içerik üreticisine bir grafikerin ücretsiz hizmet vermesi veya YouTube videolarındaki alternatif altyazıların düzenlenmesi gibi hizmetler de maddi olmayan sponsorluklar kapsamına girebilir.

Ürün sponsorlukları kanalın daha hızlı büyümesine yardımcı olduğu gibi yeni bir ürün çıkaran kurum için de yararlıdır. Örneğin; yeni bir ürün, piyasaya girmeden önce kanal ile paylaşılabilir ve abonelerin ilgisini çekebilir. Piyasaya girmeden önce alınan yorumlar sayesinde ürünün geleneksel pazarlama yöntemleri gözden geçirilebilir.

Eğer gerçekten büyük bir kanalsanız, sadece ürün karşılığında sponsorluk yapmamalısınız. Zaten satın alacağınız bir ürün veya hizmet değilse, hiç yapmamalısınız. Size sunulan ürün bir koltuk takımı, bilgisayar, TV, kamera gibi görece yüksek bütçeli ise veya tatil, konaklama gibi imkân sağlayan bir hizmetse olumlu değerlendirebilirsiniz.

 

Ücretli Yayın Sponsorlukları

Kanallarda gerçekleşen gerçek sponsorluk türüdür. Kanal sahipleri, yayınları karşılığında ücret alır. Ücretli yayın sponsorluklarında, sponsorluk hakları çok geniştir. Sponsorluk için kullanılabilecek haklardan öne çıkanlar aşağıdaki gibidir;

– Yalnızca o ürüne veya hizmete özel videonun belli aralıklarla paylaşılması
– Videolarda ürün yerleştirme yapılması
– Ürünün veya hizmetin günlük hayatta kullanılmasının sağlanması
– Video başlangıç veya bitişlerinde sunar-sundu içeriklerinin eklenmesi
– Sosyal medya kullanımlarında logo konumlandırmaları
– Tüm videoların açıklama kısımlarında belirli içeriklerin yer alması
– Abonelerle kanal üzerinden kampanyaların yapılabilmesi
– Abonelerin katılımı ile anket çalışmasının yaptırılabilmesi

Yukarıdaki haklar sponsor kurumun sektörüne, ürününe veya hizmetine göre değişkenlik gösterebilir. Rehberin bir sonraki başlığında sponsorluk hakları kapsamındaki detaylara ayrıca yer veriyorum.

Ücretli yayın sponsorlukları, izleyici kitlesi ile doğru iletişimi sağlamak adına en zorlu sponsorluk türüdür. Kanal sahipleri genellikle, videoların başlığında “sponsorlu içerik”, “ücretli yayın”, “sponsorlu paylaşım” gibi ibareler bulundurur. Eğer sponsor kurum başlıkta benzer ibarelerin yer almasını istemiyorsa bile, kanal sahipleri videonun içerisinde içeriğin sponsorlu olduğunu açıklamalıdır. Aksi halde izleyiciler video içeriğinin sahte olduğunu düşünebilirler. Ürün veya hizmet hakkındaki olumlu ve olumsuz yorumlar, şeffaflık ilkesi ile izleyicilere aktarıldığından güven sağlamaktadır. Samimi olduğu düşünülen sponsorlu içerikler, hedef kitlenin satın alma kararlarını olumlu yönde etkilemektedir.

 

YouTube Kanallarının Sponsorlara Sunabileceği Haklar Nelerdir?

Diğer sosyal ağların aksine, YouTube platformu markaların kullanıcılarla etkileşimde kalabilmeleri adına çok sayıda olanak barındırır. Sponsorluk türlerini tarif ederken bahsettiğim bazı içeriklerle birlikte kanal sahiplerinin sponsorlara sunabileceği hakları tanımladım.

Sponsorluk hakları ayrı ayrı uygulanabileceği gibi genellikle bazıları birbiri ile birleştirilerek hayata geçer.


YouTube’da Markalara Sunulacak Sponsorluk Haklar:

 • Video Konsepti İsim Hakkı
 • Sunar-Sundu
 • Geçilemez Reklam
 • Marka Entegrasyonu – Ürün Yerleştirme
 • Marka Temsilcisi – Marka Yüzü Olma
 • Alt Bant Reklamları
 • Açıklama Metinlerinde Link
 • İlk Yorum Sabitleme
 • Promosyonel Aktivite Düzenleme
 • Markanın Kanalına İçerik Üretme
 • Diğer Tanıtım Faaliyetlerinden Faydalanma
 • Sektörel Bazlı Tek Sponsorluk
 • İlk Yenileme Hakkı

 

Video Konsepti İsim Hakkı

Kanalınızda markalara sunabileceğiniz en önemli sponsorluk haklarından biridir. Kanalın isim sponsoru olmaz ama ürettiğiniz içeriklerde isim sponsoru olabilir. Kanal sahibi olarak, çeşitli konseptlerde içerik üretiyor olabilirsiniz. Farklı konseptlerinizi farklı isim sponsorları ile bütünleştirebilirsiniz.

Markanın ismini, konseptlerdeki videoların başlıklarında ve küçük görsellerinde bulundurabilirsiniz. Markaların tek başına isim hakkını kullandıkları görülmemiştir. Onlara aynı zamanda farklı sponsorluk hakları da sunmalısınız. Bir nevi ana sponsorunuz gibi düşünebilirsiniz.

İsim hakkı anlaşmalarında yayınlanacak içerik sayısı belirleyici olmaktadır. Anlaşma süresinin program boyunca mı devam edeceği yoksa belli bir sayıdaki içerik için mi geçerli olacağı konusunun netleştirilmesi gerekir.

 

Sunar-Sundu Hakkı

İsim hakkını kullanmak istemeyen markaların veya içerik üreticilerinin tercih edebileceği ve isim sponsoruna en yakın sponsorluk hakkıdır. Konseptinizde yer alan videoların başlıklarında marka bulunmaz ama videonun başında ve sonunda markanın sunar-sundu reklamı döner.

İzleyicileriniz ilgili videoya eriştiğinde markanın reklamını görmeden devam edemezler. Neredeyse tüm izleyicilere erişebilen bir sponsorluk hakkıdır.

 

Geçilemez Reklam

Videonun toplam süresinin tam yarısında veya başlarına daha yakın bir zamanda markanın geçilemez özellikteki reklamı gösterilir. Marka reklamı, video içeriğine entegredir.

İzleyenlerin YouTube reklamları gördüğünü zannetmeleri adına, video sunucusu tarafından ayrıca belirtilebilir.

İçerik üreticilerinin yüksek bedeller karşılığında sunması gereken bir haktır.

Yayınlanan içerik, video konsepti ile bütünleştirilerek etkileşimler artırılabilir.

 

Marka Entegrasyonu – Ürün Yerleştirme

Entegrasyon çalışmaları ile marka, vermek istediği mesajı dilediği şekilde izleyicilere aktarabilir. Tercihen, içeriğin doğal olması fayda sağlamaktadır. Alternatif olarak videoda yer alan kişi, direkt markanın dilediği mesaj da aktarabilir. Entegrasyonlar genellikle videoların en çok izleme aldığı ilk dakikalarda uygulanır.

Video içerisinde markanın sloganının telaffuz edilmesi sağlanabilir.

Yayıncılar genellikle videonun başında markanın mesajını iletebilir veya videonun ortasına içeriği ekleyebilirler.

Sadece sözel olarak kullanılabileceği gibi sadece görsel veya hem sözel hem görsel olarak kullanılabilir.

Gerek fiziksel gerek dijital olarak; masa üstünde, koltukta, perdede ürün yerleştirme yapılabilir. Videodaki kişi ürünü veya hizmeti deneyimleyebilir, uygulamalı olarak gösterebilir, markayı telaffuz edebilir, yorumlarını paylaşabilir. Çok etkilidir.

YouTube Shorts özelliği de ayrıca değerlendirilebilir.

Ürün yerleştirme hakkının kapsamı sadece videonun içerisinde bir yerde olmaktan çok daha geniş olabilir. Sponsorluk karşılığında sadece ve sadece o markaya özel videolar da hazırlanabilir. Videonun tamamının markaya ait olması, talep edilecek bütçeyi de artırır.

Önemli not: Bir marka ile sponsorlu içerik konusunda çalışma yapmanız, ürünün veya hizmetin sadece olumlu yanlarından bahsedeceğiniz anlamına gelmez. Her konuda olduğu gibi ürünlerin de güçlü ve zayıf yönleri vardır. Sahte olmayın, sadece güçlü yanlarından bahsetmeyin, dürüst olun. İçeriklerinizde kitlenizin faydasını önceliklendirin. Hazırladığınız içeriği markalarla paylaşın ve onaylarını isteyin. Eğer markanın özellikle çıkarılmasını istediği bir kısım var ise ve sizin için de uygunsa videonuzu sponsorun isteğine uyarlayabilirsiniz.

Marka entegrasyonları en sık kullanılan YouTube sponsorluk uygulamalarıdır.

 

Marka Temsilcisi – Marka Yüzü Olma

Sadece üst düzey influencerlar ile gerçekleşebilecek sponsorluk hakkıdır. YouTube içerik üreticisi artık geniş kitlelere hitap ettiğinde, markalar kendisi ile reklam kampanyaları düzenleyebilir.

Marka yüzü olan kişinin izleyicilerine sunulacak özel indirimlerle de markanın satışları artabilir.

 

Alt Bant Reklamları

Geleneksel TV mecrasındaki bant reklam türünün YouTube videolarına entegre edilmiş halidir. Yukarıda belirttiğim haklara kıyasla daha uygun bütçelidir.

Her 10 dakikalık video içeriğinde 8 saniyelik alt bant reklamı yayınlanabilir. Anlaşma koşullarına göre alt bant reklamının gösterileceği videonun dakikası ayrıca seçilebilir.

İzleyiciler sadece alt bantta yer alan reklam alanında gösterilen içeriğe maruz kalır. Reklamın görülüp görülmediği ölçülemez, sadece yayınladığı takip edilebilir. Yani bant reklamlarının etkileşim konusunda sıkıntıları bulunur. Genellikle marka bilinirliği amaçlı gerçekleştirilir.

Alt bant reklamlarında markalar, izleyicilere bir olanak sağlıyorsa dönüşüm oranları takip edilerek daha etkili kullanılabilir.

 

Açıklama Metinlerinde Link

Her videonun altında yer alan açıklama alanında metin olarak markanın yer almasıdır. İlgili alanda marka ismi + takip edilebilir link eklenebilmektedir.

Ayrıca YouTube topluluk sekmesindeki YouTube Yayınlarında (video duyuru açıklamaları) yer alma hakkı da tanımlanabilir.

Markalar iki bölgede de tüketicilerle buluşup etkileşim alabilirler. Eğer video içerisinde sponsorluk anlaşması hakkında bilgi veriliyorsa, izleyiciler açıklama kısmına yönlendirilebilir. Hedef izlenme ve/veya beğeni sayısına ulaşıldığında etkileşim yaratılabilir.

Açıklama metnindeki konumlandırmaya da dikkat edilmelidir. YouTube’da ilk üç satır içerisinde yer almak ile “Daha Fazla Göster” butonuna basıldıktan sonra gözükmek arasında fark bulunur. Markalar video açıklamalarındaki ilk üç satır içerisinde yani her zaman görünür halde olmayı tercih eder.

Yan bir konu olarak, bazı markaların, kanalın “hakkında” kısmında gözükmek isteyebildiklerine şahit oldum. Açıklama metinlerinde bulunmalarından daha farklı bir konudur. Anlaşmanın koşuluna göre hakkında sayfasında veya sayfa banner bölgesinde markalara yer verilebilir.

 

İlk Yorum Sabitleme

Markanın harekete geçirici mesaj içeren yorumun ilk yorum olarak sabitlenmesi alt sponsorluk haklarından belki de en önemlisidir. Tek başına markanın sponsorluğa ikna olmasını sağlayamasa da farklı sponsorluk hakları ile bütünleştirildiğinde çok etkili olmaktadır.

YouTube ilk yorum sabitleme özelliğine sahiptir. Markanın, sponsor olduğu içeriğe kendi kanalından yapacağı yorum ile izleyicileri yönlendirmesi eşsizdir. Yorumlara bağlantılar eklenebilir, kampanyalar oluşturulabilir, izleyicilere indirimler, kuponlar sunulabilir, soruya yanıt beklenebilir… Çok sayıda yaratıcılığı barındırır.

Sabitlenecek yorumun süresine dikkat etmek gerekir. Eğer kısa dönemli bir kampanya sunuluyorsa, kampanya bitiş tarihinde yorumun sabitliğinin kaldırılması gerekir.

Rahatlıkla tüm sponsorluk kategori için tercih edilebilir ve edilmelidir.

 

Markanın Kanalına İçerik Üretme

Bir içerik üreticisi olarak, markanın kanalına içerikler üreterek hem kendi kitlenizi onların kanalına çekebilir hem de markanın ilgili içeriğinizi dilediği gibi kullanmasına olanak tanıyabilirsiniz. Ayrıca markanın kanalındaki takipçiler sizin farkınıza vararak kanalınızın büyümesine de yardımcı olacaktır.

Sadece maddi olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Üreteceğiniz içeriklerin kullanım hakkı markanın olur.

İçerik türü ve adeti karşılıklı belirlenmelidir.

 

Promosyonlu Aktivite Düzenleme

İlk yorum sabitleme özelliği olsun veya olmasın, markalara sunulabilecek bir diğer hak promosyonlu aktivite düzenlemelerine olanak tanımaktır. İzleyicilerinizle temas kurabilecekleri için markaların ilgisini çeker. İzleyicilerinize ücretsiz veya indirimli seçenekler sunacağınız için size de dolaylı yoldan faydası olur.

Yapılacak faaliyetler; çekiliş düzenleme, indirim kodu sağlama, bir konuya ücretsiz olarak erişim hakkı verme, davetiye sunma ve bilet sağlama gibi örneklendirilebilir. İzleyiciler, belirlenecek #hashtag ile challenge yapabilir, kendilerine iletilecek bağlantı üzerindeki formu doldurabilir veya çekiliş için gerekli şartları yerine getirebilir.

Genellikle farklı sponsorluk hakları ile birleştirilerek kullanılır ve süresi de sınırlı olur.

 

Diğer Tanıtım Faaliyetlerinden Faydalanma

Sponsorluğun daha geniş kesimlere ulaşabilmesi adına markalara sunabileceğiniz konuları kapsar.

Örneğin; sponsor marka temsilcilerinin de katılacağı kanal içi canlı yayınlar oluşturabilirsiniz. Canlı yayınlar Soru-Cevap veya sohbet şeklinde gerçekleşebilir.

Video sonunda izleyicilerin katılacağı anketler planlanabilir.

Markalar, sponsor oldukları YouTube kanalları haricinde kalan tanıtım imkanlarından da faydalanabilir. Kanal sahipleri genellikle sadece YouTube’da yer almaz, aynı zamanda Instagram, TikTok vb. sosyal ağlarda da aktif olurlar. Markalarla yapılacak anlaşma kapsamında sponsorluğun diğer ağlardan paylaşılması sağlanabilir.

Sadece sosyal ağlar üzerinden değil, kanalın internet sitesi üzerinden de tanıtım yapılabilir. İnternet sitelerindeki sponsorlar bölümünde tıklanabilir bağlantılar elde edilebilir. İnternet sitesi üzerinde mail bültenleri oluşturulmuşsa yapılacak mailing çalışmalarında markalara yer verilebilir.

Markayla birlikte fiziksel veya online etkinlikler düzenlenebilir, hayran buluşmaları, imza töreni gerçekleştirilebilir.

Tanıtım faaliyetlerinizi kanalın hacmine göre belirleyebilirsiniz.

 

Sektörel Bazlı Tek Sponsorluk

Diğer tüm projelerde olduğu gibi aynı sektörden farklı bir markanın sponsor olmasının önüne geçilmesi tüm markaların ilgisini çeker. Markayla yapılacak anlaşma sırasında, rakipleri ile çalışmayacağınızı taahhüt ettiğinizde sponsorluk şansınızı artırırsınız.

Sadece maddi sponsorluk anlaşmalarında gerçekleşir. Markaların özerklik hakkına sahip olabilmeleri için ciddi bütçeler ayırmaları şarttır. Sektörel bazlı anlaşmalarda ister başka bir marka ile sponsorluk anlaşması imzalayacak olun, isterseniz de kendi başınıza bir video hazırlayın, mevcut anlaşmanız varken hiçbir koşulda rakip markaların isimlerini belirterek bahsedemezsiniz.

Kısıtlama özelliği olduğundan YouTube kanal sahiplerinin gelecek dönemdeki anlaşmalarını doğrudan etkiler. Talep edilecek bütçe, kanalın potansiyel olarak yapacağı anlaşmaların ne sıklıkta gerçekleşeceği ile ilgilidir.

YouTube sponsorluklarındaki münhasırlık hakkının zamanı, kısıtlı olmalıdır. Anlaşma süresi boyunca başka marka ile çalışmayacağınızı belirtmeniz çok büyük bir konudur. Bazı durumlarda başka markayla çalışmama koşulu anlaşma sonrasında 1 ay gibi süreler boyunca da geçerli olabilir.

Sadece sektör konusunda kısıt getirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Örneğin, sektörleri farklı olduğundan bir teknoloji markası ve içecek markası ile aynı anda çalışabilirsiniz.

Mevcut anlaşma sürenizin tamamlanmasının ardından, aynı markanın direkt rakibi ile başka bir sponsorluk anlaşması sağlarsanız kitleniz için şaşırtıcı olabilir. Kitlenize ters gelmeyecek şekilde hareket etmeniz gerekir.

Sektörel bazlı tek sponsorluk hakkını, ilk yenileme hakkı ile aynı anda sunup, diğer haklarla birleştirmek gereklidir.

 

İlk Yenileme Hakkı

Sponsorluk anlaşmasını imzaladığınız markaya sözleşme aşamasında sunabileceğiniz bir haktır. Markadan, anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağına karar vermesi istenir. Mevcut sponsordan haber gelmeden, farklı bir marka ile sponsorluk için görüşmeyeceğinizi belirten bir haktır.

İlk yenileme hakları, anlaşma süresinin bitmesinin ardından marka ile paylaşılan yeni teklifin değerlendirilme sürecini sınırlar. Genellikle 1-2 haftalık dilimler içerisinde markadan dönüş beklenir. Dönüş gelmez veya olumsuz olursa diğer sponsorlar ile görüşülüp teklifler iletilebilir.

 

YouTube Kanalı Nasıl Sponsorluğa Uygun Hale Gelir?

Sponsorlar bir YouTube kanalında çeşitli noktalarla ilgilenirler. En önemlileri; kanalın abone sayısı, aylık abone artış oranı, ortalama video izlenme sayısı, kanalın güncelliği ve içeriğin kalitesidir. İzleyicilerle oluşturulan samimiyet, küfürsüz (ya da argoya kaçan çok az küfürlü) yayınlar, içeriklerin ses ve video kaliteleri, yeşil ekran kullanımı, özel video kapak fotoğrafları ve video düzenlemeleri de sponsor olma konusunda incelenen diğer etmenlerdir.

Kanalın abone sayısının en az 1.000 seviyelerinde olması beklenmektedir. YouTube, abone sayısı 1.000 olan kanallara özel ayrıcalıklar tanımaktadır. Reklam geliri elde etme, katıl butonunu aktifleştirme gibi ayrıcalıklara sahibi kanallar, sponsorlara daha fazla seçenek sunabilir. Kurumlar da abone sayısına göre, izleyicilerin %3’üne %5’ine ulaşmayı deneyerek sponsor olmayı düşünebilirler.

Abone artış oranı, kanalın büyümekte olup olmadığını gösteren bir araçtır. Eğer kanala her ay 1.000 yeni abone ekleniyorsa, sponsor olacak kurumlar fiyatı sabit tutup, tek video üzerinden değil de aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık bir anlaşma isteyebilirler. Büyümekte olan kanal tercihi, kurumun daha çok kişiye ulaşmasını kolaylaştırır.

Ortalama video izlenme sayılarında, kurumların yakalamak istediği en düşük rakam 2.000 izlenmedir. Ortalama izlenme sayısı, YouTube Analytics kısmında, kanala yüklenen tüm videoların izlenme verisi ile elde edilir. Az izlenme sayısına sahip eski videoların, nostaljik değerleri olmasına rağmen; silinmeleri izlenme oranını artıracaktır.

İçerik kalitesi konusuna ayrıca dikkat etmek, aboneleri kanalınızda tutmak ve onlarla olan iletişimi kuvvetlendirmek adına belli rutinlerde yeni ve güncel videoların eklenmesi gerekmektedir.

Sponsor olma konusunda dikkat edilen noktalar için kanal sahiplerinin yapabileceği bazı noktaları belirledim ve detaylandıracağım.

 • İletişim Bilgileriniz Kanalda Olmalı
 • Markalaşmanızı – Profilinizi Tamamlayın
 • Tutarlı Olun – İçerik Sıklığına Dikkat Edin
 • Kitle Araştırmanızı Gerçekleştirin
 • Etkileşimleri Artırmak Adına Yorumlarla Katılımı Teşvik Edin
 • Ekipman Kalitesine Dikkat Edin
 • Örnek Sponsor İçeriği Hazırlayın

 

İletişim Bilgileriniz Kanalda Olmalı

Yapmanız gereken ilk şey, sponsorluk için özel bir iş mail adresi oluşturmak ve YouTube kanalınızın Hakkında bölümüne eklemektir. Markalar sizle iletişime geçmek istiyorsa işlerini kolaylaştırmalısınız.

Kullandığınız diğer sosyal medya hesaplarını ve varsa internet sitenizi de profilinize ekleyebilirsiniz.

 

Markalaşmanızı – Profilinizi Tamamlayın

Güçlü bir markaya sahip bir YouTube kanalı, potansiyel sponsorlar için her zaman çekici olacaktır. Bir YouTuber olarak kişisel markanız olan kanalınız; sizin sesinizi, değerlerinizi, inançlarınızı, tutumlarınızı, kişiliğinizi, tarzınızı, imajınızı ve vizyonunuzu yansıtmalıdır.

Kanalınızda kullandığınız logonuz, banner alanındaki görseliniz, video küçük kapak görselleriniz, oynatma listeleriniz ve videoların başlıkları nitelikli ve kendi içlerinde tutarlı olmalıdır. Hakkında kısmındaki metniniz önemlidir. Henüz bir kanal fragmanınız yoksa hemen oluşturmalısınız.

Kanalın temel değerlerini belirlemek, içerik konularını planlamak, sizi benzersiz yapan konuları keşfetmek ve kendinize ait bir stil oluşturmak markalaşmanın adımlarıdır. Her videonuzda aynı renkte t-shirt giymeniz bile markalaşmanızın bir detayıdır.

Güçlü marka bilinci oluşturmanız, hedef kitleniz arasında güven oluşturur. Videolarınızdaki tavrınız sürekli olarak yüksek enerjiliyse, arka planınız her zaman aynı ise ve her zaman aynı tarzda giyiniyorsanız kanal kimliğiniz de oturmaya başlamış demektir. Konuşma şekliniz de belirleyici figür olabilir. Kanalın sloganı olabilir, kötü alışkanlıklara karşı tavırlarınız olabilir… Çeşitliliği artırmak size kalmış.

İçeriklerinizde yalan barındırmayın, dürüst olun. Kullanıcıların güvenini kazanın. Duruşunuz olsun. Sabırlı olun.

YouTube SEO‘yu öğrenin. Videoların üst sıralarda çıkmasını sağlamak üzere size destek olacak çeşitli pluginler kullanın.

Net bir marka kimliği oluşturduğunuzda, diğer markaların temel değerlerinin ve mesajlarının sizinkiyle uyuşup uyuşmadığını çözmelerine yardımcı olacaksınız.

 

Tutarlı Olun – İçerik Sıklığına Dikkat Edin

YouTube algoritması gereği içerik sıklığınız önemlidir. Sponsorlar için de size güvenebilmelerini sağladığından dikkate alınır.

Eğer haftada bir video paylaşıyorsanız, aynı gün ve saatte paylaşmaya özen gösterin. Tutarlılık sizi öne çıkarır. Belli bir alana odaklanmış yüksek kalitedeki videolarınızın sürekliliğini sağlayın.

 

Kitle Araştırmanızı Gerçekleştirin

Kitleniz sizin için her şeydir. İçeriklerinizi onlar izlesin diye hazırlıyorsunuz. Kitlenizin kim olduğunu bilmek içeriklerinizi de sponsorlarınızı da belirleyecektir.

Videolarınıza yorum yapmalarını isteyerek veya canlı yayınlarınız üzerinden size sorulan soruları değerlendirerek kitlenin yaklaşımını öğrenebilirsiniz. Videolardaki anket özelliğini kullanarak yanıt bekleyebilirsiniz.

Eğer bir internet siteniz varsa, oluşturacağınız mail bültenlerine abone olmalarını sağladıktan sonra onlara ileteceğiniz anketlere yanıt vermeleri sayesinde çok değerli verilere sahip olabilirsiniz. İlgili anketlerde kitlenizi tanımaya yönelik sorular sorabilirsiniz. Kitlenizi kimlerin oluşturduğunu, nelerden hoşlandıklarını ve neye ihtiyaç duyduklarını öğrenebilirsiniz.

Verilerin anlamlı olabilmesi için değerlendirme yapmanız gerekir. Benzer özelliklere sahip olan grupları ayırın. Örneğin kitlenizin çoğunun henüz evlenmediğini fark ederseniz, evlilik ekonomosindeki pek çok marka sizin potansiyel sponsorlarınız olabilir.

Ayrıca kitlenizin sizden başka hangi kanalları takip ettiklerini keşfedebilirsiniz. Hem YouTube hem de internet siteniz üzerindeki istatistiklerinizde yer alan yaş, cinsiyet, bölge gibi konular üzerinden de genel yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Sponsor bulabilmek için kitlenizi tanımlayabiliyor olmanız beklemektedir.

 

Etkileşimleri Artırmak Adına Yorumlarla Katılımı Teşvik Edin

Sponsorları çekmek için YouTube kanalınızın çok büyük olması veya çok sayıda abonesi olması gerekmez. Sadık ve ilgili bir kitleniz olduğu sürece sponsorların ilgisini çekmeye devam edersiniz.

Sadık kitleye sahip küçük bir YouTube kanalı micro-influencer olarak değerlendirilebilir. Niş odakları nedeniyle genellikle izleyicileriyle daha samimi ve özgün bir ilişkiye sahiplerdir. Takipçilerinin güvenini kazanmakta çok başarılı olduklarından, birçok marka küçük kanallarla da iş yapmaktadır.

Etkileşim sayınızı artırmak adına video içeriklerinizde sorular sorarak yorumlarda yanıtlamalarını isteyebilirsiniz. İstemezseniz, yorum sayınız düşük kalır. İsterseniz bir şansınız olur.

Bir güzellik kanalı çok rahatlıkla “En sevdiğiniz kalıcı ruj hangisi ve neden? Aşağıda yorum yapın!” gibi bir içeriği videosunda barındırabilir. Alternatif olarak izleyicilerinizden size soru sormalarını da isteyebilirsiniz.

Sadece yorum değil, beğenmelerini istemek, anketlere katılmalarını sağlamak, canlı yayınları önermek, katıl butonunu belirtmek gibi çok sayıdaki etkileşim örneğini uygulayabilirsiniz.

Potansiyel bir sponsor, videolarınıza yapılan tüm yorumları fark ederek kitlenizin ne kadar etkileşime girdiğini gördüğünde, sponsor olma kararına daha da yaklaşır.

 

Ekipman Kalitesine Dikkat Edin

Videolarınızı hazırlarken kullandığınız ekipmanlar yetersizse, önce donanım kalitenizi yükseltmeniz gerekir. İzleyicilerin videoyu kapatmamaları adına içeriğin kalitesi ne kadar yüksek olmalıysa, donanım kalitesi de o kadar yüksek olmalıdır.

Cep telefonundan kayıt alıyorsanız bile kaliteli bir mikrofon, farkını kolayca hissettirir.

Her video 4K – 8K olmak durumunda değildir ama video kaliteniz 1080p bile değilse önce en azından o standarda kadar yükseltmeye çalışın.

Kayıt aldığınız ortamdaki arka planınız video kalitesini etkiler. Işıklar ve renkli objeler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Sadece ekipmanlar değil, video düzenleme araçlarınız da verimli olmalıdır. Video içerisinde yerleştireceğiniz abone ol butonları, hareketli içerikler, arka fon müzikleri ve sponsorluk anlaşmaları kapsamında eklenmesi gerekenler sadece doğru video düzenleyici araçları ile gerçekleştirilebilir.

 

Örnek Sponsor İçeriği Hazırlayın

Sponsor bulmak istiyorsanız, YouTube kanalınızda ürün tanıtım örnekleri gösterebilmek önemlidir. Markalar; bir ürünü nasıl tanıtacağınızı, nasıl sergileyeceğinizi ve nasıl satacağınızı bildiğinize dair kanıtları görmek isteyeceklerdir.

Henüz bir sponsorluk anlaşması imzalamadıysanız, markalara harika bir marka elçisi olduğunuzu gösterebilmeniz adına videolarınızdan birinde bir ürünü ücretsiz olarak tanıtmanızı tavsiye ederim. Sanki size sponsor olmuşlar gibi davranabilirsiniz.

Güzellik alanındaysanız, sponsorlu içerik örneğiniz saç maşasının tanıtımını içeren bir saç eğitimi videosu gibi basit bir şey olabilir. Videoda ürünü tanıtabilir, nasıl kullanılacağını gösterebilir ve aldığınız sonucu gösterebilirsiniz.

Örnek video içeriği oluşturmanın daha farklı yöntemi de, bir markayla sponsor olacakları zaman nasıl çalışabileceğinizi göstermek olabilir. Markalar için hazırladığınız demo videonuzu kanalınızda yayınlamak yerine markaya sunacağınız sponsorluk teklifinizle birlikte paylaşabilirsiniz. Marka, demo video üzerinden sizin neler yapabileceğinize hâkim olur, ayrıca onlara özel ilgi göstermeniz hoşlarına gider. Fikirlerinizin çalınmasından korkmayın, sponsorluk için yaratıcı fikirlerinizi markalarla paylaşmalısınız.

 

 

YouTube Kanallarına Hangi Markalar Sponsor Olur?

 Üç ana başlıkta markaları nasıl belirlemeniz gerektiğini tarif ettim.


Kanal İle Uyumlu Sponsorluklar Yapın

Kanal konsepti ile gerçekten uygun olmayan veya mantıklı görünmeyen ürün yerleşimi veya diğer sponsorluk türleri izleyiciler tarafından olumsuz karşılanır. Asıl amacı abonelere temas etmek isteyen kurumlar, yanlış kanal tercihi sebebi ile başarıya ulaşamayacaktır.

Eğer oyun kanalınız var ise oyun sektöründe yer alan kurumlar, makyaj kanalınız var ise ilgili pazarda yer alan kurumlar en doğru tercihler olacaktır. Balıkçılık üzerine bir kanala sahipseniz çim biçme makinası üreticileri ile çalışamazsınız. Türkiye’de YouTube kanal sahipleri genellikle belli alanlara odaklanır ve kanallarda hedef kitleler bölüşülür. Kurumların sponsorluk tercihi hedef kitle ile doğru orantılıdır ve potansiyel sponsorlarla, kanalın hedef kitlesine yönelik ortak çalışmalar yapılabilir.

Makyaj, güzellik veya moda kanalınız var ise onlarca firma ürünlerini sizlere sunup yorumlarınızı paylaşmanızı isteyebilir. Oyun kanalınız var ise, kulaklık, oyun kolu, klavye, fare, oyun koltuğu, donanım markaları, oyun üreticileri, oyun için ürün satan internet siteleri ve enerji içeceği sektöründen kurumlar kanal ile uyum sağlayabilir.

Hedef kitle yani kanalın sahip olduğu izleyiciler, sponsorlar ile uyum konusunda bakılması gereken ilk kısımdır. Eğer kanal belli bir hedef kitleye değil de genele hitap ediyorsa (çok büyük kanallar için geçerli bir durumdur) ürününü veya hizmetini geniş kitlelere ulaştırmak isteyen kurumlar da potansiyel olarak düşünülebilir. Örneğin, erkek takipçi oranı yüksek olan kanallarda yasal bahis firmaları, yatırım sektörleri, otomobil markaları veya erkek bakım ürünleri video başlangıçlarında sundu-sunar sponsorluğu için değerlendirilebilir. Başka bir örnek olarak; her kesime ürün satabilecek bir kolonya markası, yemek sipariş uygulaması veya market sipariş servisi geniş kesimlere hitap etmek adına dolaylı yoldan izleyicilerinize ulaşacak olabilir.

Eğer vlog tarzı bir kanalınız varsa, günlük hayatınızda kullandığınız ürünler veya hizmetler potansiyel sponsor adaylarınız olabilir. Zaten kullanmayı sevdiğiniz bir markayı daha içten tanıtabilirsiniz.

Eğer marka daha önceden influencer anlaşmaları yapmışsa, ikna etmeniz daha kolaydır. Markaların hazır şablonları olabilir, isteklerini net olarak size ulaştırabilirler.

Değerli bir not: Borsa, forex, kripto para, bahis yasa dışı kaçak bahis gibi kullanıcıların para kaybedebilme ihtimali olan sektörlerle yapacağınız anlaşmalara lütfen dikkat edin. Özellikle kaçak bahis gibi yasadışı durumlara hiç girmeyin. Para konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na tabi olmayan kurumlarla çalışmayın. İlgili sektörlerin ayırdıkları sponsorluk bütçesi daha yüksek olur. Hemen ikna olmayın, izleyicilerinizi de düşünün. Kısa vadede değil uzun vadede fayda sağlayacak kararlar alın.

 

Dolandırıcı Markalara Kanmayın

Bir marka sponsor olmak istediğine dair size ulaştıysa, lütfen maili yanıtlamadan önce markayı araştırın. Önce mail adresini ve internet sitesini kontrol edin. Büyük ihtimalle adını yeni duyduğunuz bir ürün veya hizmet üzerinden talepler gelmiş olabilir. Markaları özellikle YouTube’da araştırın. Farklı kanallarla iş yapıp yapmadıklarını inceleyin. Mail içeriği spam olabilir. Ayrıca hesabınızı ele geçirmek adına yapılan bir saldırı da olabilir. Kanalın iki adımlı doğrulama özelliğinin aktif olmasına dikkat edin.

Eğer bir ürün veya hizmet tanıtımı olacaksa, marka ile olan iletişimlerinizde ürüne sahip olmanız veya hizmeti deneyimlemiş olmanız gerektiğini vurgulayın. Eğer yanaşmıyorlarsa ortada bir sıkıntı var demektir.

Eğer markalardan size özel bir mail geliyorsa ve mailde isminize yer vermek yerine “Sayın Influencer, Sayın İlgili” gibi ifadeler kullanıyorlarsa markanın profesyonelliğinin düşük olduğunu ve aynı maili sadece size değil onlarca farklı kişiye attıklarını varsayabilirsiniz. İlgili marka, sizinle “siz” olduğunuz için değil, listelerindeki bir isim olduğu için iletişime geçmiş olabilir.

Her sponsorluk talebini olumlu karşılamak durumunda değilsiniz. Sadece izleyicilerinize uygun olabileceğini düşündüğünüz markalarla çalışın.

 

Sponsor Adayları Nasıl Belirlenir?

Sponsorlarınızı araştırmanız şarttır. Sponsorunuzun ilgi alanları nelerdir? Son çıkardığı ürün hangisi? TV reklamı veriyor mu? Outdoor reklamları gerçekleştirmiş mi? Başka hangi influencerlar ile çalışmalar yapmış? YouTube kanalları var mı? Güvenilir mi? Dijitalde iletişim yapıyor mu?

Sponsorluk beklentilerinizi kapsamlı bir şekilde araştırmak için zaman ayırmalısınız. Araştırmalardan elde ettiğiniz veriler, markaya sunacağınız sponsorluk haklarını ve bütçesini etkileyecektir.

Önce kitlenizle uyumlu sektörler belirlenmeli, daha sonra ilgili sektörlerden öne çıkan markalar ve o markaların rakipleri listenize eklenmelidir. Her bir marka için belirttiğim sorular üzerinden araştırmanızı gerçekleştirebilirsiniz. Kitlenizin sevdiği, tükettiği ve ihtiyacı olan markaları önceliklendirebilirsiniz.

Markaları araştırırken iletişime geçeceğiniz departmanlarda çalışan kişileri de keşfedebilirsiniz. Özellikle LinkedIn üzerinden markanın çalışanları arasında görev tanımı “Dijital Pazarlama” olan kişileri belirleyebilirsiniz.

 

Sponsor Adayları İle Nasıl İletişime Geçilir?

Ortada iki seçenek olur. Markalar size ulaşmış olabilir veya siz markaya ulaşacak olabilirsiniz.

Markaların talepleri ve beklentileri yüksek, bütçeleri düşük olabilir. Nezaketten ödün vermeyin.

 

Markalar Size Ulaşmışsa Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

Eğer bir marka size ulaşmışsa ve size uygun olmayan bir teklifte bulunuyorsa olumsuz dönebilirsiniz. Eğer olumsuz döneceğiniz marka ile ileride çalışmayı düşünüyorsanız olumsuz dönüş şu şekilde olabilir:

“İlginiz ve teklifiniz için teşekkür ederim. Sunduğunuz şartlar altında teklifinizi olumlu değerlendiremiyorum. (Alternatif olarak “ücretsiz sponsorlukları gerçekleştirmiyorum”). Eğer bütçenizi güncelleyebilirseniz gelecek dönemler için görüşebiliriz.“

Lütfen metni kopyala yapıştır yapmak yerine kendi cümlelerinizle değiştirin. Araya süslü kelimeler de eklemek isteyebilirsiniz. Aslında yanıtınızla birlikte pazarlık sürecini başlatmış oluyorsunuz.

Size ulaşan kişi, sponsorluğa son karar veren kişi olmayabilir. Bütçesiz bir teklifse bütçeyi eklemeye, düşük bütçeli bir teklif ise yükseltmeye karar veren kişiler mailine dönüş yapabilirler.

Eğer marka size ulaşmışsa ve size uygun olan bir teklifte bulunuyorsa zaten hemen detayları görüşmek üzere telefon veya online görüşme yapabileceğinizi belirtebilirsiniz. Arzu ederseniz, onlar için düşündüklerinizi mail ortamında da detaylandırabilirsiniz.

Bazı durumlarda sadece o marka ile iş yapabilmek adına tekliflerini olumlu olarak değerlendirmeniz de gerekir. Öyle bile olsa sonraki çalışmalarınız için farklı beklentileriniz olduğunu markalarla paylaşmalısınız.

Eğer markadan teklif geliyorsa emin olun ki markalar geçmiş dönemlerde farklı kişilerle de görüşmüşlerdir ve verecekleri teklifleri biliyorlardır. Bazen markalar, ajansları üzerinden de sizinle irtibat kuracak olabilirler. Özellikle ajans üzerinden bir teklif geliyorsa, talep ettiğiniz bütçenin uygun olup olmayacağına karar vermeleri daha dolay olacaktır.

 

Markaya Siz Ulaşacaksanız Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

Siz markaya ulaşacaksınız ortada yine iki seçenek olur. Daha önceden hiç çalışmadığınız markalar ve daha önceden iş birliğinde bulunduğunuz markalar olarak tanımlanabilir.

Daha önceden iletişime geçtiğiniz veya çalıştığınız markalarla olan geçmiş iletişiminiz süreci belirleyecektir. Memnuniyet sağlanmışsa gelecek dönemdeki sponsorluklar da rahatlıkla sağlanacaktır.

Eğer daha önceden çalışmadığınız bir marka ile ilk kez iletişime geçiyorsanız çok dikkatli davranmanız gerekir. Sponsorluk konusunda talebin onlardan gelmesi ile sizden gitmesi arasında çok fark vardır. Markaları araştırmadan, onlara sağlayacağınız olanakları bilmeden iletişime geçmeyin. Aynı markalar gelecekte de sizin potansiyel sponsorlarınız arasında olacaktır. Yanlış bir iletişim ile onları en baştan kaybetmek istemezsiniz.

Rehberde, markalarda kimlerle iletişime geçeceğinizi tarif ettim. Bir sonraki başlıklarda belirttiğim doğru bütçeleme ve doğru hazırlanmış sponsorluk dosyaları ile markalarla iletişime geçebilirsiniz.

Mailinizin konu başlığına dikkat edin. Sadece “Sponsorluk” – “Partnerlik” gibi bir başlık yazmayın. Mail içeriğinizde çok kısa olarak kim olduğunuzdan, kanalın kategorisinden ve ortalama izlenme oranlarınızdan bahsedebilirsiniz. Yaptığınız araştırmalar sonucunda kitleleri ile uyumlu olduklarını ve sizinle çalışırlarsa neler yapabileceğinizi açıklayabilirsiniz. İlk mailiniz asla uzun olmamalı ve bütçe içermemelidir. Sponsorluk dosyanızı mümkünse talep halinde veya hatırlatma maillerinizde markalarla paylaşın.

Markalarla iletişim kurduktan sonra dönüş alamadıysanız hatırlatma yapmaktan çekinmeyin. Markalar yoğun olduklarından teklifinizi görmemiş veya üzerinde düşünmemiş olabilirler. Hatırlatmalarınızı, ilk mail gönderim tarihinden itibaren 3-4 iş günü içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Markalardan gelen dönüşlere göre iletişimlerinizi sürdürerek anlaşmalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Önemli bir detaydan daha bahsetmek istiyorum. Markalar, yayına alınmadan önce içeriği görmeyi ve onaylamayı tercih eder. Onaylanma süreçleri uzun olabilir. Anlaşma şartlarınızda onay sürecini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yabancı markalardan da talepler gelebilir veya siz onlardan sponsorluk talebinde bulunabilirsiniz. Bu gibi durumlarda içeriğinizi İngilizce hazırlamanız gerekecektir.

 

Sponsor İçin Hazırladığınız Video Başarısız Olursa Markayla Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

Durumlar kötü! Bir marka ile sponsorluk anlaşması imzaladınız ve video beklediğiniz veya vaat ettiğiniz ilgiyi görmediyse kaybedebileceğiniz çok şey var demektir. Başarısızlık iki türlü tanımlanabilir. Sonuçlardan siz veya marka memnun olmamıştır. Neredeyse tüm içerik üreticilerinin hayatlarında en az bir kere başına gelmiştir. En azından yalnız değilsiniz.

İster mücbir sebep olsun, ister videoyu paylaştığınız sırada farklı bir gündem olmuş olsun işler yolunda gitmemişse hemen sponsorla olan ilişkinizi yenilemeniz gerekir.

Eğer markayla sözleşme imzalanmışsa ve sözleşme içerisinde uyuşmazlık durumunda uygulanması gereken konular belirlenmişse, önce sözleşmeyi gözden geçirip neler yapmanız gerektiğinin farkına varmalısınız.

Başarısızlığın da bir boyutu olur. Eğer durum rezalet seviyesinde değilse her zaman bir çıkış yolu bulunur. Normalde 10.000 izlenen bir videonuz, 7.000 seviyelerinde kalmışsa durum çok da kötü değildir; 2.000 seviyelerinde kalmışsa hatanın neden olduğunu sorgulayarak işe başlayabilirsiniz. En azından gelecekteki ortaklıklarınızda kendinizden kaynaklı hata yapma ihtimalinizin önüne geçmiş olursunuz.

Başarısızlık konusunda marka haksızsa; yani sizden karşılayamayacağınız kadar büyük beklentileri varsa yapmanız gereken şeye karar vermeden önce markanın sizin için ne kadar değerli olduğunu göz önünde bulundurun. Marka sizin için değersizse ve tek seferlik bir anlaşma gibi düşünüyorsanız gelecekte bir daha çalışmazsınız, masadan sadece tek bir marka ayrılmış olur.

Marka sizin değerliyse veya marka beklentisinde haklıysa durumu telafi etmeniz gerekir. Onlara ücretsiz olarak yeni bir içerik üretebileceğinizi veya sonraki anlaşmalarda aynı bütçe karşılığında ek haklar tanımlayabileceğinizi teklif edebilirsiniz.

 

YouTube Sponsorlukları için Ne Kadar Bütçe Talep Edilir?

Siz saksı değilsiniz. Sadece ürünlerin sabit ücretleri olur. Her markadan farklı bütçeler talep edilebilir. Talep edeceğiniz bütçe, değerinizle ve sunduğunuz sponsorluk haklarının birleşimi ile değişkenlik gösterir. Gerçekleşecek her anlaşma da birbirinden farklı olur.

Size ve markaya uygun bir fiyat için pazarlık yapmalısınız. Her şeyin bir değeri vardır, sunduğunuz sponsorluk haklarının da değişken değerleri olabilir.

Çok önemli bir konuyu es geçemem. Sponsorun içeriklerini yayınladığınız videolarda, çoğu marka, çeşitli sebeplerden ötürü YouTube reklamlarını kapatmanızı ister. YouTube reklamları önemli bir gelir kalemi olduğundan, sponsorlardan talep edeceğiniz bütçeyi etkiler. Eğer bir marka, en az bir yıl boyunca reklamları aktif etmemenizi isterse, potansiyel olarak o videodan bir yılda kazanacağınız rakamı sponsorluk talep bütçenize eklemelisiniz. Eğer marka, ilgili içerikte ömür boyu reklamları kapatmanızı isterse, rakamı daha da yükseğe çekebilirsiniz.

Ürettiğiniz içerikler “Evergreen” denilen yani zamansız içerikler ise talep edeceğiniz bütçe daha yüksek olmalıdır. Evergreen içeriğiniz, yayın tarihinizden 5 yıl sonra bile izlenebilir. Dolayısıyla sponsorlar için de zamansız bir görünüm şansı olur. Ürettiğiniz içerikler sadece gündemle ilgiliyse talep edeceğiniz bütçeyi izlenme oranlarınızla belirleyebilirsiniz.

Markalardan talep edeceğiniz bütçe, kanalın aylık reklam geliri ile paralel olabilir.

Ortalama görüntülenme sayınız belli bir noktada değerinizi belirleyebilir. Ortalama görüntüleme sayısını ölçmek için genellikle bir haftadan eski, ancak üç aydan eski olmayan videolara bakılabilir. YouTube’un kendi istatistiklerinde olan veriden daha farklı bir sonuç ortaya çıkar. Sonuç olarak sponsorluklar geleceğinize yapılır, 2-3 yıllık eski verileriniz günümüzü yansıtmaz.

Genelleme yaparsak, yurt dışında YouTube kanalları izleme başına 0,05 – 0,15 dolar üzerinden anlaşmalar yapabiliyor. Aynı rakamı 5 kuruş, 15 kuruş olarak TL’ye çevirebilirsiniz.

Video başına talep edeceğiniz bütçe = ortalama görüntülenme sayısı x belirleyeceğiniz rakam olabilir. Video başı ortalama 20.000 izlenen bir kanala sahipseniz ve belirlediğiniz rakam 5 kuruş ise 1000 TL fiyatınız olur. Belirleyeceğiniz rakam çok önemlidir. Sakın verdiğim örnek üzerinden fiyatlandırmaya kalkmayın. Unutmayın, saksı değilsiniz.

Genellikle belirlenecek rakam 1000 izleme başına hedeflenmelidir. Sadece TL olarak düşünmeyin. Yabancı markalarla da sponsorluk anlaşmaları imzalanabilir. Eğer 1000 aboneniz varsa, video başına 20 dolar seviyelerinde bütçeleri sunabilirsiniz. Talep edilecek rakam, abone ve izlenme sayılarınızla lineer değil, logaritmik olarak artış göstermelidir. Yani 1.000 aboneyken 20 dolar, 20.000 aboneyken 200 dolar talep etmek yerine, yükseldiğinizde rakamı da daha yükseğe çekebilirsiniz.

2022 yılında dünya çapında yapılan araştırmalar, bir milyondan fazla takipçisi olan YouTube kanallarının sponsorlu bir video için ortalama olarak en az 8000 dolar seviyesinde gelir elde ettiğini ortaya koyuyor.

Influencer ajansı Klea’nın 3000 civarındaki kişinin katılımıyla yaptığı araştırma sonuçlarına göre aşağıdaki veriler elde edilmiş.

 • 500-5 bin Aboneye Sahip Olanlar: Video başına 300 dolar
 • 5K — 30K Aboneye Sahip Olanlar: Video başına 900 dolar
 • 30K — 500K Aboneye Sahip Olanlar: Video başına 800 dolar
 • +500 bin Aboneye Sahip Olanlar: Video başına 3900 dolar

Veriler inceledindiğinde dikkat edilmesi gereken bir konu ortaya çıkıyor. 30K aboneye kadar olan micro influencerların, 500k aboneye sahip güçlü influencerlara kıyasla video başına bir miktar daha yüksek bütçe aldığını görüyoruz. Güçlü influencerların sayıca daha çok sponsorlu içerik üretebildiklerini düşünürsek toplamda elde edilecek gelirler farklı olabilir. Yapılan araştırma sonuçlarını değerlendirerek talep edeceğiniz bütçeyi oluşturabilirsiniz.

Sponsorluk bütçesini belirlerken farklı kategoriler oluşturabilirsiniz. Her kategori diğerinden farklı içeriklere ve doğal olarak bütçeye sahip olmalıdır.

Markalara paketler oluşturup tek video üzerinden değil, 3-4 video üzerinden veya aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık anlaşmalar sağlamak da fiyatı değiştirir. Toplam rakam üzerinden yapacağınız %10-%20 gibi indirimlerle çok sayıda videoya sponsor olmalarını cazip kılabilirsiniz. 3-4 videonun birleşiminden oluşacak teklifinizde, toplam izlenme sayınızın da artması gereği ilk talep edeceğiniz rakam da artacaktır.

Aynı video içerisinde toplamda kaç adet sponsor olacağı, videonun isim sponsoru veya sunar-sundu sponsorunun olup olmadığı, anlaşma süresi, sektörel bazlı tek sponsorluk ve diğer sponsorluk haklarının kullanımı talep edilecek bütçeyi değiştirir. Kanal türünüz, oluşturduğunuz içerikler ve potansiyel reklam verenlerin bulunduğu sektörler de bütçeyi etkiler.

Sponsorluk bütçesini belirlerken ne kadar çok etkileşim aldığınız önemlidir. Ayrıca ilgili videoyu hazırlamak için ayırmak olduğunuz zaman da belirleyici olabilir. Eğer çok fazla hazırlık gerektiren bir içerik hazırlanacaksa talep edilecek bütçe de artırılabilir. Revize adetiniz bile bütçenizi değiştirebilir. Hiçbir şey zamanınızdan daha değerli değil.

Zamandan bahsetmişken, içeriği oluşturmak için çok hızlı hareket etmeniz bekleniyorsa talep edeceğiniz bütçeyi de artırabilirsiniz. Bir şey aynı anda hem kaliteli hem hızlı hem de ucuz olamaz. Kaliteli olacağını düşünüyorsak ve hız beklentileri varsa bütçeyi de artırmaları gerekir. Siz o sırada yoğun veya farklı bir sponsorluk anlaşması için sözünüzü yerine getirmeye çalışıyor olabilirsiniz. Önceliklendirmenizi istiyorlarsa bunu hak etmeliler.

İçeriğinizin markanın ticari faaliyetleri kapsamında kullanılabilir olması (kullanım hakları) dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Özellikle kullanım süresine dikkat edilmelidir. Kendi kampanyalarında, mailing çalışmalarında, kendi kanallarında ve reklamlarında oluşturduğunuz içeriği kullanacaklarsa ek ücret ödemeleri gerekir. İmaj haklarınıza ve yüzünüzün hangi mecralarda kullanılacağını dikkat edin.

Sponsorluk bütçesinin ne zaman ödeneceği de talep edilecek bütçeyi belirlerken gündeme getirilebilir. Video yayınlanması için ücreti peşin isteyebilirsiniz veya video yayınlandıktan belli bir süre sonra tahsil edebilirsiniz. Vadeli anlaşmalarda içeriğin viral olmasını göz önünde bulundurarak belli izlenme rakamlarına ulaşıldığında başarı bonusları talep edebilirsiniz. Tavsiyem en fazla 30 gün içerisinde ödemenin gerçekleştirilmesinin talep edilmesidir.

Ödemenin nasıl olacağı da bütçe konusunu etkiler. Ödeme nakit mi olacak yoksa bir imkân sağlanarak mı gerçekleşecek? Yoksa başlangıçta bir kısmı belli bir süre kalanı şeklinde mi ödenecek? Tamamını göz önünde bulundurun.

Teklifin ilk olarak kimden geldiği talep edilecek sponsorluk bütçesini değiştirir. Eğer markalar, onlarca kişi arasından araştırmaları sonucunda sizinle iletişime geçip bir rakam teklif ettilerse şartlarınıza uygunluğuna göre bütçeyi değerlendirebilirsiniz.

Eğer marka ile daha önceden sponsorluk anlaşma imzaladıysanız ve konu sponsorluğun yenilenmesi veya gelecek dönemlerdeki yeni sponsorluk anlaşması ise bütçeniz eski bütçenizle aynı olmamalıdır. Kanalınız büyüdükçe talep edeceğiniz rakam artmalıdır. Özellikle yıl değişimi olmuşsa, enflasyon oranlarını bile göz önünde bulundurabilirsiniz.

Anlaşmayı markanın ihtiyaçlarına göre uyarlamak adına her zaman müzakerelere açık olmalısınız. Değerinizin farkında olun. Unutmayın, markalar kendilerine fayda sağlamayacak hiçbir sponsorluk anlaşmasını gerçekleştirmezler. Siz de öyle olmalısınız.

 

YouTube Kanallarının Sponsorluk Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Sponsorluk için, markalara sunmakla yükümlü olduğunuz ve adına Sponsorluk Dosyası, Media-Kit veya Rate Card da denebilen bir teklif dokümanına sahip olmanız gerekir. Markalar teklifinizi inceleyerek sponsorluk anlaşmasının kendileri için uygun olup olmadığına karar verirler.

YouTube Sponsorluk Dosyasına Yer Alması Gerekenler:

 • Kanal Hakkında – Kendiniz Hakkında Kısa Bilgi
 • Hedef Kitle Hakkında Bilgi (Yaş, Cinsiyet, Demografi, İlgi Alanları)
 • Video İstatistikleri (Abone – İzlenme Sayıları, Büyüme Oranı, Ortalama İzlenme Süresi…)
 • Mümkünse Marka İçin Oluşturmayı Planladığınız İçerik Konseptinin Tarifi
 • Sponsorluk Teklifiniz (Kategoriler, Sponsorluk Hakları ve Bütçesi)
 • Diğer Tanıtım Seçenekleriniz (Sosyal Medya Hesapları, İnternet Sitesi, Mail Bülteni)
 • Varsa Geçmiş Sponsorluklar Hakkında Bilgi ve Referanslar
 • İletişim Bilgileriniz (İsim Soyisim, Telefon Ve Mail)

 

İçeriklerinizde, dışardan bir gözün erişemeyeceği verilere mutlaka yer vermelisiniz. İlgili verilere YouTube istatistiklerinden veya Social Blade gibi konu hakkında hizmet veren internet sitelerinden erişebilirsiniz.

Dosyada, yayın sıklığınız konusunda bir bilgi verebilirsiniz. Ayrıca izlenmelerin %100 organik olduğunu not olarak ifade edebilirsiniz.

Sponsorluk dosyanızı her daim güncel tutmalısınız. Veriler değişeceğine göre, teklifiniz de değişmelidir.

Dosyanızda bir tane bile yalan veya sahte içerik bulunmamalıdır. Ekran görüntülerini PhotoShop gibi programlar üzerinden manipüle ederek düzeltmeyin.

Dosyanın tasarımına dikkat edilmelidir. Özenli hazırlanan dosyalar, konuyu ne kadar ciddiye aldığınızı gösterecek, sizi rakiplerin önüne geçirecek ve dosyanın okunma oranını artıracaktır. Dosyalar mutlaka PDF olarak sunulmalıdır. İçerisinde sadece yazı barındırılmamalı, fotoğraflar, grafikler bulunmalıdır. Ücretsiz bir araç olan Canva’yı bile tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Tasarımın güzel olması yeterli değildir; markalar dosyanızın güzel olması sebebiyle değil teklifin güzel olması sebebiyle sponsor olurlar.

Sayfa sayısı hakkında yorum yapmam gerekirse, az çoktan iyidir. Ne kadar az sayfanız varsa kendinizi o kadar iyi tarif edebildiğiniz anlamına gelir. Bazen tek sayfalık infografikler gibi hazırlanabilse de her zaman 3-4 sayfa uzunluğunda olan dosyalar tercih edilmektedir.

Sizi destekleyen aktif bir topluluğa sahip olmak, markaları sizinle çalışmaya motive edecektir.
Hedef kitlenizi tanımlayın. Nasıl insanlar olduklarını tarif edin. Kitlenin hacminden ve demografik verilerinden bahsedin.

Herhangi bir olumlu eleştiri aldıysanız veya geçmişte başka sponsorlarla çalıştıysanız, bilgilerini paylaşın.

Talep ettiğiniz bütçeleri doğru ve kararında belirleyin. Piyasanın çok üzerinde talepleriniz olursa sponsorluklar gerçekleşmeyecektir.

Sponsorluk dosyası için ayrıntılı rehbere sponsorlukdosyasi.com üzerinden erişebilirsiniz. Eğer bize hazırlatmak isterseniz standart dosyalarımızdan daha uygun bütçeli çalışmalar için özel teklif isteyebilirsiniz. Kendiniz de rahatlıkla dosyaları hazırlayabilirsiniz.

 

Kaçınılması Gereken YouTube Sponsorluk Hataları

Genellikle ilk kez sponsorluk anlaşması imzalayacak olan veya pazarlama konusuna hâkim olmayan YouTube kanal sahipleri hatalar yapar. Kimse hata yapmasın diye ayrı bir başlık hazırladım.

Sponsorluk çalışmasının sorunsuz bir şekilde devam etmesini istiyorsanız aktif olarak kaçınmanız gereken hataları belirledim.

YouTube Sponsorluklarında Çok Yapılan Hatalar:

 • Sponsorluk Dosyanız Yokken ve Markaları Araştırmamışken Sponsor Aramak
 • Sponsorluk Sözleşmesi İmzalamamak
 • Sponsorluğun Sadece Reklam Olduğunu Düşünmek
 • Sponsorluğun Tek Taraflı Olduğunu Düşünmek
 • Kitlenizi Tarif Edememek
 • Herkesin Yaptığı Şeyi Yapmak

 

Sponsorluk Dosyanız Yokken ve Markaları Araştırmamışken Sponsor Aramak

Yapacağınız en büyük hata, markaya sağlayacağınız faydalar karşılığında kendi değerinizi belirleyememektir. Neyse ki rehberimde yer verdiğim içerikler sayesinde değerinizi nasıl belirleyeceğinizi kavradığınızı düşünüyorum.

Markalarla görüşmeden önce sponsorluk dosyanızı hazırlamalısınız. Markaları araştırmalı ve sağlayacağınız faydaları tarif etmelisiniz. Markaları araştırmadan hangi markayla iletişime geçeceğinizi de kestiremezsiniz. Boşa kürek çekmek yerine nokta atışı yapın.

 

Sponsorluk Sözleşmesi İmzalamamak

Diğer rehberlerimde de belirttiğim gibi her anlaşma, yazılı olmalıdır. Hukuki açıdan bağlayıcı olabilmesi için özellikle maddi sponsorluk anlaşmalarında sözleşmesiz çalışmayın.

Sponsorluk sözleşmesine sahip olmanız sizi ve markayı korur. Kötü niyetli markalar – belki istemeden de olsa – YouTube içerik üreticilerini göz ardı edebilir veya verdikleri sözleri tutmayabilirler. Aynı konu kötü niyetli YouTuberlar için de geçerlidir. Sözleşmenin var olması tüm süreci garanti altına alır.

YouTube sponsorluk sözleşmelerinde; temel kurallara, münhasırlık hakkının olup olmamasına, sponsora sunduğunuz haklara, sponsorluk bütçesine ve ödeme planına özellikle dikkat etmek gerekir. Geri kalan tüm sözleşmelerde olduğu gibi taraflar, şartlar, fesih kuralları gibi başlıklar da sözleşmede yer alabilir. Anlaşmanın yürürlüğe gireceği tarih, sözleşme başlangıç ​​ve bitiş tarihleri, sunduğunuz hizmetler, teslimat tarihleri, anlaşmazlık durumu ve uzlaşma seçenekleri ve fikri mülkiyet hakları gibi konular sözleşmede açık olarak bulunmalıdır.

Maddi sponsorluk anlaşmalarında, sözleşme içerisinde sponsorluk anlaşması karşılığında alacağınız bütçe net olarak belirtmelidir.

Sözleşmeleri bir avukat eşliğinde hazırladığınızdan ve imzaladığınızdan emin olun. Eğer avukatlara ayırabileceğiniz bir bütçe yoksa konu hakkında bilgi sahibi tanıdıklarınızdan da destek alabilirsiniz.

 

Sponsorluğun Sadece Reklam Olduğunu Düşünmek

Sponsorluk ile reklam arasındaki farkı anladığınızı düşünüyorum. Markalar, sadece reklamları olsun diye sponsorluk yapmazlar. Sponsorluk daha kapsamlıdır.

Sponsorluk sadece logo göstermekten ibaret değildir. Logo konumlandırma en değersiz sponsorluk hakkıdır. Potansiyel sponsorlarınızı etkilemek için sadece onların reklamını yaptığınızı düşünmeyin.

 

Sponsorluğun Tek Taraflı Olduğunu Düşünmek

Sponsorluk bir ortaklıktır. Her ne kadar markalar sadece sizinle çalışmak durumunda olmasa da sıcak ilişkileriniz sponsorluğu da etkiler. Siz markadan sadece bir ürün almıyorsunuz, karşılıklı bir pazarlama faaliyetini üstleniyorsunuz.

Sponsorunuza karşı nazik, düşünceli ve saygılı olursanız onlar da doğal olarak size aynı türden karşılık vereceklerdir. Birlikte çalışmak çok daha uyumlu olacaktır.

 

Kitlenizi Tarif Edememek

Bir kez daha tekrar etmekte fayda var. Kitle verileriniz yoksa sponsorluk gerçekleşmez. Kitlenizi sadece genelgeçer ifadelerle tarif edebiliyorsanız, tavrınızı değiştirin. Sponsorlar için hedef kitlenizi tatmin edici bir şekilde segmentlere ayıramamanız, iyi sponsor adaylarını belirleyemeyeceğiniz ve kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak aktivasyonları hayata geçiremeyeceğiniz anlamına gelir.

Kitlenizi anlamak, onlarla daha güçlü bir bağ kurmanızda yardımcı olur. Hem kanalınızı büyütmek hem de sponsorluk için kitlenizle etkileşim kurun ve sadece istatistiklerdeki bilgilerle yetinmeyin. Siz saksı olmadığınız gibi kitleniz de bir rakamdan ibaret değildir.

 

Herkesin Yaptığı Şeyi Yapmak

Eğer markalar ihtiyaçlarını kendilerine göre tanımlamışlarsa ve videonuzda sadece onların istediği içerikleri kullanmanızı istiyorlarsa, sizi sınırlandırıyorlarsa veya özgürlük tanımıyorlarsa lütfen konunun yanlış olacağını onlarla paylaşın.

Markanın her istediği şey doğru olmayabilir. Amaçlarına ulaştırmak için farklı neler yapabileceğinizi tarif edin ve gelecek beklentilerinizi açıklayın. Alternatif seçenekler sunun ve değerlendirmelerini rica edin. Sizinle çalışmalarının asıl sebebi olan kitlenizle iletişim için kendi kitlenize en doğru içeriği sizin hazırlayabileceğiniz konusunda onları ikna edin.

Daha önce onlarca kez yapılmış bir videonun sponsorluk için başarılı olmayacağını benimseyin. Markalar sizinle birlikte aynı anda çok sayıda YouTuber ile çalışacak olabilirler. İyi bir tutum sergileyerek ve herkesin yaptığını yapmayarak rekabette önde olabilirsiniz.

 

YouTube Sponsorluk için Sıkça Sorulan Sorular

Şu zamana kadar bize sorulan sorulardan öne çıkanları yanıtladım. Eğer farklı sorularınız varsa rehbere ekleyebilirim.

 • YouTube’da Sponsor Bulmak İçin Kaç Abone Olmak Gerekir?
 • YouTube’da Sponsor Bulmak İçin Kaç İzlenme Almış Olmak Gerekir?
 • YouTube’da Sponsor Bulmak İçin En Az Kaç Yaşında Olmak Gerekir?
 • YouTube’da Küçük Kanallar Sponsor Bulabilir Mi?
 • YouTube’da Sponsorluk Süresi Bittiğinde Videoyu Silmeli Miyim?
 • Sponsorluk için YouTube Kanalımızda Uygulamamız Gereken Bir Prosedür Var Mıdır?
 • YouTube’da Sponsorluk Anlaşması İçin Şirket Olmak, Fatura Kesmek Şart Mıdır?
 • YouTube Sponsorluk Gelirlerinin Vergilendirmesi Nasıl Olur?
 • YouTube’da Sponsor Bulmak İçin Aracı Kurum Var Mı?

 

YouTube’da Sponsor Bulmak İçin Kaç Abone Olmak Gerekir?

YouTube reklamlarını yayınlamak için en az 1.000 aboneye ve 4.000 saat izlenmeye sahip olmanız şart koşulmaktadır. Sponsorluk için ise bir alt limit bulunmaz. Yine de en az 1.000 abonenizin olması sponsor arama çalışmaları için iyi bir başlangıç noktasıdır. 1.000 aboneye sahip olmanız, sponsorlar için içerik oluşturma konusunda ciddi olduğunuzu gösterir. Ayrıca 1.000 aboneye ulaşana kadar kanalınızda çok sayıda video içeriği de üretmiş olursunuz.

İnsanların abone ol butonuna basmasını sağlamak zordur. YouTube algoritmasının izleyicilere önerdiği videolar sebebiyle, izleyiciler abone olmadan da istedikleri içerikleri karşılarında bulmaktadır. Hatta pek çok kanalın istatistiklerinde, videoları izleyenler arasında abone olmayanların çoğunlukta olduğunu belirtilir. Sponsorluk için abone sayınızı artırmak üzere insanları teşvik etmeniz gerekir.

Eğer farklı platformlarda güçlüyseniz ve YouTube mecrasına yeni atılıyorsanız, markaların sponsor olma kriterlerini aşmak için sponsorluk paketinizde güçlü olduğunuz diğer platformlarla birlikte YouTube kanalınızı da sunabilirsiniz.

 

YouTube’da Sponsor Bulmak İçin Kaç İzlenme Almış Olmak Gerekir?

Abone sayısında olduğu gibi izlenme sayısı konusunda da kesin bir sayı yoktur. Genel bir tabirle ne kadar çok izlenmeniz varsa o kadar iyidir. 1.000 aboneniz varsa, büyük olasılıkla zaten binlerce görüntülemeye sahip olacaksınız. Çoğu marka, toplam kanal görüntülemelerinize ve en popüler videoların hangileri olduğuna bakmaktadır. İzleme sayılarınız düşükse, sponsorluk ihtimali de düşük olacaktır.

İzlenmelerinizi artırmak için video başına 10 TL – 50 TL gibi düşük bütçelerle hedefli reklamlar oluşturabilirsiniz. Sonuç olarak video başına ortalama izleyici sayınız, kaç kişiye erişebileceğinizi gösteren bir değerdir.

Göz önünde bulundurulan tek konu izlenme sayısı değildir. Videolarının ortalama izlenme süresi de sponsorluğa karar vermek adına çok etkilidir. Çok sayıda görüntülemeye sahip olmanız, insanların video içeriğini tükettiği anlamına gelmez. Özellikle ürün yerleştirmenin hangi dakikada gerçekleşeceğini ortalama izlenme süresi belirler.

İzlenmeleri dolaylı yoldan etkileyen bir diğer faktör de videolardaki beğeni sayıları ve yorumlardır. Videolarınızda ne kadar çok beğeni veya yorum olursa, YouTube o videoyu diğer kullanıcıların önüne o kadar çok çıkarır. Videonuzun öne çıkması da izlenme sayınızı artırır.

Sponsorluk için yüksek ortalamalı video görüntülemelerini istikrarlı bir şekilde sağlayabilen YouTuber’lar, sağlayamayanlara kıyasla daha çok tercih edilir.

 

YouTube’da Sponsor Bulmak İçin En Az Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Sponsorluk için alt yaş limiti bulunmaz. Temelde YouTube hesap açma kriterlerine göre 13 yaşından küçük olunamaz. Eğer video sahibi daha küçükse, bir aile hesabı açılarak videolar yüklenebilir. Sponsorları doğru temsil edebilmeniz adına olgun olmanız beklenir. Sponsorluk için olabildiğince nitelikli ve kendini geliştirmiş olmanız avantaj sağlar.

 

YouTube’da Küçük Kanallar Sponsor Bulabilir Mi?

Muhtemelen bulamaz. Aslında konu küçük bir kanalı nasıl tanımladığımıza ve markanın ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. İnanılmaz derecede küçük bir marka, tam olarak eşleşirse inanılmaz derecede küçük bir kanalla çalışmaya istekli olabilir. Ancak, elde edeceğiniz gelir de oldukça düşük olacaktır.

Eğer kanalınız gerçekten küçükse, içerikleriniz konularınızı daha çok daraltarak en azından hedefli takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz.

Henüz YouTube reklamları için gereken 4.000 saatlik izlenme süresini ve 1.000 YouTube abonesini bile almadıysanız, marka anlaşmalarını düşünmek için henüz çok erkendir.

 

YouTube’da Sponsorluk Süresi Bittiğinde Videoyu Silmeli Miyim?

Anlaşma şartlarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterse de en doğrusu videonun silinmemesidir. Hem marka açısından hem de kanalın izlenme oranlarının etkilenmemesi adına videonun sponsorluk anlaşması tamamlandığında silinmemesi gerekir.

Markalardan talep edilecek bütçeyi belirlerken, videonun silinmeyeceğini göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Sponsorluk için YouTube Kanalımızda Uygulamamız Gereken Bir Prosedür Var Mıdır?

Evet, sponsorun yer aldığı bir videoyu yüklerken, ücretli tanıtım içerir seçeneğini işaretlemeniz gerekir. İlgili etiket, izleyicilerin videoyu izlediği ilk birkaç saniye içerisinde videoda açık halde yer alır. YouTube politikalarına aykırı gelmek istemezsiniz.

Konu hakkında Google’ın kendi rehberine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

YouTube’da Sponsorluk Anlaşması İçin Şirket Olmak, Fatura Kesmek Şart Mıdır?

Evet. Özellikle gerçekleşecek sponsorluk anlaşması maddi ise markaların sponsorluk karşılığında fatura beklentisi olacaktır.  Maddi olmayan sponsorluklarda genelde fatura beklentisi de olmaz.

İster kendi şirketinizi açarak ister sizin adına başka bir şirketin fatura kesmesini sağlayarak süreci yönetebilirsiniz. Unutmayın, şirket kurmak ve şirketi sürdürmek için ödenmesi gereken ciddi vergiler, ödemeler bulunur. Eğer ciddi manada para kazanamıyorsanız, şirketleşmeniz karlılığınızı etkileyecektir. Kanalınız belli bir noktaya geldiyse sponsorluk için şirket olmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

YouTube Sponsorluk Gelirlerinin Vergilendirmesi Nasıl Olur? Yeni Düzenleme İşe Yarar Mı?

2022 yılında Türkiye’de dijital içerik üreticilerinin faydasına olan yeni bir düzenlemeye gidildi.  YouTube veya sosyal medya fenomeni olarak faaliyet gösteren ve gelir elde edenlere bir istisna sağlandı. İstisna kapsamda yıllık toplam kazançların 880 bin TL’yi aşmaması, Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açılması (özel veya devlet bankaları olabilir) ve bu kapsamdaki kazançların, açılan banka hesabına yönlendirilmesi gerekiyor.

Bankalar hesaba gelen tutar üzerinden %15 oranında vergi kesintisi yaparak sizin adınıza vergi dairesine yatırıyorlar. Bu sayede gelen paranın sadece %15’i kesintiye uğrayarak verginiz de ödenmiş oluyor. Özellikle reklam gelirlerinizi vergilendirmek adına harika bir sistem.

Peki sponsorluk anlaşmaları için geçerli mi? Teoride evet, pratikte hayır. Markalar, fatura olmadan ciddi sponsorluk anlaşmalarını gerçekleştiremezler. Şirketler, gider pusulası yöntemini kullanmak yerine fatura beklerler. Bazen anlaşmanın büyüklüğüne göre, fatura kesemeyeceğinizi belirterek gider pusulası üzerinden işlemin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini sorabilirsiniz.

Dikkat! Eğer sponsorluk anlaşması için markanın ödeme yapmasını istediğiniz IBAN bilgisi, sizin dijital gelirleriniz için oluşturduğunuz bankada ise, yatan para üzerinden otomatik olarak %15 kesinti yaşanır. Kesintinin önüne geçmek adına farklı bir banka bilginizi paylaşmanız şarttır. Aksi halde, markalar için kesilen fatura tutarı üzerinden de ek vergi ödemeniz gerekeceğinden toplam kazancınız zarara uğrar.

Ben bir muhasebeci değilim, süreçlere hâkim olsam da lütfen önce mali müşavirlere veya muhasebecilere danışın.

 

YouTube’da Sponsor Bulmak İçin Aracı Kurum Var Mı?

Evet, Türkiye’de ve dünyada YouTuber’lar ile markaları bir araya getiren platformlar bulunmaktadır. Anasponsor olarak zaman zaman YouTube sponsorlukları ile ilgilenebiliyoruz. Biz sadece milyonluk kanallar ile gerçekleşecek sponsorlukları gerçekleştiriyoruz.

Daha küçük kanalların sponsor adaylarına erişimini kolaylaştırmak için Influencer Ajanslarını araştırmasını öneririm. Her ajans farklı türde çalışabilir ve temel beklentileri gerçekleşecek anlaşmalar üzerinden pay almaktır. Markalar ilgili platformları genellikle ürün sponsorlukları ve satış ortaklıkları için değerlendirir.

 

Sonuç Olarak

Kanal sahipleri, etkili sponsorluklar gerçekleştirmek istiyorsa iyi içerikler oluşturmalı, kaliteli yayınlar hazırlamalı, izleyicilerin ilgisini çekmeli, en az 1.000 abone sayısına ulaşmalı, ortalama izlenme sayılarını artırmalı, kanal hedef kitlesi ile uyumlu kurumlarla iletişime geçmeli, sponsorluktan beklentilerini ve yaratacakları değerleri kurumlarla paylaşmalı, kanal Analytics verilerini aylık, 3 aylık ve yıllık olacak halde potansiyel sponsorlar ile paylaşmalı ve sponsorlu içeriklerde samimi davranmalıdır.

YouTube sponsorluğu, kanalınızı büyütebilir, kitlenizle olan ilişkinizi güçlendirebilir ve kendinizi etkileyici biri olarak konumlandırmanıza yardımcı olabilir. Sponsorluk dünyasına büyük bir adım atmaya hazırsınız!

 

Sorularınız veya görüşleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

H. Alper Koç
Anasponsor Kurucu Ortağı