Rio’da soyulduklarını söylemesinin ardından yalan söylediği ortaya çıkan ünlü ABD’li yüzücüyü dört büyük sponsoru da bıraktı.

 

Aralarında Uluslararası mayo firması Speedo ve giyim firması Ralph Lauren Corp. gibi firmaların bulunduğu 4 şirket, ABD’li olimpiyat yüzücüsü Ryan Lochte‘nin sponsorluk anlaşmasını iptal ettiklerini duyurdu.

Speedo‘nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, söz konusu olaya işaret edilerek, “Markamızın temsil ettiği değerlere ters düşen bu davranışı görmezden gelmemiz mümkün değil.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Lochte’nin anlaşma kapsamında alması gereken 50 bin dolarlık ücretin de Brezilya’daki çocuklar için “Save the Children” adlı hayır kurumuna bağışlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Rio Olimpiyat Oyunları’nda ABD’yi temsil eden Lochte ile Gunnar Bentz, Jack Conger ve James Feigen, Rio de Janeiro’da eğlenmek için dışarı çıktıklarında polis kılığındaki soyguncular tarafından gece saatlerinde silah zoruyla soyulduklarını iddia etmişti.

Rio polisinin yaptığı soruşturma sırasında ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntülerinde söz konusu yüzücülerin girdikleri benzin istasyonunun tuvaletini tahrip etmelerinin ardından, Lochte’nin yalan söylediği ortaya çıkmış ve ABD’li yüzücü hayranlarından, takım arkadaşlarından, Brezilya’dan ve sponsorlarından özür dilemişti.

Lochte, ABD adına katıldığı dört yaz olimpiyatında, 6 altın, üçer gümüş ve bronz madalya kazanmıştı.

Kaynak: Reuters ve AA

 

Bu haberi paylaşmayı düşünür müsünüz?