Beşiktaş, ana sponsoru Vodafone ile yeni bir sponsorluk anlaşması imzalandı. Türk futboluna genç yeteneklerin yetiştirilmesini amaçlayan ” Vodafone Geleceğin Kara Kartalları” projesinin tanıtımı yapıldı. Vodafone Park‘ta gerçekleşen törende konuşan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, ‘‘Dünya’da bir ilk olan bu proje de hedefimiz, alt yapıya oyuncu kazandırmak” dedi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş de projenin öneminden bahsetti. Beşiktaş altyapısından yetişip kaptanlığa kadar yükselen Necip Uysal, gençlere tavsiyelerde bulunurken siyah-beyazlıların Hollandalı futbolcusu Ryan Babel ise alt yapıların önemine vurgu yaptı.

Vodafone Park’ta gerçekleştirilen tanıtım toplantısına katılan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulu üyesi Metin Albayrak, siyah-beyazlı futbol takımının teknik direktörü Şenol Güneş, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, projeyle ilgili görüşlerini aktardı.

Fikret Orman, Vodafone ile yaptıkları sponsorluğun uzun vadeli bir iş birliği olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Vodafone KaraKartal projemiz bu açıdan çok önemsediğimiz bir anlaşmadır. 3,5 yıl önce başlangıcını yapmıştık. Böylece sponsorluktan elde ettiğimiz gelirin haricinde 8 milyon liranın üzerinde ek gelir sağladık. Bu da yeni projeler üretmek için vesile oldu. Yaklaşık 2 yıldır çalıştığımız Vodafone Geleceğin KaraKartalı projesini bugünkü haline getirdik. Amacımız, ülkenin çok önemli problemlerinden biri olan altyapıdan, çocukların yetiştirilmesiyle Türk Milli Takımı‘na, Türk takımlarına oyuncu çıkarmak.

Projeye büyük önem verdiklerini söyleyen Orman, “Dünyada bir ilk olan bu projeyle Türkiye’nin dört bir yanındaki yetenekli çocukları altyapıya kazandırmayı hedefledik. Her zaman, her mekanda fırsat eşitliği yaratan, herkesin her yerde katılım sağlayabileceği dijital bir platform oluşturuyoruz. Beşiktaşlı olsun olmasın herkesi KaraKartal hareketine çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siyah-beyazlı kulübün yöneticisi Metin Albayrak ise Beşiktaş’ın geleceği için çalıştıklarını vurgulayarak, BJK Nevzat Demir Tesisleri yanındaki bir araziyi alarak altyapı için kullanmak istediklerini belirtti.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ise Vodafone ile Beşiktaş gibi iki büyük markanın yaptıklarını bildiklerini belirterek, “Zaman zaman sponsor destekleri havada kaldı. Bu iki markanın iş birliğinin örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.” dedi. Markaların çocuklara yatırım yapmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sokaktan gelen bir oyuncu olarak bunu söylüyorum. Hiçbir malzeme olmadan, eğitim almadan, 15 yaşına kadar şehrin dışına çıkmayı hayallerimde yaşadığım bir dönemden bugüne gelmeyi gururla paylaşmak istiyorum. Sokaktan zirveye giden çocuklarımızın olmasını diliyorum. Çocukların ayaklarına giderek yapılacak bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Başkanın çocukluğunu hatırlıyorum. Ben oyuncuydum o zaman. Çocukken eldivenimiz, topumuz yokken sponsorların desteğiyle büyüyoruz. Parayı futbol yerine koymayalım, önce futbola destek olursak daha keyifli olur. Özgürlüğü önemsiyorum. Çocuklar zaten hayal ediyorlar. Çok daha zengin düşünüyorlar. Büyüklerin eğitiminde de sıkıntı var. Eğitimcilerin de eğitilmesi gerekiyor. Ben yoklukta ancak İstanbul’a kadar geldim. Şimdi Vodafone ile çocuklar dünyaya açılacak.

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan, Beşiktaş ile ortaklıkta beşinci yıla girdiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bizim için inanılmaz bir yolculuktu. İki yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bizim için heyecan verici bir proje. On bin çocuğa eğitim veriyoruz. 8-13 yaş arasındaki çocuklara kodlama eğitimi veriyoruz. Şimdi spor alanında bir proje gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de 8-13 yaş arasındaki tüm çocuklara erişmek istiyoruz. Beşiktaş‘a gelip bu takımın parçası olmanın fırsatını sunuyoruz. Çok önemli bir proje, gurur duyuyoruz.

Projenin en güzel tarafının herkese eşit fırsat sağlaması olduğunu belirten Deegan, “Sekiz yaşındaki çocuk da 13 yaşındaki çocuk da aynı fırsata sahip olacak. Teknoloji sayesinde bunu sağlayabiliyoruz. Altyapının futbol gelişiminin yeni bir aşaması olduğunu düşünüyoruz. Akademide bir çocuk yetiştirebilirsek bu Ay‘a çıkmak gibi olacak. Altyapıdan çocuk çıkarmak çok zor. Bu muhteşem bir proje. Futbol sevdalılarıyız ve bu projenin sahip olduğu gücü anlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy,”Altyapıdan çok fazla sporcu çıkaramıyoruz. Yetenekli çocuklarımız çok fazla ancak bunları ortaya çıkarmakta zorlanıyoruz. Çocukların kulüplere, tesislere, hocalara erişimleri zor oluyor. Bu noktada dijitalleşmenin önemi ortaya çıkıyor. Fırsat eşitliği geliyor. Geleceğin KaraKartalı projesiyle Türkiye’de milyonlarca çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Projenin üç aşamadan oluştuğunu belirten Aksoy, şunları anlattı: Video yükleme uygulamasının bugün itibarıyla başladığını vurgulayan Aksoy, “Bir abone en fazla 10 video yükleyebilecek. Beklentimiz 100 bin yüklemenin olması. Oylama için ‘Vodafone KaraKartal‘ abonesi olmak gerekiyor. Bu heyecan 5 ay sürecek. 22 Nisan’da belirlediğimiz 7 seçmeler yapılacak. Ankara, İstanbul, Antalya, Gaziantep, Samsun, Erzurum ve İzmir’de olacak. Haziran ayında da 4 günlük kamp ve en sonunda Vodafone Park‘ta bir final etkinliği olacak. Çocuklarımıza ‘Top sende.’ diyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: trtspor.com.tr

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂