2019 yılında “5 Adımda Twitch Yayınlarına Nasıl Sponsor Bulunur?” başlıklı bir yazı yayınladım. İçerisindeki bilgilerin çoğu geçerliliğini koruyor. Değişen ve gelişen yaklaşımlardan ötürü Twitch sponsorlukları için kapsamlı bir rehber hazırlamaya karar verdim. Rehberde, güncelliğini koruyan bölümleri yeniden yorumlamakla birlikte daha önceden bahsetmediğim konulara da değindim. Rehberden faydalanan yayıncıların sponsorluk konusunda akıllarına gelebileceğini düşündüğüm tüm soruları yanıtladım.

Rehberde Twitch üzerinden para kazanma yöntemleri konusuna değil, sadece sponsorluk konusuna odaklandım. Twitch dediysem de Nimo TV, DLive, Nonolive ve Facebook Gaming gibi alternatif canlı yayın platformlarının sponsorluklarını da aynı şekilde değerlendirebilirsiniz.

Konu Başlıklarımız:

 • Twitch Sponsorlukları Nedir? Genel Bilgiler – Temel Noktalar
 • Twitch İzleyicilerinin Sponsorluğa Etkisi
 • Twitch Yayıncılarının Sponsorlara Sunabileceği Haklar Nelerdir?
 • Twitch Kanalı Nasıl Sponsorluğa Uygun Hale Gelir?
 • Twitch Kanallarının Sponsorluk Dosyası Nasıl Hazırlanır?
 • Twitch Kanallarına Hangi Markalar Sponsor Olur?
 • Twitch Sponsorları ile Nasıl İletişime Geçilir?
 • Twitch Sponsorluklarında Sözleşme Nasıl Hazırlanır?

 

Twitch Sponsorlukları Nedir? Genel Bilgiler – Temel Noktalar

Twitch, canlı yayın odaklı, içerik üreticilerin kitleleri ile sıcak temaslar kurabildiği ve bağış toplayabildikleri bir platformdur. 2011’den beri varlığını sürdürmektedir. Amazon tarafından satın alınmasının akabinde, platformun kullanıcı ve izleyici sayılarında büyük bir artış gözlenmiştir. Artan kullanıcı sayısı sebebiyle, markaların görmezden gelemeyeceği ve pazarlama faaliyetlerinde aktif olarak kullanabilecekleri bir mecra haline gelmiştir.

Twitch platformundaki içeriğin çoğu oyun ve eSpor yarışmaları olsa da müzik, DIY, yaratıcı ve yaşam tarzı içeriğine odaklanan yayıncılar da bulunmaktadır. Yayıncılar genellikle konularında yetenekli, bilgi birikimi yüksek, kitleleri ile iletişimleri kuvvetli, ilgi çekici kişiliklere sahip kişilerden oluşur.

Twitch sponsorlukları, markalar ile yayıncılar arasında, yayıncıların ulaşabildikleri kitle ile temasa geçmek ve etkileşim almak üzere gerçekleştirilen iş birliklerini kapsar.

Türkiye’de Büşra Pelin Baynazoğlu (Pquenn), Tuğkan Gönültaş (Elraenn), Gözde Demiral (Miafitz), Ahmet Sonuç (Jahrein), İrem Sakmar (ClumsyKitty), Ataberk Doğan, Anna Deniz Şaylan (annadeniz), Kemal Can Parlak (Kendine Müzisyen), Eylül Adıgüzel (Eylul), Barış Can (Barış G.), Elanur Pat (elanur), Ferit Karakaya (wtcN), Cansu Öktem (AyuHere), Cantuğ Özsoy (Unlost), Beril Sergün (BerylVenus), Mustafa Yavuz (hazretiyasuo), Duygu Köseoğlu (dkoseoglu), Cem Karakoç (Mithrain) ve Merve Burcu Durak (targetlocated) gibi yayıncılar sıklıkla sponsorluk anlaşmaları gerçekleştirmektedir.

Yapılan bazı araştırmalar, Twitch kullanıcılarının büyük çoğunluğunun sponsorluk yöntemini kullanan Twitch yayıncılarını onayladıkları ancak reklama maruz kalmak istemediklerini ortaya koyuyor. Markalar, doğrudan Twitch reklamları vermek yerine yayıncılar üzerinden gerçekleşecek sponsorluk anlaşmaları ile ürünler hakkında bilgi vermeyi tercih ediyorlar.

Bir yayıncının başarılı olması için son derece ilgi çekici içerik üretmesi gerekir.

 

Markaların Sponsor Olacakları Yayıncıları Belirlerken Dikkat Ettiği Noktalar:

 • İçerik Türü: Oyun ve oyun olmayan içerikler olarak ikiye ayrılır. Oyun kanallarında yayıncının hangi türde oyunları oynamayı tercih ettiğine dikkat edilir. Oyun dışı kanallarda da içerik kalitesi göz önünde bulundurulur.
 • Aktiflik: Yayıncının ne sıklıkla veya uzunlukta yayın yaptığı, sponsorluğu doğrudan etkiler. Aktif bir yayıncı sponsorluk için hayati önem taşır.
 • İstatistikler – Veriler: Markalar, güçlü görüntüleme sayılarına sahip yayıncıları seçmek ister. Eş zamanlı ortalama izleyici sayısı, chatin aktifliği gibi veriler sponsorluk için hassastır.
 • Kitle: Ulaşılması hedeflenen kitlenin büyüklüğü ve ilgi alanları önemsenmektedir. Rehberde kitle konusunda daha detaylı açıklamalarda bulunacağım.
 • İzleyici Etkileşimi: Kitlenin büyüklüğü ile birlikte etkileşim sayılarının büyüklüğü de çok önemlidir. İzleyicileri aktif olan yayıncılar bir adım öne çıkmaktadır.
 • Kullandığınız Jargon: Küfür, sigara, alkol kullanımı, gençlerin yanlış yönlendirilebileceği söylemlerde bulunmak, siyaset yapmak vb. durumlar sponsor olma kararı alırken göz ardı edilmez.

 

Twitch’teki Sponsorluk Türleri Nelerdir?

Sponsorluk türleri ile sponsorlara sunacağınız sponsorluk kategorilerinin veya sponsorluk haklarının birbiri ile karıştırılmaması gerekir. Twitch sponsorlukları en temelde maddi ve ayni olarak ikiye ayrılır.

 • Maddi sponsorluklar gerçekleştiğinde yayıncılara ödeme yapılır. Genellikle büyük yayıncılar maddi sponsor bulabilmektedir. Anlaşma kapsamında sponsorlar, yayıncılara ödeme yaptıkları gibi çeşitli sayıda ürün veya hizmet sağlayabilirler. Hatta özellikle oyun alanı için bazı yayıncılara aylık maaş ödedikleri de görülmektedir.

 

 • Ayni sponsorluklar ise ürün veya hizmet sağlanması karşılığında gerçekleşir. Twitch’teki ayni sponsorluklar aynı zamanda yönlendirmelerden elde edilecek satışlar üzerinden pay vermek üzere de gerçekleşmektedir. Küçük yayıncılar, ilk sponsorluk anlaşmalarını “satış ortaklığı” konsepti ile rahatlıkla gerçekleştirmektedir. En nihayetinde markanın cebinden en fazla satış gerçekleştiğinde bütçe çıkacaktır.

 

Her şeyin bir değeri vardır. Markalarla yapılacak sponsorluk anlaşmalarında ayni sponsorlukları kabul ederken dikkatli davranmak gerekir. Sadece ürün desteğinde bulunmak isteyen markaları kabul edip etmemeniz, değerinizle ilgilidir. Yeteri kadar değerliyseniz markalarla sadece ayni sponsorluk değil, maddi sponsorlukları gerçekleştirmelisiniz.

 

Twitch İzleyicilerinin Sponsorluğa Etkisi

Twitch izleyicileri, sevdikleri yayıncılara sadık olur. Markalar da sadık izleyici kitlenize ulaşmak ister. Markanın ulaşmak isteyeceği kitle ile sadık kitleniz arasındaki uyum ne kadar yüksekse, sponsorluk için o kadar yüksek şansınız bulunur.

Sponsorların, takipçileriyle aktif olarak ilgilenen bir yayıncıyla çalışma olasılığı daha yüksektir.

Twitch’teki kullanıcı kitlesinin %80’inden fazlası erkektir. Ortalama yaşları 21-22’dir. Rehberi okuduğunuzda rakamlar değişmiş olsa da genel ortalama değişmeyecektir. Markalar için satın alma gücü yüksek genç yetişkin erkek kitleye ulaşmak adına Twitch sponsorlukları en etkili yöntemlerden biridir.

Twitch izleyicileri platformla oldukça ilgilidir. Özellikle chat kısmı aktif olarak kullanılır. Yayıncı ile aralarında çok yüksek sayıda etkileşim ve yorumlaşma olur.

Doğal olarak büyük, aktif ve sadık bir takipçi kitleniz varsa sponsorluk şansınız daha yüksektir. Belirttiğim türden takipçiye sahip olmak için çok fazla çalışmanız ve zaman ayırmanız gerekir.

Peki Küçük Yayıncılar Sponsor Bulabilir mi?

Twitch sponsorlukları ile ilgili en büyük yanılgılardan biri, herhangi bir sponsorluk anlaşmasını imzalamak için çok büyük bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerektiği düşüncesidir. Küçük yayıncılar bile kesinlikle Twitch’te sponsor bulabilirler. Ancak bir sponsorluktan ne beklediğiniz konusunda gerçekçi olmanız gerekir. 100’den az izleyicisi olan biri, büyük bir markadan ücretli bir sponsorluk alamaz. Sponsorların sizde aradığı birincil şey, takipçilerinizle erişiminiz ve etkinizdir. Küçük yayıncıların daha çok “affiliate marketing” kapsamındaki satış beklentili sponsorlukları gerçekleştirmeleri gerekir.

Abone sayınız, sponsorluk için ikincil olarak dikkat edilen konudur. Sponsor bulabilmeniz için en azından abone ol butonunu açmış olmanız beklenir. Rehberin ilerleyen konu başlıklarında kitlenizi nasıl artırabileceğinizi ve sponsorluk için kanalınızı nasıl uygun hale getirebileceğinizi aktarıyorum.

 

Twitch Yayıncılarının Sponsorlara Sunabileceği Haklar Nelerdir?

Twitch sponsorluk pazarlaması çeşitlilik açısından sınırlı değildir. Akışta, akışın dışında ve aradaki birçok katman, yaratıcı kampanyalar için rahatlıkla kullanılabilir.

Twitch Platformunda Kullanılabilecek Sponsorluk Hakları:

 • Chatbot’larla Twitch Pazarlaması
 • Canlı Yayın Sırasında Banner Kullanımı
 • Yayın Dışı Banner Kullanımı
 • Yayın Sırasında Yayıncının Ürünü Tanıtması – Ürün Yerleştirme
 • Yayın Gününün – Yayın Konseptinin İsim Hakkı
 • Yarışma Düzenleme – Çekiliş Yapma Hakkı
 • Tanıtım İmkanlarından Faydalanma
 • Sektörel Bazlı Tek Sponsor Olma Hakkı
 • Sponsorluğa Devam Edip Etmeme Hakkı

 

Chatbot’larla Twitch Pazarlaması

Twitch sohbetleri son derece aktiftir. Hatta Twitch, konuşma kalitesini korumak adına bazı sınırlayıcı araçları platformda entegre hale getirmiştir. Yayıncılar, chat kullanımlarını sadece takipçileri veya aboneleri olarak sınırlandırabilmektedir. Bazı yayıncılar ise herkese açarak, sohbeti yavaş moda ayarlamayı tercih etmektedir. Gönüllü moderatörler de düzeni korumak adına görev alır.

Yayıncılar genellikle chat ile etkileşime girer. Soruları yanıtlar, tavsiye ister, popüler kültür hakkında konuşur, ürünleri ve markaları tartışırlar. Chat bölümü Twitch yayıncılarının ürünü veya hizmeti tanıtması için mükemmel bir alandır. Diğer sosyal ağlara göre en farklı öne çıkan özellik chat kullanımı olduğundan, sponsorluk haklarındaki birinci maddeyi ChatBot hakkına ayırdım.

Chatbot’lar ile hem kısa açıklayıcı mesajlar sunulabilir hem de bağlantılar eklenebilir. Platform ile uyumlu olduklarından reklam kokmazlar ve izleyicilerin deneyimini kesintiye uğratmazlar. Ayrıca tekrarlanabilir ve özelleştirilebilirler. Belirlenecek #hashtag kullanımı ile yapılacak çalışmalar sonucunda izleyicilere indirim sağlayan kupon kodları da sağlanabilir.

Yapılacak anlaşma sadece tek bir metne sahip olursa, insanlar bakar kör moduna geçebilir. Dolayısıyla bir yayıncının, sponsor olan markaya birden fazla adette farklı mesajlardan oluşan içerikleri önermesi gerekir.

 

Canlı Yayın Sırasında Banner Kullanımı

Twitch platformunda sadece chat kısmı değil, yayının kendisi de sponsorluk için verimli olarak kullanılabilir. Sonuç olarak herkesin gözü yayındadır.

Twitch yayıncıları; yayınlarında genellikle kendilerini, ekranlarını, konseptlerine uygun ise chat mesajlarını ve diğer etkileşimlerini gösterirler. Markanın logosu, bannerlaştırılarak ekranda yer alabilir.

Herkesin gözü ekrandayken, marka bilinci oluşturmak adına yayın içinde logo yerleştirmek önemli bir hak sayılabilir. Logo yerleştirmenin sorunu, sonucun ölçülememesidir. Yine de yayını izleyen izleyici sayısı, eş zamanlı izleyici, etkileşimler veya diğer metriklere bakılarak bir yorum yapılabilir.

Banner içeriğini bir promosyon koduyla veya bir önceki örneğimde olduğu gibi ChatBot içerikleri ile birleştirerek uygulamak faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Logonun hangi bölgede konumlandırılacağı ve logonun büyüklüğü marka ile uzlaşarak karar vermeniz gereken konulardır.

 

Yayın Dışı Banner Kullanımı

Twitch’teki insanlara sadece yayın sırasında değil yayını beklerlerken de ulaşılabilir. Yayın dışı banner yerleşimi için 2 ana bölge bulunur.

İlk ve en yaygın olanı doğrudan akışın altıdır. İlgili alan genellikle yayıncıların diğer sosyal kanallarına, en çok bağış yapan izleyicilere, yayıncının kim olduğuna ilişkin ayrıntılara veya yayınla ilgili diğer bilgilere bağlantılar içerir. Ayrıca akışın altında sponsorlara da yer verilir. Tıklanabilir bağlantılar ile ilgili banner üzerinden elde edilen trafik takip edilebilir.

Yayın dışı banner kullanımlarındaki ikinci alan; bekleme ekranıdır. Yayıncılar canlı olmadığında, genellikle özelleştirilmiş görselleri ekrana yansıtırlar. Akış programlarını ve bazı akış bilgilerini gösterirler. Marka logosu, özelleştirilmiş bekleme ekranında yer alabilir. Ayrıca bir promosyon kodu için en değerli alanlardan biri olduğu rahatlıkla belirtilebilir. Canlı olmayan bir akışı ziyaret ettikleri için, izleyiciler promosyon kodunu gördükleri anda potansiyel olarak ekrandan ayrılıp ilgili siteye gitmek için uygun olurlar.

 

Yayın Sırasında Yayıncının Ürünü Tanıtması  – Ürün Yerleştirme

Ekranda bir logodan ibaret olmak yerine, akışın içerisinde yer almak markaların en çok isteyebileceği sponsorluk haklarından biridir.

Yayının içerisinde; yayıncının sözel olarak markayı anlatması, ürünü veya hizmeti direkt deneyimlemesi ve yorumlarını paylaşması veya yayının arka planında veya masada ürünü yerleştirmesi uygulanabilir. Örneğin Red Bull, çeşitli yayıncılar ile anlaşarak hem ürünü masada bulundurmayı hem de Red Bull dolabını arka bir yerde görünür kılmayı uygulamaktadır.

Ürün yerleştirmeler, yayıncının kitlesi ile olan iletişimi sayesinde doğal olarak gerçekleştirilmelidir. Markaların, özellikle istedikleri bir reklam metninin okunması çok fazla sonuç getirmez. Mesajın daha içten olması verimini artırır. Yayıncı olarak, zaten hayatınızda kullanıyormuş gibi söylemlerde bulunarak veya gerçekten de o ürün veya hizmet hakkındaki kendi tecrübelerinizi aktararak ürün yerleştirme yapabilirsiniz.

Ürün yerleştirme içeriklerinizi ne sıklıkta gerçekleştireceğiniz, yayın sırasında kaç kez konuşacağınız, yapacağınız hatırlatma sayısı marka ile uzlaşılması gereken bir konudur.

 

Yayın Gününün – Yayın Konseptinin İsim Hakkı

İsim hakkı sponsorluğu, en önemli sponsorluk haklarından biridir. Yayın başlığınızda, açıklamalarınızda ve mümkünse yayın sırasındaki ekranınızda veya bekleme ekranında markanın ismi yer alır. Yayının isim sponsoru olan marka için ayrıca bir içerik oluşturmak yerine doğal yayınınızın isminde yer vererek imkan sağlarsınız.

Haftada beş gün yayın yapıyorsanız, ihtimali az da olsa, her güne farklı isim sponsoru ile çalışma şansınız da bulunur. Günün ismini vermek yerine, yayın akışınızdaki belli konseptlerin isim haklarını da sunabilirsiniz. Yayın üç saat sürüyorsa ve son bir saati diğer saatlerdeki içeriklerden farklı bir konuyu kapsıyorsa, ilgili konuyu marka ile bütünleştirebilirsiniz.

Yayının içeriğine bağlı olarak marka temsilcileri ile soru-cevap etkinlikleri de düzenleyebilirsiniz.

 

Yarışma Düzenleme – Çekiliş Yapma Hakkı

Kitlenizi özel hissettirmek adına markalarla anlaşarak çeşitli imkanlar sağlayabilirsiniz. Yayın sırasında marka için yarışmalar veya çekilişler düzenleyebilirsiniz. Markalar, çekilişler üzerinden kitlenizle etkileşim kurabilirken, kitleniz de ücretsiz imkanlardan faydalanır.

Kazanan kişi sponsorun sınırlı sayıda üretilmiş bir ürününe sahip olabilir, belki çift kişilik tatil kazanır, belki markanın reklam yüzü olan ünlü ile tanışır, belki aylarca yetecek kadar ürüne sahip olur.

Yayının ve çekilişin konseptine göre, markanın hali hazırda yürüttüğü bir kampanya sonucunda eriştiği insanlara ayrıca içerikler sunabilirsiniz.

 

Tanıtım İmkanlarından Faydalanma

Markalar, sponsorluk karşılığında hem yayınınızda hem de yayın dışında duyurulmak, anılmak isteyecektir. İnternet siteniz ve sahip olduğunuz diğer sosyal medya platformlarını duyuru faaliyetleri kapsamında kullanabilirsiniz.

Tıklanabilir bağlantılar ile markaların internet sitelerine yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Mail bülteniniz varsa markanın içerisinde yer aldığı içeriklerinizi kitlenizle paylaşabilirsiniz.

Markanın dahil olduğu bir etkinlikte konuşmacı olarak yer almanız veya katıldığı bir fuarda stantları üzerinden imza töreni düzenlemek de ayrı tanıtım imkanları olabilir.

 

Sektörel Bazlı Tek Sponsor Olma Hakkı

Münhasırlık hakkı en önemli sponsorluk haklarından biridir. Sponsor olarak çalışacağınız markaların sektörünü sınırlandırarak, markanın rakiplerinin sponsor olmalarının önüne geçmelisiniz. Sizinle sponsor oldukları zaman, rakip markalarla çalışmayacağınızı bilmek, markaların sponsor olma kararlarını olumlu yönde etkiler.

 

Sponsorluğa Devam Edip Etmeme Hakkı

Eğer bir marka ile sponsorluk anlaşması imzaladıysanız, o markayı önceliklendirmek adına sponsorluk anlaşma süresi tamamlanmasına yakınken ilk olarak onlardan yanıt beklediğinizi belirtmek adına sunulabilecek bir haktır.

Devam etme hakkı ile marka, memnun kaldığı sponsorluk anlaşmasını uzatıp uzatmayacağını size bildirir. Onun öncesinde siz de farklı bir marka ile görüşmezsiniz. Anlaşmanızın tamamlanma tarihinden itibaren bir hafta boyunca haber beklediğinizi belirtebilirsiniz.

 

Twitch Kanalı Nasıl Sponsorluğa Uygun Hale Gelir?

Kanalın sponsorluğa yatkın olması gerekmektedir. Markaların, size sponsor olma kararı alabilmesi için uygulamanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Kanalın markalar tarafından ilgi çekici olarak gözükmesini sağlamak üzere önce takipçi sayınızı artırmalı ve kitlenizle iletişimlerini kuvvetlendirmeniz gereklidir.

Diğer sosyal ağlara göre daha farklı bir dinamiği bulunduğundan, izleyici sayısının artırılabilmesi ve sponsorların kanalınızla ilgilenmesini sağlamak adına Twitch yayıncılarının yapabileceğini düşündüğüm içerikleri madde madde belirledim.

Twitch yayınlarınızı daha çok kişinin izlemesi için neler yapmanız gerekir?

 • Nişinizi Bulun
 • Kanal Profilinizi Profesyonel Hale Getirin
 • İyi İçerik Akışına Sahip Olun
 • Ortalama İzleyici Sayınızı Oluşturun
 • İzleyicilerle Etkileşime Geçin
 • Diğer Yayıncılarla Bağlantılar Kurun
 • Yayın Sıklığınıza Dikkat Edin
 • Yayını Profesyonel Hale Getirin
 • Diğer Sosyal Ağları Da Kullanın
 • Twitch Affiliate ve Twitch Partner Programını Hedefleyin

 

Nişinizi Bulun

Temel nokta yayın içeriğinizdir. İzleyici kitleniz, yayınlarınız için sizi takip eder. Dikkat çekmek için kalabalığın arasından sıyrılmanın bir yoluna ihtiyacınız var. Keyif aldığınız, içerik oluşturmak memnun olacağınız içerik konunuza odaklanın.

Ek olarak, yayınlarınızın akışı iyi olmalı, ölü veya sıkıcı anlar içermemelidir. Kötü bir akışı önlemenin harika bir yolu, aynı üst düzey yayıncıların yaptığı gibi akışınızı önceden planlamaktır.

 

Kanal Profilinizi Profesyonel Hale Getirin

Her markanın logolarında, web tasarımlarında, sosyal medya tarzlarında vb. görülen kendi kimliği vardır. Marka kimliği, marka hakkında belirli bir his veya duygu yaratır, dolayısıyla insanların onu hatırlamalarına yardımcı olur. Kanalınız kendi markanız olmalıdır. Her potansiyel sponsor ve izleyici, yalnızca kurulumunuza bakarak kimliğinizi tanıyabilmelidir.

Kanalınızın şık görünmesi için kaliteli grafik çalışmaları tercih edin. Kanal biyografinizin, profilinizin ve panellerinizin güncel olduğundan emin olun. Güncel değilse bilgilerinizi ve biyografi bölümlerinizi güncelleyin. Sosyal medyanızın profesyonel olduğundan ve akışınızı desteklediğinden emin olun.

Kanallarda bulunan “Bilgi Bölümü” (Info Section) detaylıca planlanmalıdır. Bilgi bölümünüzü tasarlarken hedefiniz, ona bakan kişiyi etkilemek olmalıdır. Grafik çalışmalarınızı hem izleyicileriniz hem de markalara yönelik tasarlamalısınız.

Markaların kanal sahiplerine rahatlıkla ulaşabilmesi gerekmektedir. Açıklama kısımlarında mail adresinin olması, diğer sosyal medya hesaplarının kullanılması, kişilerin yayıncılara sosyal ağlar üzerinden mesaj bırakabilmesi oldukça önemlidir.

Kanalların bilgi bölümlerinde sponsorların logolarına da yer verilmektedir. Olası bir sponsorluk anlaşması sırasında logonun nerede konumlanacağı bir pazarlık konusudur.

Kanalınız profesyonel ve izleyiciler için davetkar olmalıdır. Twitter/Instagram vb. hesapların bağlantılarını ve varsa yayınınızla ilgili diğer bilgileri de eklemelisiniz.

Kanalı sponsorların size rahatlıkla ulaşabileceği şekilde düzenleyin.

 

İyi İçerik Akışına Sahip Olun

Her Twitch akışında iyi içerik oluşturarak, sponsorlukları elde etmek için yeterli etkiyi oluşturabilirsiniz. İzleyicilerinizi eğlendiren profesyonel düzeyde içerikler sunuyorsanız, bazı şirketler potansiyelinizi gördükleri için sizinle çalışmak ve sizinle birlikte büyümek isteyecektir.

Mevcut takipçi kitlenizi artırmak adına sağlam içerik oluşturmanın birkaç yolu vardır. Ekipmanınızın ve yazılımınızın nasıl çalıştığını anladığınızdan, akışta sürekli sohbet ettiğinizden ve izleyicilerinizle benzersiz ve çekici bir şekilde etkileşim kurduğunuzdan emin olun.

İzleyicilerin geri gelmesini sağlayacak içerikler için yaratıcı fikirler bulmak adına izlemeyi sevdiğiniz yayıncılardan küçük bir liste yapmalı, keyif aldığınız şeyleri not almalı ve döndürerek kendinize ait hale getirmelisiniz.

Twitch yayın kurallarına uyun ve diğer yayıncılara ve izleyicilerinize saygılı davranın.

 

Ortalama İzleyici Sayınızı Oluşturun

Sponsorluk için ortalama izleyici sayınız ve abone sayınız dikkate alınacaktır. Sayılarınızı artırmak için benzersiz ve ilginç içerik oluşturmaya ve her akışa iyi bir başlık vermeye odaklanın.

İnsanlardan kanalınızı takip etmelerini doğrudan istemeyin. Bunun yerine, insanlara organik olarak abone olduklarında teşekkür ederek veya bir sonraki dönüm noktasına ulaştığınızda nasıl kutlamayı planladığınızdan bahsederek yayın boyunca onlara gelişigüzel bir şekilde hatırlatın. İnsanların içerisinde dolaylı yoldan takip isteği uyandırın.

Aşırıya kaçmayın ve konuşmayı organik tutun. Zamanla Twitch kanal büyümesini deneyimleyeceksiniz.

 

İzleyicilerle Etkileşime Geçin

Twitch canlı akışı ile etkileşim bir zorunluluktur. Twitch izleyicileri, yayın boyunca açık olan sohbet penceresini kullanabilir ve yayıncı, izleyen insanlarla sohbet eder. Twitch yayıncıları, anında etkileşimde bulunarak ve yanıt vererek hızlı bir şekilde sadık bir hayran kitlesi oluşturabilir. İster video oyunu oynayın, ister resim yapın, ister yemek yapın, ister Twitch’i canlı yayın vlogu olarak kullanın.

Yayınınıza yeni bir izleyici katıldığında, onları abone olacak ve yayınınızı arkadaşlarına tanıtacak gerçek bir hayrana dönüştürmek için önemli bir fırsatınız olur. İzleyicilerinizi mümkün olan her şekilde meşgul edin.

İzleyicilere sorular sorun, sohbet yorumlarına yanıt verin, şakalar yapın. Yani izleyicilerin düzenli olarak izlemelerini sağlamak adına son derece eğlenceli ve ilgi çekici içerikler oluşturun. Yayıncıların içeriği ilgi çekici hale getirmesinin birkaç yolu olabilir. İzleyicilerin arka planda çalan müziğin türünü veya hangi oyunların oynanacağını belirlemeleri adına oy kullandırın.

Etkileşime girmenin bir diğer yöntemi de bağışlardaki yaklaşımlardır. Birisi bir yayıncıya para bağışladığında fark edilmek ister. Bağış metnini yayına okuyabilir veya otomatik bir bota okutabilirsiniz. Yayıncıdan alınacak tepkiler, insanların daha fazla etkileşim kurması için bir inisiyatif yaratır.

Kitlelerle etkileşime girmenin tek yolu Twitch değildir. Takipçilerinizle yüz yüze görüşmek adına kongrelere veya online etkinliklere de katılabilirsiniz. Akış topluluğunuzu büyütmenin başka bir yolu da zaman zaman topluluk etkinliklerine ev sahipliği yapmaktır. İster haftada bir kez izleyicilerinizle oyun oynuyor olun, ister Discord’unuzda küçük tartışmalar yapın, sadık bir topluluğa sahip olmak, etkinizi gelecekte bir şirket için daha değerli hale getirecek ve sponsorluk kazanma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

İnternet sitesine sahip olmak başka bir etkileşim kurma yöntemidir. İnternet siteniz ile tüm bilgilerinizi tek bir yerde barındırabilirsiniz. Akış programınız, sosyal medya hesaplarınız, sponsorluklarınız ve üzerinde çalıştığınız diğer projeler internet sitesinde içerik olarak yer alabilir.

Ayrıca, internet sitenizdeki mail bülteni ile izleyicilerin mail adreslerine sahip olabilir ve gerekli durumlarda toplu mailing çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz. Mailing, aslında sponsorlara sunabileceğiniz farklı bir sponsorluk hakkıdır.

Twitch yayıncıları, izleyicileri tam olarak neyin harekete geçirdiğini anlamak için platformda diğer kanallarda zaman harcamalıdır. Hala büyük bir izleyici kitlesine sahip olamayabilirsiniz, ancak milenyum kitlesini canlı bir akışa nasıl çekeceğinizi ne kadar çok anlarsanız, gelecekte o kadar iyi sponsorluk anlaşmaları yapabilirsiniz.

 

Diğer Yayıncılarla Bağlantılar Kurun

Diğer yayıncılarla arkadaş olmak veya network kurmanın sadece faydası bulunur. Örneğin, başka bir yayıncıyla etkileşime girerseniz ve sohbetlerinde aktifseniz, yayıncı ve izleyicileri kanalınızı ziyaret edebilir ve sizi takip edebilir.

Ayrıca, diğer yayıncılarla arkadaşlık kurarsanız, birbirinizin kanallarını bağlayabilir ve birbirinize ev sahipliği yapabilirsiniz. Kitlelerinizin çapraz takip yapabilmesi ve yeni izleyiciler çekmenize yardımcı olacaktır.

 

Yayın Sıklığınıza Dikkat Edin

Kanalınıza, işinize davrandığınız gibi davranmalısınız. Tutarlı akış programları çok önemlidir. Düzenli ve tutarlı bir programda akış yapın. İzleyicilerin daha fazla içerik için geri gelmesini sağlamak adına yayın başlangıç saatleriniz aynı olmalıdır. Düzenli olarak içerik oluşturarak sponsor bulma şansınızı artırabilirsiniz. Kendinizi arzu edilen bir ürün haline getirmelisiniz.

Aboneleriniz veya Twitch takipçileriniz tutarlılık ister ve akışınıza yatırdıkları zaman ve bağışlar için bunu hak ederler. Tutarlı değilseniz çok fazla görüş alamazsınız. İzleyicilerin yayıncılarından ne zaman yeni içerik bekleyebileceklerini bilmeleri adına programın gerçekçi ve ulaşılabilir olduğundan emin olun. Hiçbir yayıncı her gün 12 saat yayın yapamaz.

Düzenli olarak içerik yayınlamıyorsanız, sponsorlar tutarlı bir izleyici akışına ve markaları veya ürünleriyle etkileşime güvenemeyecekleri için kanalınıza yatırım yapmak istemezler. Düzenli olarak yayın yapmazsanız, markalar size sponsor olmayı düşünmeyeceklerdir.

Sabır, sebat ve özveri, uzun vadede markasını ve izleyici sayısını artırmak isteyen herkese yardımcı olacaktır.

 

Yayını Profesyonel Hale Getirin

Sponsorların ilgisini geçmek istiyorsanız, yayın kaliteniz de üst noktada, profesyonel olmalıdır. İçeriğin kendisinden değil yayının kalitesinden bahsediyorum.

Kaliteli bir mikrofona, düzgün bir kameraya ve temiz bir arka plana sahip olmalısınız.

Lütfen odanız çok dağınıkken yayın yapmayın!

Twitch kullanıcı adınız mümkün olduğunca kısa ve akılda kalıcı olmalıdır. Seçiminizi ona göre planlayabilirsiniz.

 

Diğer Sosyal Ağları Da Kullanın

Birincil hedef kitleniz Twitch olsa da en azından YouTube ve Twitter gibi platformlarda da aynı kullanıcı adı ile aktif olmalısınız. Diğer sosyal ağlara kıyasla Twitch, yayınlarınızı tanıtmanın çok az yolunu sunar. Kitle oluşturmak adına diğer platformlardan beslenebilirsiniz.

Çeşitli araştırmalar, insanlarında YouTube’da Twitch’te olduğundan daha fazla oyun içeriği tükettiğini ortaya koyuyor. Dolayısıyla yayınlarınızda elde ettiğiniz en zirve noktaları ayrıca montajlayıp YouTube platformunda da paylaşabilirsiniz.

Bir Discord sunucunuz olmalı ve onu nasıl doğru kullanacağınızı bilmelisiniz. Discord, topluluğunuzla iletişim halinde kalmanıza ve istedikleri zaman sizinle sohbet etmelerine olanak tanır ve ayrıca yayınınızın, videolarınızın, sosyal medya gönderilerinizin vb. reklamını yapmak için de kullanabilirsiniz.

Kendinizi ortaya koymanız ve sosyal olmanız gerekir. Topluluğa ne kadar dahil olursanız, sizi gören insanlar artar. Sizi gören ne kadar çok insan olursa sponsorluk için daha fazla şansınız olur.

 

Twitch Affiliate ve Twitch Partner Programını Hedefleyin

Sponsorluk için en azından Twitch Affiliate ve Twitch Partner Programına uygun olmak veya dahil olmak gerekebilir. Aynı zamanda sponsorluk anlaşmaları öncesinde Twitch’in sunduğu imkanlardan faydalanmış olursunuz.

Affiliate Program’dan faydalanmak için son 30 günde en az 500 toplam dakika yayın yapmak, en az 7 farklı günde yayın yapmak, ortalama 3 veya daha fazla eş zamanlı izleyiciye sahip olmak ve en az 50 takipçiye sahip olmak gerekiyor. İlgili şartlar rehberi okuduğunuzda değişmiş olabilir. Bağlantılar üzerinden kontrollerini sağlayabilirsiniz.

 

Twitch Kanallarının Sponsorluk Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Markaların, inceledikleri zaman size sponsor olmaya karar vermesini sağlayacak tek araç sponsorluk dosyanızdır.

Twitch Yayıncıların Sponsorluk Dosyasında Olması Gerekenler:

 • Yayın Konularınız, Yayın Sıklığınız, Kanalınız Hakkında Bilgi
 • Ulaştığınız Kitle Hakkında Bilgi
 • İstatistiksel Veriler
 • Markalara Sunduğunuz Sponsorluk Hakları
 • Sponsorluk Hakları İçin Talep Ettiğiniz Bütçe
 • İletişim Bilgileriniz

Sponsorlar, etkileyebileceğiniz insan sayısını ölçmekle ilgilenecektir. Kitle istatistiklerin raporuna sahip olmak, profesyonelliğinizi gösterecek ve bazı sorularını yanıtlayacaktır. Ek olarak, onlara sosyal medya içeriği ve takipçilerinizin tepkileri ve paylaşımları hakkında bilgi verebilirsiniz. Sizi destekleyen aktif bir topluluğa sahip olmak, markaları sizinle çalışmaya motive edecektir. Hedef kitlenizi tanımlayın. Nasıl insanlar olduklarını tarif edin. Kitlenin hacminden ve demografik verilerinden bahsedin.

İzleyiciler, eş zamanlı izleyiciler, aboneler ve etkileşimler gibi konulardaki verileri unutmayın.

Sponsor aradığınız konusunda kesinlik bulunsun.

Herhangi bir olumlu eleştiri aldıysanız veya geçmişte başka sponsorlarla çalıştıysanız, bilgilerini paylaşın.

Yazımda belirttiğim sponsorluk haklarını, birbiri ile kombin haline getirerek sponsorluk kategorileri oluşturun. Kategorilerinize mutlaka sponsorluk bütçesini de ekleyin.

Kendinizi küçümsemediğinizden veya gereğinden fazla değer vermediğinizden emin olun. Talep ettiğiniz sponsorluk bütçesi çok düşükse sadece sponsorlar sizden faydalanır. Bütçeniz çok yüksekse, sponsorluk anlaşmasını çok maliyetli bulmaları gereği sponsorları kaybedersiniz. Kararında olan bütçeleri talep etmek çok önemlidir.

Markaların size rahatlıkla ulaşabilmesi adına iletişim bilgilerinizi dosyanın son faydasında bulundurun.

Dosyanın tasarımına özen gösterin.

Sponsorluk dosyası için ayrıntılı rehbere sponsorlukdosyasi.com üzerinden erişebilirsiniz.

 

 

Twitch Kanallarına Hangi Markalar Sponsor Olur?

En iyi sponsorluklar, yayıncılar ile çalışmaktan gerçekten heyecan duyan işletmeler arasında gerçekleşir. Hoşunuza giden ve içeriğinizle veya tutkularınızla ilgili markaları araştırabilirsiniz.

Sponsor Adaylarını Belirlerken Kendinize Sormanız Gereken Sorular:

 • Marka güvenilir mi?
 • Markanın ürünlerini hayatınızda kullanıyor musunuz?
 • Markanın ürünleri takipçilerinizin ilgisini çeker mi?

Yayıncıların, öncelikle kendi kullandıkları markaları belirlemesi önemlidir. Kullandığınız koltuk, bilgisayar donanımları ilk akla gelenler olsa da dil macununuz bile potansiyel sponsorunuz olabilir. İlk adımda potansiyel sektörleri belirleyip, sektörde öne çıkan markaları keşfedebilirsiniz.

Markanın sahip olabileceği uygun pazarlama hedeflerini belirleyin. Bir oyuncu kitlesine ulaşmaya mı çalışıyorlar? Yeni bir ürünün satışını artırmak istiyorlar mı? Daha fazla sosyal medya takipçisi mi arıyorlar? Kurum hedeflerini çözmek için şirket üzerinde araştırma yapın, tekliflerinizde ilgili konulara odaklanın.

Taslak olarak belirlenen markaların Instagram ve Twitter sayfalarında, takip ettikleri hesapları inceleyerek alternatif markalara da ulaşabilirsiniz. Kendisini tanıtmak isteyen, yeni bir ürün veya hizmet çıkarmış markalar her zaman daha öncelikli hedefleriniz olmalıdır.

Markaları belirlerken, takipçilerinize fayda sağlayan anlaşmalar yapabileceğiniz kurumları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Sizin üzerinizden alınacak ürünlerde indirim sağlayan, kupon veren dolayısıyla affilate marketing yapan kurumlar olası sponsorlarınız arasında yer alabilir.

Eğer küçük bir yayıncıysanız en büyük markaların size sponsor olmayacağını anlamanız gerekir. Türkiye’de iki tane Turkcell yok. Çok sayıda yayıncı Turkcell’e sponsorluk talebinde bulunduğunda, Turkcell daha çok izleyiciye kimin üzerinden ulaşabileceğini düşünüyorsa o yayıncı ile çalışmayı tercih edecektir. Yeni yayıncıysanız görmezden gelineceksiniz. Eğer daha küçük şirketler veya girişimler ile çalışmayı düşünürseniz sponsorluk ihtimali daha yüksek olabilir.

Güçlü bir takipçi kitleniz varsa ve sürekli olarak iyi içerik ürettiyseniz, sponsorların sizi bulmasını beklemek yerine onları arayabilirsiniz. İzleyicilerinizin ilgisini çekebilecek şirketleri arayın ve iyi hazırlanmış bir teklifle onlara ulaşın.

 

Twitch Sponsorları ile Nasıl İletişime Geçilir?

Sponsorlar, yatırımlarından iyi bir getiri elde etmelerini sağlamak adına markaları için güvenilir temsilciler ararlar. Kurumlar belirlendikten sonra sıra kurum yetkilileri ile iletişime geçme aşamasıdır. Sponsorluk şansınızı güçlendirmek için, kurumların sizi fark etmelerini sağlamanız gerekmektedir. Karar vericiler ile iletişime geçebileceğiniz en basit yollardan birisi sosyal medyadır.

Sırası ile LinkedIn, Twitter, Instagram veya Facebook mecralarında yetkili kişileri araştırabilirsiniz. Özellikle LinkedIn, kişilerin isimlerini ve pozisyonlarını öğrenmenize olanak tanır.

LinkedIn’de arama çubuğuna şirketin ismini yazarak, şirketin LinkedIn sayfasına ulaşırsınız. İlgili sayfadan “bu şirkette çalışanlar incele” bağlantısını tıkladığınızda, yetkililerin isimlerini ve unvanlarını görebilirsiniz.

Filtre bölümünden, unvan kısmına “Pazarlama, Kurumsal İletişim, Ürün Müdürü, İş Geliştirme, Dijital Marketing, Marketing, Talent Seeker” gibi anahtar kelimeleri aratarak ilgililerin kim olduğunu görebilirsiniz. İlgili kişilerin diğer sosyal medya hesaplarını da inceleyerek konu hakkında doğru kişiye ulaşıp ulaşmadığınızı anlayabilirsiniz.

 

Markalarla Sponsorluk İçin İletişim Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Göndereceğiniz içeriklerinizde hiçbir şey hakkında yalan söylemeyin.
 • Talebinizde kaba, saldırgan, talepkar veya agresif olmayın.
 • Her zaman görgü kurallarına dikkat edin. Profesyonel olun.
 • Ne istediğiniz konusunda net olun.
 • Markalara her gün mail atmayın. Hatırlatmayı abartmayın. Önce en az bir hafta bekleyin ve son mailinizden sonra değişen herhangi bir şey varsa ekleyerek iletişim kurun.
 • Sabırlı olun, hemen dönüş beklemeyin.

Potansiyel bir sponsora ulaştıktan sonra, onlarla nazik bir şekilde ilgilenin. Herhangi bir soruyu dürüstlükle cevaplayın. Onlara zaman ayırdıkları için teşekkür edin.

Markalar pazarlık yapmak isteyeceklerdir. Pazarlık konusuna dikkat edin. İstedikleri şey için çok fazla müdahaleci olmadığından emin olun.

Reddedilirseniz veya görmezden gelinirseniz, hayal kırıklığınızla dolu kötü mailler ile şirkete saldırmayın. Bunun yerine, büyümeye devam edin ve biraz daha büyüdüğünüzde tekrar iletişime geçin.

Teklifinizi reddederlerse nazik olun, ancak nedenini sormaktan çekinmeyin. Belirli gereksinimleri karşıladıktan sonra gelecekte onlara tekrar yaklaşıp yaklaşamayacağınızı sorun. Tüm işlem boyunca profesyonelseniz, sizinle tekrar konuşmaya daha uygun olacaklardır.

 

Twitch Sponsorluklarında Sözleşme Nasıl Hazırlanır?

Dosyanızı göndermenizin ardından pazarlık aşamasını da aştığınızda anlaşmayı resmi kılmak adına kesinlikle bir sözleşme imzalamalısınız. Anlaşmanın değerine göre sadece sözel anlaşmalar veya mail ortamındaki yazışmalar yapılabilse de maddi sponsorluklar söz konusu olduğunda hem sizin hem de markanın sözleşmeye ihtiyacı olacaktır.

Sözleşme konusu ikiye ayrılabilir. Sizin bir sözleşmeniz olduğu gibi kurumların da imzalatmak istedikleri sözleşmeler olabilir. Sözleşmede anlamadığınız bir kısım var ise sözleşmeyi imzalamadan önce danışmanlık alın.

İmzalamadan önce her şeyin şeffaf olduğundan emin olmak için her şeyi okuyun.

İstedikleri zaman iptal edebileceklerine dair bir madde varsa kaldırın.

Kendiniz ve sponsorlar arasında yapılan tüm anlaşmalara uymak da önemlidir. Her iki tarafın da yükümlülükleri yerine getirmek için çaba sarf etmesi gerekir.

Sponsorluk sözleşmesinde temel kurallara, münhasırlık hakkının olup olmamasına, sponsora sunduğunuz haklara, sponsorluk bütçesine, ödeme planına özellikle dikkat etmek gerekir. Geri kalan tüm sözleşmelerde olduğu gibi taraflar, şartlar, fesih kuralları gibi başlıklar da yer alabilir.

Maddi sponsorluk anlaşmalarında, sözleşme içerisinde sponsorluk anlaşması karşılığında alacağınız bütçe tam olarak belirtmelidir. Yayınınızın önümüzdeki 6 ay içinde iki katına veya daha fazlasına ulaşacağını düşünüyorsanız kademeli artışları madde olarak ekleyebilirsiniz.

Anlaşmanın yürürlüğe gireceği tarih, sözleşme başlangıç ​​ve bitiş tarihleri, sunduğunuz hizmetler, teslimat tarihleri, anlaşmazlık durumu ve uzlaşma seçenekleri, ödeme planı, fikri mülkiyet hakları gibi konular sözleşmede açık olarak bulunmalıdır.

Sözleşmeleri bir avukat eşliğinde hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

 

Sonuç Olarak

Twitch kanal sahiplerinin, önce ulaştıkları kitleyi tanımaları ve kitlelerini harekete geçirmeyi bilmeleri gerekir. Sponsorluk için karar vericilerin araştırılması ve kurumlara özel tekliflerle iletişime geçilmesi ikinci adımdır. Kurumların beklentilerini karşılayabilecek her yayıncı sponsorluk için elverişlidir.

Umarım kapsamlı rehber ile sponsorluk konusunda neler yapmanız gerektiğini kavratabilmiş ve sorularınıza yanıt verebilmişimdir.

Sponsorluğun gerçekleşmesi her zaman kolay olmasa da, kanalınızı büyütüp geliştirdikçe, potansiyel ortaklıklar için daha büyük markalara çalışabilirsiniz. Sponsoru bulmak, bir gecede olmaz. Yapmanız gereken en önemli şey, hem kanalınızda hem de sosyal platformlarınızda takipçi sayınızı artırabilmeniz için her Twitch yayınına heyecanla bakmaya devam etmektir.

 

Sorularınız veya görüşleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

H. Alper Koç
Anasponsor Kurucu Ortağı