54’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour Of TURKEY) başladı. 150 kilometrelik Konya-Konya etabını Quick Step takımından Richeze Maximilian Ariel 3 saat 29 dakika 14 saniye ile kazandı.

Dünyaca ünlü Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Konya’da start aldı. Saat 10.00’da Mevlana Meydanı’nda  Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü Yusuf Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’nın damalı bayrağı sallamasıyla 20 ülkeden, 138 bisikletçi yarışa başladı. Toplam uzunluğu 952.2 kilometre olan yarış 14 Ekim Pazar günü Sultanahmet Meydanı’nda sona erecek. Bugünkü turu, Quick Step Floors takımından Arjantinli sporcu Maximiliano Richeze (önde) birinci bitirdi.

ETAP BİRİNCİSİ 4 BİN EURO KAZANACAK
Bisiklet Federasyonu, bu yılki Tur’un ödül yönetmeliğindeki şu şekilde açıkladı. Etap birincisi 4.000 Euro kazanacak. İkinci ile 20’inci gelen bisikletçiler ise 2000 ile 100 Euro arasında değişen para ödüllerine sahip olacak. Böyle etap başına 10 bin Euro ödül dağıtılmış olacak. Genel Ferdi Klasman birincisi ise 14. 000 Euro ile ödüllendirilecek.

MAYOLARIN DAĞILIMI
54’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun Genel Ferdi Klasman birincisi etap boyunca yerini koruduğu taktirde Spor Toto’nun sponsor olduğu Turkuaz Mayo’yu giyecek. Tur boyunca Turkey Home sponsorluğunda Türkiye Güzellikleri mayosu Beyaz, Turkish Airlines sponsorluğunda Tırmanış mayosu Kırmızı, Salcano’nun sponsorluğunda sprinter mayosu ise yeşil olarak temsil edilecek.

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?