TikTok 2017 yılında hayata geçen, başına gelen onca engellemeler karşısında ayakta durabilen, kendi içerisinde TikTok ünlüleri oluşturan, Eylül 2021’de aylık 1 milyar küresel aktif kullanıcıya sahip olduğunu duyuran, Ocak 2022 itibari ile tüm dünyanın yaklaşık %11’ine ulaşabilen, Türkiye’de de çok sayıda aktif kullanıcısı ve içerik üreticisi bulunan, Türkiye’den celebrity denilen ünlülerin de içerisinde yer aldığı, büyümesini her yıl sürdüren, dünyanın en aktif sosyal medya platformlarından biridir. Hatta UEFA ile 2024 yılına kadar geçerli olacak yayın sponsorluğunu da üstlenerek dikkatimi çekmişti.

Geldiği son nokta sebebiyle markaların pazarlama faaliyetlerinde TikTok’u kullanması kaçınılmaz hale geldi. Dimes, Türkiye’de TikTok mecrasını ana reklam mecrası olarak kullanmaya cesaret eden ilk marka olarak öne çıktı. Hatta 360 derece kurguyla gerçekleştirdiği ‘Dimes Kapışması’ kampanyası, Kristal Elma 2021’de 1 kategoride Gümüş Elma, 2 kategoride de Bronz Elma sahibi oldu.

Markalar, platformun kendisine ait reklam alanlarını değerlendirebildikleri gibi özelleştirilmiş içeriklerini TikTok içerik üretici ile anlaşarak ve sponsor olarak da değerlendirmektedir. TikTok sponsorlukları, markaların ürün veya hizmetlerini tanıtmaları adına bir veya birden fazla içerik üreticisine maddi veya ayni olarak gerçekleştirdikleri anlaşmaları kapsar. Geleneksel TikTok reklamlarının aksine, dijital ünlü çalışmaları daha kişiselleştirilmiş olur ve doğal olarak daha etkilidir. Markalar, InfluenceGrid gibi ücretli araçlar kullanarak doğru TikToker adaylarını keşfedebilmektedir.

Marketing Türkiye’den Nafizcan Önder’in hazırladığı 2022’nin En Etkili TikToker’ları yazısını inceleyebilirsiniz.

Bilindiği üzere TikTok’un canlı yayın özelliği ile izleyicilerden bağış toplanarak para kazanılabilmektedir. Yazımda canlı yayındaki bağışlara odaklanmak yerine, TikTok içerik üreticilerinin hangi adımları izleyerek sponsor bulabileceklerine değineceğim. Yazıyı okuyan marka çalışanları da sponsor olacakları içerik üreticilerini belirlerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini kavrayabilir.

Konu Başlıkları:

 • TikTok’ta Sponsor Bulmak İçin Kaç Takipçiye Sahip Olmanız Gerekir?
 • TikTok Takipçi Sayısını Nasıl Artırabilirsiniz?
 • TikTok’ta Markalara Sunabileceğiniz Sponsorluk Hakları Nelerdir?
 • TikTok Sponsorluğu için Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

 

TikTok’ta Sponsor Bulmak İçin Kaç Takipçiye Sahip Olmanız Gerekir?

2021’in başlarında TikTok, geniş takipçi kitlesine sahip uygun içerik oluşturuculara ödeme yapan “İçerik Oluşturucu Fonu” adlı yeni bir program yayınladı. Programa katılmak için içerik oluşturucuların, 18 yaşının üzerinde olması, son 30 gün içinde en az 10.000 gerçek takipçi ve 100.000 gerçek video görüntüleme sayılarına sahip olması şartı koşuldu. 10.000 takipçi sayısı bir sınır gibi gözüktüğünden sponsorluk için de en azından 10.000’e ulaşılması gerekir. Daha sonradan TikTok 10.000 takipçi sayısını toplam 100.000 takipçi olarak düzenledi.

TikTok’a göre influencerlar kendi içerisinde beşe bölünüyor ve ortalama post başı ücretlerin bir skalası bulunuyor.

 • Nano – 1k-10k Takipçi – 5-25 dolar post başı ücret
 • Micro – 10k-50k Takipçi – 25-125 dolar post başı ücret
 • Mid-Tier – 50k-500k Takipçi – 125-1k dolar post başı ücret
 • Macro – 500 k-1 Milyon Takipçi – 1k-2k dolar post başı ücret
 • Mega – 1 Milyon Üzeri Takipçi – 2k+ dolar post başı ücret

Üçüncü parti bir firmanın TikTok Etkileşim Oranı Hesaplayıcı hizmeti bulunuyor. Değerinizi ölçmek adına buraya tıklayarak ilgili siteye erişim sağlayabilirsiniz.

TikTok Yaratıcı Fonu üzerinde iki türlü sponsorluk seçeneği bulunur. İlk seçenek, markaların sizin farkınıza vararak teklifte bulunmasıdır. İkinci seçenek ise markalar bir kampanya açar ve içerik oluşturuculardan talepleri toplar. Her iki durumdan da faydalanabilmek için ilgili şartlara uygun olmanız gerekir.

Tabii ki TikTok Yaratıcı Fonu haricinde de sponsorluklar gerçekleşebilir. Sahip olduğunuz takipçi sayısı, potansiyel bir sponsorun ödeyeceği tutarı belirlemede büyük rol oynayacaktır. Ne kadar çok sadık ve gerçek takipçiye sahipseniz sponsorluk ihtimali de o kadar artar.

Şunu asla unutmayın. Takipçi sayısı çok şeydir ama her şey değildir. Eğer takipçi kitleniz, markanın ulaşmak istediği kitle ile örtüşmüyorsa çok sayıda takipçiye sahip olmanız veya çok yüksek etkileşimlere ulaşmanız sponsorluk için yeterli olmaz. Sponsorluklar sadece ve sadece, markanın ulaşacağı kitlenin sizin ulaşabildiğiniz kitle ile uyumlu olduğu durumlarda gerçekleşir. Uyum oranına sahip ne kadar çok takipçi olursa sponsorluk şansı da o kadar yükselir.

 

TikTok Takipçi Sayısını Nasıl Artırabilirsiniz?

TikTok’ta sponsor almak istiyorsanız, önce takipçilerinize odaklanın.

 • İçerik nişinize bağlı kalın. Sadece belli konularda içerikler üretin. TikTok gönderileriniz bilgilendirici, esprili, eğitici, başkalarının hayatına değer katan veya iyi olduğunuz herhangi bir şey olabilir. Yiyecek, Moda, Gezi, Yolculuk, Spor, Para, Hisse senetleri, Evcil Hayvanlar, Animeler, Özel Hayat… İçeriklerinizin çerçevesini çizin.

 

 • İçerik yayınlamaya başlamadan önce, yayınlayacağınız içeriğin türü konusunda çok net olun.

 

 • Alanınızdaki içerik oluşturucularla ve izleyicilerle etkileşim kurun.

 

 • Trend olan hashtag’leri ve sesleri/şarkıları kullanın. TikTok’taki trendleri takip ederek viral olan videolarınız sayesinde geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

 

 • Mümkünse hüzünlü içerikler yerine eğlenceli içerikler üretin.

 

 • Açıklamanıza emoji ekleyin. Tüm videolarınıza açıklama metni ekleyin.

 

 • TikTok kullanıcılarının yarısından fazlası 30 yaş altında olduğundan, 30 yaş altı kitlenizle ilgili içgörülere özellikle dikkat edin.

 

 • Kitlenize ulaşabilmek adına sadece TikTok mecrası ile sınırlı kalmayın. Aktif olduğunuz diğer sosyal ağlarınızla ile çapraz etkileşimler kurun. TikTok hesabınızı diğer sosyal medya platformları üzerinden de tanıtın. Instagram hesaplarındaki TikTok profilinize bir bağlantı ekleyin. Ayrıca videolarınızı YouTube’a da yükleyin. Ne kadar çok tanıtım yaparsanız, o kadar çok takipçi kazanırsınız.

 

 • Hesabınızı, ayarlar kısmından TikTok Pro’ya geçirin. Pro hesap ile analiz araçlarına erişim sağlarsınız. Hedef kitleniz, erişiminiz ve videolarınızın performansı hakkında detaylı bilgiye sahip olursunuz. Haftalık ve aylık görüntülemelerinizi, takipçi artışlarınızı ve trend olan videolarınızı görebilirsiniz. Pro hesap kullanıcılarının hesapları herkese açık olur ve belli bir kategoriyi seçmeniz istenir.

 

Bazı markalar etkileşim oranları genellikle daha yüksek olduğu için 50-150 bin takipçi sayısına sahip mikro-influencerları kullanmayı tercih etmektedir. Milyonluk takipçisi olanlara kıyasla nispeten küçük takipçi sayılarına rağmen, kitleleri ile daha etkileşimli olma eğiliminde olmaları sebebiyle markalar için çok faydalı olabilirler. Aynı zamanda markalar bütçelerini bölerek aynı anda çok sayıda mikro içerik üreticisi ile çalışarak daha geniş kesimlere ulaşabilmektedir. Genellikle mikro olanlar ile yürütülen kampanyalar için daha yüksek dönüşüm oranları sağlanmaktadır.

 

TikTok’ta Markalara Sunabileceğiniz Sponsorluk Hakları Nelerdir?

TikTok içerik üreticilerinin markalarla çalışmasının birkaç farklı yolu vardır. Sponsorluk anlaşması kapsamında sunduğunuz sponsorluk haklarını birbirinden bağımsız veya eş zamanlı olarak değerlendirebilirsiniz. Anlaşmanın boyutuna göre hem TikTok hem de aktif olduğunuz diğer sosyal ağlardaki profillerinizi aynı anda devreye sokabilirsiniz.

TikTok İçerik Üreticilerinin Sunabileceği Sponsorluk Hakları:

 • Markalı İçerik – Ürün Yerleştirme – Sponsorlu Gönderi Hakkı
 • Affiliate Marketing – Satış Ortaklığı
 • Ortak Pazarlama Yapma Hakkı
 • Markalı Hashtag Challenge Düzenlemek
 • Marka Elçisi Olmak
 • Markanın Kendi TikTok Kanalına İçerik Üretmek

 

Markalı İçerik – Ürün Yerleştirme – Sponsorlu Gönderi Hakkı

TikTok’ta sponsorlu gönderiler, TikTok etkileyicilerinin markalarla çalışmasının yaygın bir yoludur. Sponsorlu gönderilerle, TikTokerlar içerik oluşturur ve hesaplarında yayınlar. Eğer bir marka, bir influencer ile anlaşıyorsa karşılığında ürün-hizmet veya para sağlaması gerekir. Sağlanacak imkan, bir satış ortaklığı, indirim kuponu veya başka türlü bir promosyon da olabilir. İçerikte markanın ürünü veya hizmeti deneyimlenir ve izleyenlerle paylaşılır. Anlaşmalı içeriklerde, içerik üreticilerinin açık halde #reklam #işbirliği #sponsor gibi ifadeleri kullanması gerekmektedir.

Ayrı bir sponsorluk hakkı olarak, TikTok özelliklerinden sabitleme seçeneğini de uygulanabilir. Marka için oluşturduğunuz içeriği sabitleyerek, profilinizi ziyaret eden kullanıcıların ilgili içeriğe daha kolay maruz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrı bir sponsorluk hakkı olarak “Hatırlatma” konusuna değinilebilir. Yeni içeriğinizde takipçilerinize, geçmiş dönemdeki sponsorlu içeriğinizi hatırlatabilirsiniz. Böylece konu hakkında bilgisi olmayanlar öğrenir ve daha geniş kesime ulaşır, bilgisi olanlar da hatırlar. Hatırlatma maddesi bonus olarak sunulması gereken bir haktır. Hatta bazı durumlarda, mevcut sponsor olan markayla olan ilişkinizi geliştirmek adına hatırlatma seçeneğini ücretsiz olarak uygulayabilirsiniz.

 

Affiliate Marketing – Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı, anlaşılan kişinin veya kurumun gerçekleştirdiği faaliyetler üzerinden gelen her ziyaretçi veya müşteri için ödüllendirdiği performansa dayalı bir pazarlama türüdür. Kitlesinin kararlarını etkileyebilen TikTok içerik üreticileri, markalarla satış ortaklığına giderek para kazanabilir. Hesaplarına sponsorun linklerini ekleyebilir ve linklerden elde edilen satışlardan komisyon kazanırlar. Profilinizde ilgili ürünün linkini ekleyerek satış ortaklığı bir seçenek sunabilirsiniz. Takipçilerinizden ilgili ürünü almak isteyenler, hem size bir katkıda bulunduğunu düşünür hem de satış ortaklığı kapsamında onlara sunulan küçük indirimlerden faydalanır.

Yurtdışında Amazon, Türkiye’de Trendyol, Hepsiburada gibi markalar satış ortaklığı konusunda influencerler ile aktif olarak çalışmaktadır. Satış ortaklığı konusunu es geçmeyin, çok güzel ortaklıklar kurulabilmektedir.

 

Ortak Pazarlama Yapma Hakkı

Ortak pazarlama ile markalar ve içerik üreticileri bir video oluşturmak ve tanıtmak için iş birliği yapabilir. Hem fikir aşamasında hem de uygulaması sırasında yaratıcı içeriklerin oluşturulmasına fayda sağlar. Sadece yüksek takipçi sayısına sahip kişilerin önerebileceği bir sponsorluk hakkıdır. Fikirlerinizin çalınmasından korkmayın.

 

Markalı Hashtag Challenge Düzenlemek

Hashtag Challence, etkileşim almak adına kullanılır. Belirlenecek hashtag, marka ile birleştirilebilir veya markanın adını, sloganını içerebilir. Tüketiciler, ilgili hashtagleri kullanarak markalar için içerik oluşturur. Önemli bir sponsorluk hakkıdır. Örneğin Dimes markası  #OrtamıSalla ve #dimeskapışması gibi çalışmaları ile gerçekten ortamı sallamıştır.

 

Marka Elçisi Olmak

Markalar ve TikTok içerik üreticileri, marka elçilikleri ile uzun vadeli ortaklıklar kurabilir. Marka elçileri, anlaşma süresi boyunca markayı düzenli olarak olumlu bir şekilde tanıtırlar. Sektörden sektöre değişkenlik gösterebilir. Yapısı sadece TikTok üzerinde kalmaz, farklı platformlarda da devam ettirilir. Ayrıca gerek duyulması halinde markanın geleneksel pazarlama faaliyetlerinde de içerik üreticileri yer alabilir.

 

Markanın Kendi TikTok Kanalına İçerik Üretmek

Pek çok marka, TikTok profili oluşturarak içerik oluşturmaya başlamıştır. Bir içerik üreticisi olarak, sadece markanın kanalında yayınlaması üzere özgün içerikler oluşturabileceğinizi belirterek bir sponsorluk hakkı oluşturabilirsiniz. Markalarını doğru temsil edebileceğinizi düşünüyorlarsa, kanallarına içerik üretmenizden memnun olacak çok sayıda marka bulunmaktadır.

 

 

TikTok Sponsorluğu için Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

TikTok kullanan binlerce kişi arasından markalarla sponsorluk anlaşması imzalamak için öne çıkmak ve markaların sizi fark etmesini sağlamak istiyorsanız bazı konuları uygulamanız gerekir.

TikTok’ta Sponsor Bulmak İçin Yapılması Gerekenler:

 • Şeytan Ayrıntıda Gizlidir – Sihirli Soslar
 • Kişisel Markalaşmanızı Oluşturun – İçeriğinize Odaklanın
 • Kitlenizi Tanıyın
 • İçeriklerinizde Çeşitli Araçları Kullanın
 • İçerik Yayın Sıklığına Dikkat Edin
 • Takipçilerle Etkileşimde Kalın
 • Yeni Dinamikleri Uygulayın
 • TikTok Profilinizi Profesyonel Hale Getirin
 • Sponsor Adaylarını Doğru Belirleyin
 • Sponsorluk Teklif Dokümanları Hazırlayın
 • Sözleşme Konusunu Atlamayın

 

Önce Burayı Okuyun – Şeytan Ayrıntıda Gizlidir – Sihirli Soslar

İçerik üreticilerine tavsiyem, asla sadece tek bir video üzerinden sponsorluk anlaşması imzalamamalarıdır. En az 3-5 video serisi veya aylık anlaşmaları önceliklendirebilirsiniz. Küçük düşünmeyin. Farklı paketler oluşturarak, her bir paletin toplam tutarlarında çeşitli indirimler sağlayabilirsiniz. Örneğin: 5 içerik 1000 TL ise, 10 içerik 1750 TL, 20 içerik 3000 TL olabilir.

Özellikle videonuz viral olduktan sonra organik izlemelerin çok yüksek seviyelere ulaşabilmesinden ötürü izlenme barajları oluşturarak talep edeceğiniz bütçeyi kademeli olarak artırabilirsiniz.

Sektörel bazlı tek sponsorluk konusuna dikkat etmek çok önemlidir. Bir marka ile anlaşmalıysanız, rakip bir marka ile aynı anda çalışmamalısınız. Eş zamanlı olarak sadece farklı sektörlerden markalarla çalışmanız gerekir. Çok sayıda sponsorlu içerik ürettiğiniz zaman takipçilerinizin tepkileri de olumsuz olabilir.

TikTok sponsorlukları görece yeni bir kavram olduğundan, markalardan talep edeceğiniz bütçe konusunda oturmuş bir genel kanı bulunmamaktadır. Markalar da ne kadar bütçe ayırmaları gerektiğini tam olarak kestirememektedir. Bir referans kaynağı olarak TikTok İçerik Oluşturucu Fonunda yer alan takipçi başına düşen ortalama paylaşım değerini göz önünde bulundurabilirsiniz. İlgili değerler dolar üzerinden verildiğinden TL olarak karşılığını belirlemek size kalmış olacaktır.

Eğer takipçi sayılarınızda veya etkileşim sayılarınızda artış olmuşsa, en azından %50 artmışsa, sunduğunuz sponsorluk hakları karşılığında talep edeceğiniz bütçeyi de yükseltmeniz gerekir.

Sponsorluk anlaşmanız maddi değil ayni olarak gerçekleşecekse sadece ihtiyacınızı karşılayan ürünleri veya hizmetleri kabul edebilirsiniz. İhtiyacınızın olmadığı bir şey için sponsorluk anlaşması imzalamayın.

Markalardan olumsuz yaklaşımlar geldiği zaman hemen moraliniz bozulmamalıdır. Ticari iş birliklerinde pazarlık her zaman gerçekleşir. Markalarla uzlaşarak anlaşmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Bir markadan aynı anda hem ödeme, hem ürün hem de satış ortaklığı aktivasyonunu sağlayarak anlaşma imzalayabilirsiniz. Post için bir ödeme alınır, post belli etkileşimlere ulaştığında bonus bir bütçe sağlanır, ücretsiz olarak belli sayıda ürüne sahip olabilir ve satış ortaklığı kapsamında takipçilerinize sunduğunuz indirimler ile gerçekleşecek satışlar üzerinden %5-%10 komisyonlar alabilirsiniz. Anlaşma seçeneklerinizi sınırlamayın.

Asla sahte takipçi, izleme vb. almayın, kullanmayın. Almışsanız yenilerini almayın. Takipçisi yüksek bir hesabı satın alarak kariyerinize başlamayın. Bir an önce sıfırdan organik olarak yükselmeye bakın. Sahte takipçisi olan bir içerik üreticisine hiçbir marka güvenmez, güvenmezlerse de sponsorluk gerçekleşmez. TikTok’a başlarken amacınız para kazanmaksa, başarılı olamazsınız. Para, başarınız sonrada gelir.

 

 

Kişisel Markalaşmanızı Oluşturun – İçeriğinize Odaklanın

Sponsorluk almak, oluşturduğunuz içerikle başlar ve biter. İçeriğinizle TikTok’taki markanızı yaratırsınız ve oluşturduğunuz marka, size sponsor olacak markaların türlerini belirler. Kişisel markalaşmanızı oturtmak için somut konseptlere sahip olmanız gerekir. İçerik kalitesi, kişisel markalaşmak için anahtar noktalardan biridir. Güçlü yönlerinizden ve tutkularınızdan yararlanın ve dikkat çekecek içerik oluşturun.

İçeriklerinizi doğaçlama yapmayın, planlayın. Doğru içerik oluşturmak üst düzey yaratıcı çalışmayı, dikkatli planlamayı ve tutarlılığı gerektirir. TikTok’ta başarıya ulaşmak 100 metre koşusu gibi değil, bir maraton gibidir. En azından bir haftalık içeriğiniz aklınızda olmalı ve planınıza göre hareket etmelisiniz.

İçeriklerinizde doğal olun, kendiniz gibi davranın. İzleticilerin neyin gerçek neyin sahte olduğunu rahatlıkla kavrarlar.

İçeriklerinizde kendi hashtaglerinizi veya kendi şarkılarınızı oluşturarak farklılık yaratabilirsiniz. Hashtagleri doğru kullanırsanız takipçi sayınızı, erişiminiz ve popülerliğiniz artacaktır.

Ekipmanların kalitesi, video kalitesini de etkiler. Daha iyi video kalitesi de sponsorluğa fayda sağlar. Ekipmanlara yatırım yapabilirsiniz. Kameranızı sabitleyerek veya gimbal ile sallanmaların önüne geçerek daha net çekimler yapabilirsiniz.

Arka planda trend olan müziği kullanın. Uygun filtreler ve geçişler kullanın. Öne çıkan küçük resimler oluşturun.

Sonuç olarak, içeriğinizin insanların gerçekten izlemek isteyeceği bir şey olması gerekir. Ayrıca içerikle ilgili TikTok yönergelerini okuduğunuzdan emin olun ve bunları tam olarak uygulayın. TikTok, olumsuzluğu, cinselliği veya nefreti teşvik eden her şeye sıfır tolerans göstermektedir.

 

Kitlenizi Tanıyın

Markalar, ulaşabildiğiniz kitle sebebiyle sponsor olma kararını alacaktır. Dolayısıyla ulaştığınız kitlenizin tam olarak kimler olduğunu bilmek önemlidir. Yaşları, cinsiyetleri ve bölgeleri dahil olmak üzere hedef kitlenizin demografisini anlamaya çalışın. Ek olarak, psikografik veri dediğimiz kitlenizin nasıl insanlardan oluştuğu, neleri yapmaktan hoşnut kaldıkları gibi konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. İçeriklerinize yapılan yorumlar ve canlı yayınlarınızdaki sorular üzerinden kitleyi anlayabilirsiniz.

 

İçeriklerinizde Çeşitli Araçları Kullanın

TikTok, videoları kendi başınıza kaydetmenize ve düzenlemenize olanak tanır. Temel olmasına rağmen uygulama içerisinde yerleşik video düzenleme araçlarına sahiptir. Sponsorlu TikTok gönderilerinizi daha çekici hale getirmek için diğer video araçları da kullanabilirsiniz. TikTok Analytics araçları ile profilinizi kıyaslayabilirsiniz.

 

İçerik Yayın Sıklığına Dikkat Edin

TikTok’ta tutarlı olmak, kişisel markalaşmanız ve dolayısıyla sponsor bulmak için oldukça önemlidir. TikTok kanalınızı büyütmek için günde en az bir kez gönderi paylaşmalısınız. Paylaşım sayısında üst limit yoktur. Ancak takipçilerinize her gün görünür olmanız beklenir. İçeriğin türüne göre ister günde 1-2 tane ister 10 tane paylaşım yapabilirsiniz. Önemli olan her gün aynı sıklıkta içeriği tüketicilerle buluşturmaktır. Paylaşım sıklığı, hem TikTok algoritması hem de takipçi beklentisi için çok önemlidir. Tutarlı bir gönderi programı oluşturmak, görünürlük kazanmanıza ve nihayetinde hedef kitlenizin hacmini artırmanıza yardımcı olacaktır. Paylaşımların aynı saatlerde gönderilmesi fayda sağlamaktadır.

 

Takipçilerle Etkileşimde Kalın

Ünlü TikTok içerik üreticileri, takipçileriyle düzenli olarak etkileşim kurar ve onlarla etkileşime girer. TikTok, izleyicilerle ve diğer üreticilerle etkileşim kurulabilmesi adına çok sayıda alternatif barındırır. Örneğin diğer içerik üreticileri ile “Duets” özelliğini kullanarak içerikler oluşturabilirsiniz. Onlar sizin takipçilerinize ulaşır, siz de onların takipçilerine ulaşırsınız.

Canlı yayınlarda takipçilerinizden soruların tamamını isimlerini vererek cevaplayabilirsiniz.

Videolarınıza gelen yorumları ister yorum olarak ister özel mesaj ile yanıtlayabilirsiniz. İnsanlar, influencerlar ile etkileşime girmeyi sever. Etkileşimde olduğunuzu gören takipçileriniz, sadece sizinle görüşebilmek adına yorum sayısını artıracaktır.

Bazı zamanlarda gelen yorumlardan ilham olarak kitlenizin istedikleri içerikleri üretebilirsiniz. Onların görüş ve önerilerini önemsediğinizi hissedeceklerdir.

Video içeriklerinizde belirli sorular sorarak veya takipçilerinizin katılımını sağlayarak da etkileşim elde edebilirsiniz. Örneğin, bir çekiliş düzenleyebilir ve yorum yapan herkesin çekilişe katılacağını belirtebilirsiniz.

 

Yeni Dinamikleri Uygulayın

TikTok, Mart 2022’de video süresini 10 dakikaya uzatacağını açıkladı. İçerik üreticilerinin yeni düzene ayak uydurması ve daha uzun video içerikleri hazırlaması fayda sağlayacaktır. Daha uzun süreli içeriklerde markaların mesajları sunabilmek adına daha çok zamana sahip olacaksınız.

Sponsorlu videolarınızın kurguları birbirinden farklı olabilir. İpuçları verdiğiniz, Nasıl Yapılır tarzı bilgi paylaştığınız, Sıkça Sorulan Soruları yanıtladığınız, Uygulamalı olarak gösterdiğiniz, Öncesi-Sonrası tarzında veya Deneyiminizden bahsettiğiniz türde farklı konseptler geliştirebilirsiniz.

 

TikTok Profilinizi Profesyonel Hale Getirin

Profil sayfanız, sponsor adaylarının en çok inceleyeceği sayfalardır. Amatör gözükmemek adına platformun sunduğu tüm imkanları kullanın. Profil fotoğrafınızı doğru belirleyin. Diğer sosyal medya kanallarınızı profilinize ekleyin. Varsa internet sitenizi/blogunuzu tıklanabilir bağlantı olarak ekleyin. İnsanların size daha rahat ulaşabilmeleri adına kullandığınız bir iş mail adresini (mümkünse Gmail, Hotmail olmamalı) ekleyin. Sponsorluklara açık olduğunuza dair ufak bir metin veya akılda kalıcı bir slogan da eklenebilir. Karakter sınırı bulunduğundan tümünü derleyerek hap şekilde kullanabilirsiniz.

 

Sponsor Adaylarını Doğru Belirleyin

Sadece sponsor almış olmak için markalarla anlaşmayın. Kişisel olarak kullanmayı tercih etmeyeceğiniz veya tasvip etmediğiniz markalarla çalışmayın. Oluşturduğunuz içeriklerle uyumsuz olan markalarla görüşmeyin. İtibarı düşük markalarla ortaklığa gitmeyin. Aksi her durum hem güvenilirliğinizin zedelenmesine yol açar hem de ilerleyen dönemdeki potansiyel sponsorlar ile olan iletişiminizi olumsuz olarak etkiler.

Sizinle aynı konularda içerik üreticileri takip ederek hangi markalarla anlaşmalar yaptıklarını inceleyin. Daha önceden TikTok mecrasını kullanan bir marka ile hiç kullanmayan bir markanın ikna olması arasında dağlar kadar fark vardır. Eğer bir marka daha önceden TikTok’a yatırım yapmamışsa, ikna etmeniz biraz daha zor olabilir. Sizinkine benzer içerik üreticilerine sponsor olan sektörleri ve markaları belirleyin. Önümüzdeki dönemler için onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Markalarda özellikle dijital pazarlama veya kurumsal iletişim pozisyonundaki profesyonellerle görüşebilirsiniz.

 

Sponsorluk Teklif Dokümanları Hazırlayın

Adına sponsorluk dosyası dediğimiz, marka çalışanlarının inceledikleri zaman hakkınızda bilgi sahibi olduğu, kitlenizin kimlerden oluştuğunu görebildiği, istatistiksel detaylara hakim olduğu, sponsorluk haklarınızı ve ilgili haklar karşılığında talep ettiğiniz bütçeyi görebildikleri, varsa geçmiş sponsorlarınıza hakim olacağı ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı teklifinizi hazırlamalısınız. Sponsorluk dosyanız sayesinde marka, neden onlarca TikTok içerik üreticisi ile çalışmak yerine sizi tercih etmesi gerektiğini ve sizi tercih ederse kazanabilecekleri faydaları değerlendirebilmektedir. İlgili dosyalar, RateCard veya Media Kit olarak da isimlendirilebilmektedir.

İstatistikleriniz arasında en çok izlenen sponsorlu (ve sponsorlu olmayan) içeriğinize ilişkin vaka çalışmaları yer alabilir. Son 10 gönderinizin izlenme, yorum, beğeni, paylaşım sayılarının ortalamaları olmazsa olmaz bir detaydır. Diğer sosyal medya profillerinizi de içerisinde barındırabilirsiniz.

Sponsorluk dosyanızın hazırlanması için bizimle sponsorlukdosyasi.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Sözleşme Konusunu Atlamayın

Bir marka ile sponsorluk çalışması yapacağınız netleştiğinde, sponsorluğun şartlarını net olarak belirlemeniz ve mümkünse sözleşme ile tasdik etmeniz gerekir. Sunduğunuz sponsorluk hakları karşılığında temin edeceğiniz ücret veya ürün-hizmetin ne olduğu, sözleşmenin süresi, gönderi sıklığı, içerik sayısı, kullanılacak hashtagin belirlenmesi ve ödemelerin ne sıklıkta alınacağı konusunda uzlaşı gerekir.

Ödemeler bir seferlik, haftalık veya aylık olabilir. Anlaşma kapsamına bağlı olarak 1000 görüntüleme başına da gerçekleşebilir. Satış ortaklığı söz konusu ile oranı belirlenmelidir. Sözleşme aşamasını avukatlar ile yürütmenizde fayda bulunmaktadır.

 

TikTok Ajansları İle Çalışabilirsiniz

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de çeşitli dijital ajanslar TikTok içerik üreticileri ile markaları bir araya getirebiliyor. Basit bir arama ile ilgili ajanslara erişebilirsiniz. TikTok ajansların hizmetini tecrübe etmediğinden herhangi birini öneremiyorum; her biri ile görüşüp konuya yaklaşımlarını değerlendirebilirsiniz.

Konu hakkında hizmet veren ajanslardan öne çıkanların isimlerini paylaşıyorum: Viral Nation, NeoReach, The Influencer Marketing Factory, Obviously, Heartbeat, Fanbytes, The Shelf, Audiencly, Engage Hub, HYPEFACTORY, Zorka.Agency, The Outloud Group, Stargazer, Upfluence Inc., SugarFree, Socially Powerful, Cremicro, CreatikAgency, SocialMedia One, PMYB, WeQ, Sociably, Digital Sukoon, Uplab, Make Honey

Hiçbir ajans, marka için yeterince faydalı değilseniz sizi markalara önermeyecektir. Onlar sadece aracılık hizmetini tam olarak yerine getirirler ve markalarla buluşmanızı kolaylaştırırlar. Sponsoru onlar değil, sizin içerikleriniz bulacak.

 

Özet Olarak

TikTok hayatımızdaki varlığını devam ettirecek. TikTok’a sıcak yaklaşmayan markaların da fikri değişecek. Markaların dijital pazarlama bütçelerinden pay almak istiyorsanız, markanın hedeflerine ulaşabilmesini kolaylaştırmalısınız.

Dikkat edilmesi gerekenler kısmında belirtmiş olduğum içerikler ile takipçilerinizle olan bağınızı kuvvetlendirerek sponsorların aday listesine dahil olabilirsiniz. Sponsorlara sunabileceğiniz hakları da netleştirdikten sonra hazırlanacak teklifiniz üzerinden anlaşmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

TikTok sponsorlukları kolay para kazanmanın bir yöntemi değildir. Diğer tüm sponsorluk faaliyetlerinde olduğu gibi emek yoğun çalışmanızı gerçekleştirdikten sonra karşılığını alabilirsiniz. En nihayetinde TikTok sponsorlukları bir influencer marketing çalışmasıdır.

Eğer markalarımız için yaratıcı içerikler üretebileceğinizi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

H. Alper Koç
Anasponsor Kurucu Ortağı