Her gün onlarca sponsorluk gerçekleşiyor. Kurumlar, rakiplerinden sıyrılabilmek ve sponsorluk avantajlarını elde edebilmek için daha üst seviyedeki sponsorlukları uygulamaya geçiyor. Kısaca pek çok kurum “Ya büyük oyna, ya da hiç oynama”tabirini benimsemiş durumda. Yazımda bu düşünceye sahip kurumlara alternatif öneriler sunmak istiyorum.

Büyük çaplı sponsorluklar, devasa projelerin nimetlerinden yararlanılacak ve avantaj sağlanılacak ise gerçekten çok etkilidir; Ancak, hedeflere ulaşmak ve amaçlarınıza yönelik iyi bir sonuç almak için yüksek maliyetli sponsorluklar yapmanıza gerek yok. Gerçekten!

Ayrıca, sırf büyük bir projede sponsor olabilmek için daha az hakka sahip olmak zorunda kalan kurumlar da var. Belli sebeplerden ötürü (bizlere genelde; bütçe, hedef kitlesi, strateji, politika, vb. sebepler söylenir) yapılan pazarlıklar sonucunda otomatikman alelade sonuçları kabulleniyorlar. Sponsorluk büyük projelerde adınızın geçmesi değildir. Sponsorluk, altın-gümüş-bronz gibi derecelerin sunduğu haklardan daha çok, sizin ne yaptığınızla ilgilidir.


Kategorilerle Sınırlı Kalmayın!

Küçük sponsorlukların, daha büyük çaplı olanlarla aşık atabilmesini çeşitli yollar ile sağlayabilirsiniz. En etkili yol ise kendi sponsorluğunuz için yaratıcılığınızı kullanacağınız tuzak pazarlama tekniklerini uygulamak olacaktır.


Kategoriler Sadece Bir Araçtır. Sonuçları Kısıtlamaz!

Eğer sponsorluğunuzu iyi seçtiyseniz,  sponsor olduğunuz proje veya etkinlik, hedef kitlenizin önemli bir kısmını kapsamış olacaktır. Daha büyük resme bakabilirseniz, bu kitleyi ve varlık kapsamını muhtemelen daha geniş tutabilirsiniz. Bu durumda büyük çoğunluğa ulaşmak için, size sponsorluk kategorilerinde sunulan haklarla sınırlı kalmayıp farklı uygulamaları hayata geçirmeniz gerekir. Bu farklı uygulamalar da daha önce belirttiğim gibi tuzak pazarlama yöntemleridir. Tuzak pazarlama tekniklerini kullandığınız bir sponsorluk ile dünyaları değiştirebilirsiniz 🙂

Eğer faaliyet alanınız çok niş yani kısıtlı/limitli bir hedef kitleye hitap etmiyorsa, çok daha büyük bir sponsor olarak faaliyet göstermek için ihtiyacınız olan bütün içeriklere bu yöntem ile ulaşabilirsiniz. Peki bu planı nasıl oluşturacaksınız?

Tuzak Pazarlamacısı Gibi Avantajlı Bir Plan Yapın

Tuzak pazarlama kimilerine göre bir fırsat kollamak, kendine pay çıkarmaktır. Kimse tuzağa düşürülmekten hoşlanmaz. Tüm bu olumsuzlara rağmen tuzak pazarlamanın albenisi olduğunu inkar edemeyiz. Tuzak pazarlama; akıllı, kapsayıcı, stratejik ve yasa dışı olmayan ve bir şekilde yapıldığında, cidden işe yarıyor. Sponsorluklarınız için yapmamız gereken şey de bu düşünceleri kendi faaliyetimiz için uygulamaya koymaktır.

Sponsorluk kararı alırken, kurumdaki en akıllı, en yaratıcı kişileri bir araya getirip ilk aşama olarak aşağıdakileri kendi aranızda tartışın:

 • Tuzak pazarlama nasıl çalışır – Tuzak pazarlama, hedeflere ulaşmak adına katılımcıların/taraftarların deneyimlerine değer katma ve onlar için bir “kazanç” yaratmakla ilgilidir. Sponsor olunmamasına rağmen organizasyona logo koyup sanki sponsormuş gibi davranmak ya da yasalardaki sınırları ne kadar zorlayabileceğinizle alakalı değildir.
 • Ulaşmaya çalıştığınız pazarlama hedefleri – Sponsorluk sayesinde değiştirmek istediğiniz algılar ve davranışların belirlenmesi.
 • Hedeflediğiniz pazar segmentleri – Sponsor olarak ulaşmak istediğiniz hedef pazar.

Burada amacımız tuzak pazarlama yapmak değil, sponsorluğumuz için tuzak pazarlama uygulamalarını gerçekleştirmek. Bu sebeple, henüz sponsorluğunuz için tuzak pazarlamayı kullanırken rakiplerinizin sponsorlukla neler yapıyor olduğunu belirlemenize gerek yoktur.
İkinci aşamada hissetmeniz gereken şey “bir sponsormuş gibi değil de bir tuzak pazarlamacısıymış gibi davranmak”. Yani hiçbir çıkar ve maddi kazanç sağlamayacaksınız. Artık, aşağıdaki adımları kendi işinizde uygulamak  üzere beyin fırtınası yapma zamanı:

 • Taraftar deneyimi ile ilgili en iyi şeyler nelerdir? En kötü şeyler nelerdir?Taraftar deneyimi, taraftar olmakla ilgili her şeyi içerir. Yani sadece bir stadyumda ya da organizasyonda logo konumlandırması yapmak veya reklam vermek yeterli değildir.
 • Hedef kitle, taraftar deneyiminden ne isterdi? Hedef kitlenin para, zaman vs. her şeyi olduğunu düşünerek karar verin. Hedefiniz, ulaşmaya çalıştığınız kişilerin akıllarına girmeye çalışmak. Düşündüğünüz şeyler, bulduğunuz fikirler gerçekçilikten uzak da olabilir. Mükemmel bir deneyim ne olabilir?
 • Markanızın temas noktaları nelerdir? İnsanların marka ile rastlaşması için gereken bütün yollar nelerdir?

Üstteki 3 madde ile sponsorluğumuzun ham maddelerini belirledik. Asıl beyin fırtınası şimdi başlıyor:

 • İyi şeyleri nasıl çoğaltırız, kötü şeyleri nasıl iyileştirebiliriz?
 • İsteklerini sağlayabilir miyiz? Eğer tamamen sağlayamazsak bile, buna yaklaşabilir miyiz?
 • Markanın temas noktalarını nasıl belirleyebilir ve bu çaprazda birleştirebiliriz?

Tüm fikirlerinizde kendi faydalarınızı geri planda tutmanız gerekiyor. Devamında fikirlerinizi bir araya getirerek kendinize şunları söyleyin: “Tamam, biz burada bazı fikirler elde ettik. Bu fikirleri kullanarak sponsor olduğumuzu ilan etmek içinyapabileceğimiz başka bir şey ya da geliştirebileceğimiz herhangi bir fikir var mı?

Yukarıda 3 adımda bahsettiklerim sürecin ilk kısmı. Eğer devamını istiyorsanız süreci birlikte yürütebiliriz veya eğitimlerimizi tercih edebilirsiniz. Bu konuda iletişime geçmek için tıklayınız.

 

Bütün Avantajların Hedef Kitlenin Fayda Sağladığına Emin Olun!

Tuzak pazarlama yöntemlerini sponsorluğunuz için kullandığınızda olumlu/olumsuz tepki çekebilirsiniz. Bu yöntemle sponsor olduğunuzda basının olumsuz eleştirilerinden veya kendi stratejinizden doğan bir öfke ile karşılaşmayacaksınız. Yine de büyük maliyetli sponsorlar, küçük bir sponsorluktan böyle büyük bir sonuç aldığınızı gördüklerinde iyice üzülebilirler. Daha sonra sizi kontrol altına almak adına, etkinlik sahiplerine baskı uygulayabilirler. Havada küçük bir kıskançlık kokusu yer edinir 🙂

Kurum olarak yanlış bir şey yapmadığınız halde böyle bir sorunla karşılaşırsanız izlemeniz gereken iki yolu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Bütün avantajlarınızın (ya da neredeyse bütün avantajlarınızın) hedef kitle için bir “kazanç” yarattığından emin olun. Eğer aktif bir şekilde taraftar deneyimini daha iyi hale getirirseniz, o zaman siz ve planlarınız sponsor olunanlar (hedef kitleniz) için değerli olur. Bu da sponsorluğunuza değer katar. Başka bir deyişle, “Kazan-Kazan-Kazan” ilişkisine uygun bir sponsorluk yapmış olursunuz. İlk kazan “sponsor”, ikinci kazan “sponsor edinen”, üçüncü kazan ise “taraftarlardır”.
 • Sponsor edinenden / etkinlik sahiplerinden gelen her türlü istek ve talebe karşılık olarak; uygulamalarınızla herkese fayda sağladığınızı belirtin. Eğer büyük sponsorların danışmanları sizlere ulaşırsa, onlarla birlikte neler yapabileceğinizi önermeyi tercih edebilirsiniz. Sponsorluğunuzu kısıtlamak yerine onların gücünden faydalanmak daha iyi bir stratejidir.

Eğer Sözleşme Varsa, İhlal Etmeyin!

Bunların herhangi birisini yapmadan önce, sözleşmeyi okuduğunuzdan ve ihlal edemeyeceğiniz özel kuralların farkında olduğunuzdan emin olun. Bu kural her sektör için geçerlidir. Türkiye’de en çok tercih edilen sponsorluk sektörünün spor olduğunu bilerek bir örnek vermek gerekirse; profesyonel spor takımları, takımın coğrafi alanının dışında herhangi bir tanıtım yapılmasını yasaklar. Ancak sosyal medya coğrafi alanın dışında kaldığından alternatif mecra olarak değerlendirilebilir.

Sözleşmede avantajlarınızı kısıtlayan her maddenin farkında olun. Aynı zamanda iyi bir sonuç alabilmek için çok fazla yol olduğunu da hatırlayın.


Sadece İhtiyacınız Olan Faydalar İçin Pazarlık Yapın

Eğer çok yüksek maliyetlere katlanmak istemiyor; ancak belli bir etkinliğe/organizasyona/takıma sponsor olmak istiyorsanız, pazarlık yapmadan önce avantaj planınızı hazırlayın. Böylece size sunulan haklar üzerinden değil; sadece ihtiyacınız olan haklar için pazarlık yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olandan daha fazla logo konumlandırması ya da ücretsiz bilet hakkı için pazarlık yapmayın. Bunun yerine size avantaj sağlayacak, çoklu seçenekler sunan faydaları hedefleyin. Sponsor olan kurumların isteyebilecekleri ile ilgili de bir yazı yayınlayacağım.


Sonuç Olarak

Küçük sponsorluklardan büyük sonuçlar almak istiyorsanız, tuzak pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Fark yaratmayan, hedeflere ulaşamayan, sponsor olarak kazancınızın ne olduğunu bilemediğiniz, sonuçları ölçemediğiniz kısaca zaman ve para kaybı olan sponsorlukları gerçekleştirmek istemezsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

H. Alper Koç
Anasponsor Kurucu Ortağı

Güncelleme: 15.12.2021

Bizimle iletişime geçin!