Karşıyaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu, eski Başkan Ali Erten döneminde yapılan bir sponsorluk anlaşmasında yer alan şartların yerine getirilmemesi üzerine yaşanan sıkıntılarla ilgili bir açıklama yayınladı.

 Kulüpten yapılan o açıklama şöyle;

Karşıyaka’mız, önceki başkan Sayın Ali Erten’in imza attığı bir reklam sözleşmesi sonrasında, sözleşme gereklerinin yerine getirilmemesi dolayısıyla ciddi bir sorunla karşı karşıya durumdadır. Sayın Ali Erten, Yücesoy İnşaat adlı firmayla, 9 Kasım 2015 tarihinde Basketbol Baş Antrenörümüz Ufuk Sarıca, teknik heyet ve oyuncuların firmanın reklamlarında yer almaları konusunda bir sözleşme imzalamıştır. Gerek geçen dönemin basketbol şube yönetiminin, gerek hukuk kurulunun, gerek birçok yöneticinin, gerekse de Baş Antrenörümüz Ufuk Sarıca’nın o dönem böyle bir anlaşmadan haberi yoktur. Daha önemlisi, Ufuk Sarıca ve oyuncuların sezon başında imzaladıkları sözleşmelerinde, yer alacakları reklamlardan kulübün gelir elde etmesi yönünde bir madde bulunmamaktadır. Sayın Ali Erten ve Yücesoy İnşaat firması arasında imzalanan sözleşmede basketbol Baş Antrenörümüz ve takımımız için herhangi bir bütçe ayrılmamıştır. Bu nedenlerle ve bu işleme müdahale edebilecek birçok yöneticinin de konudan haberdar edilmemesi nedenleriyle Aralık ayında, eski başkan halen görevdeyken kulübümüz tarafından yerine getirilmesi gereken anlaşma şartları yerine getirilememiştir. Söz konusu firma 27 Ocak tarihinde kulübümüze ihtarname çekip 7 iş günü içerisinde sözleşme şartları yerine getirilmediği takdirde ödemelerin iadesini talep etmiş, uğradığı zararın maddi-manevi tazmini için kulübümüz aleyhine dava açacağını duyurmuştur. Yönetimimiz konu ile ilgili görüşmelere derhal başlamış ve ilerleme kaydetmiştir. Sorunun çözüleceğine ilişkin cevabı yazıda ilgili şirkete gönderilmiştir. Konu hali hazırda Yönetimimizin yakın takibindedir.

Karşıyaka’mız, 2012-13 sezonu sonrası da benzer bir durumla karşılaşmıştır. O dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi onay vermemesine ve bunu aylar önceden kulübümüze bildirmesine rağmen dönemin yönetimi, bir reklam firmasıyla 9 Nisan 2013’te Yalı Caddesi’ndeki Yelken Tesisleri’nin ön ve yan tarafındaki tel örgüler için 5 yıllık ‘Reklam Yeri Kiralama ve Kullanma Tadil Sözleşmesi’ imzalamıştır. Reklam panoları montaj çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellenen söz konusu şirket, kulübümüze ödediği paraları faiziyle birlikte talep ederek o dönem ayrıca tazminat davası açmıştır. Dava sonucunda kulübümüzün reklam panosu konulamayacağını bildiği alanı kiralamakla kötü niyetli davrandığına karar verilmiştir. Karşıyaka’mız, firmadan alınan bedeli yasal faizleri, yargılama masrafları, vekalet ücreti ve harçla birlikte geri ödemeye mahkum edilmiştir. Dosya hali hazırda Yargıtay’da temyiz aşamasındadır.

Mali sıkıntılarla, transfer yasaklarıyla, icra dosyalarıyla, davalarla mücadele ederken, ayakta kalıp 104 yıllık şanlı tarihimize yakışır şekilde mücadele etmeye çalıştığımız  ve adını Kurtuluş Savaşı koyduğumuz bu dönemde, bu konuları da camiamızla paylaşmayı görev biliriz.”

 

Anasponsor der ki bizle çalışsalardı tüm bunlar başlarına gelmezdi 🙂

Paylaşmak ister misiniz?