Spora yapılan yatırımlar artarak büyümeye devam ediyor. Dünya genelinde en çok sponsorluk yapan firmalar arasında THY, Ülker gibi önemli markalar yer alıyor. Sponsorluk yarışına artık  gayrimenkul firmaları da dahil oldu. NEF ve Tahincioğlu, bu konuda başı çeken isimlerden oldu.

Global ekonominin içinde marka imajlarını güçlendirmek, dünyaya açılmak isteyen şirketler için spor sponsorlukları, pazarlama iletişimi stratejilerinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Dünya Kupası’ndan Şampiyonlar Ligi’ne NBA’den olimpiyatlara kadar pek çok organizasyonda takımlar ve sporcular kadar markalar da yarışıyor.
Capital Dergisi’nin ekinde yer alan habere göre; Türkiye de bu trendin dışında kalmıyor. Gerek yurt içinde büyüyen ve artan organizasyonlar gerek dünyaya açılan Türk şirketleri sayesinde spor ekonomisi büyük bir hızla gelişiyor. Türkiye’de spor endüstrisinin büyüklüğü yaklaşık 1,6 milyar dolara ulaşmış durumda. Spor sponsorlukları bu hacmin yüzde 25’ini oluşturuyor.
Dünyada en çok spor sponsorluğu yapan sektörler olarak otomotiv, finans, hızlı tüketim ürünleri, enerji, iletişim, ulaşım ve elektronik ilk saralarda yer alıyor. Türkiye’de ise hızlı tüketim ürünleri ve finans ilk sırada. Spora en çok yatırım yapan şirketler arasında ise THY, İddia, Ülker, P&G, Vodafone ve Turkcell’i sıralamak mümkün.
Spora yatırıma yeni yeni başlayan sektörlerden biri inşaat. Geçtiğimiz sezon Türkiye’nin en köklü futbol takımlarından Galatasaray Kulübü’nün ana sponsoru olan Nef, nisan ayında ise FC Barcelona’nın bölgesel resmi sponsoru ve tek gayrimenkul sponsoru oldu. Bu iki sponsorluk için satış ve pazarlama bütçesinin yüzde 15’ini ayırmış durumda şirket.

Tahincioğlu ise Basketbol Süper Ligi’ne 3 yıllığına isim sponsoru oldu. Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, sporla iç içe olmanın markaya dinamizm katacağını düşünüyor. Sponsorluğun markanın bilinirliğine ve itibarına olumlu katkıda bulunduğuna inanan Tahincioğlu, önümüzdeki dönemde spora verecekleri desteklerin devam edeceğinin de altını çiziyor.


Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂