Sadece sponsorluk konusunda hizmet veren Türkiye’nin ilk 360° sponsorluk ajansı Anasponsor olarak blogumuzdan sponsorluk odaklı yazılar, rehberler, infografikler hazırlıyor ve haftanın sponsorluk gelişmelerini derliyoruz. Hem sponsor arayanlara hem de sponsor olanlara yönelik değerli kaynakları ücretsiz olarak sağlıyoruz. Aynı zamanda odağında sponsorluk olan kitaplar yazıyor ve eğitimler veriyoruz. Yıllar geçtikçe blog içerisinde yer alan özgün içeriklerimizin arttığını ve bazı eşsiz kaynaklara erişimin zorlaştığını fark ettik. Tüm içeriklerimize tek bir sayfadan ulaşılabilmenizi sağlamak adına bu sayfayı hazırladık.

Konu başlıklarına göre sıraladığımız içeriklerimizi aşağıdan inceleyebilirsiniz:

 • Sponsorluk Sözlüğü
 • Sponsorluk Rehberlerimiz
 • Sponsor Arayanlara Yönelik Yazılarımız
 • Sponsor Olanlara Yönelik Yazılarımız
 • Sponsorluk İnfografiklerimiz
 • Sponsorluk Odaklı Kitaplarımız
 • Sponsorluk Eğitimlerimiz
 • Önemli Sponsorluk Haberleri
 • Anasponsor Hakkında

 

Sponsorluk Sözlüğü

Ücretsiz PDF olarak indirilebilecek “Sponsorluk Terimleri Sözlüğü” kitabı, sponsorlukla ilgili terimleri anlamak ve kullanmak isteyenler için sponsorluk faaliyetleri sırasında karşılaşılan 600’den fazla terimi açıklayan 100 sayfa uzunluğundaki değerli bir kaynaktır. İçerisinde genel sponsorluk terimleri, sponsorluk hakları ve kategorilerinin tanımları ile birlikte pazarlama terimleri yer almaktadır.

Sponsorluk Terimleri Sözlüğü’ne erişmek ve indirmek için tıklayınız.

 

Sponsorluk Rehberlerimiz

Bugüne dek binlerce kez indiren ve sponsorluk algısına olumlu yönde tesir eden rehberlerimiz her zaman herkesin erişimine açık olarak ücretsiz şekilde sunulmaktadır. Rehberler arasında öne çıkanlar sponsorluk dosyası örnekleridir.

 • Sponsorluk Dosyası Hazırlama Rehberi

Genel olarak her projeye uygun bir içeriktir. Kurumların en çok nelere dikkat ettiklerini ve hangi konular ile ilgilendiklerini öğrenebilir, dosya içeriklerinde olması ve olmaması gerekenleri anlayabilir ve tasarım olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğini kavrayabilirsiniz.

Örnek Sponsorluk Dosyası Rehberi’ni PDF olarak indirmek için tıklayınız.

 

 • Film Projeleri İçin Sponsorluk Dosyası Rehberi

Uzun metraj sinema filmi projeleri için özelleştirilen bir sponsorluk dosyası rehberidir. Film projelerinin sponsorluk tekliflerini hazırlarken markaların ikna olmasını sağlamak üzere nelere yer verilmesi gerektiği işlenmiştir.

Örnek Film Sponsorluk Dosyası Rehberi’ni PDF olarak indirmek için tıklayınız.

İlgili ve Önemli Yazı – Sinema Filmine Nasıl Sponsor Bulunur?

 

 • Bireysel Sporcular için Sponsorluk Dosyası Rehberi

Sporcular, sponsor arama çalışmalarında markaların neden bir başka sporcuya değil de kendilerine sponsor olmaları gerektiğini ve markanın sponsor olması durumunda onlara sağlayacakları faydaları tarif eden sponsorluk dosyalarına sahip olmalıdır. İlgili rehber, her seviyedeki sporcu için özelleştirilmiştir.

Örnek Sporcu Sponsorluk Dosyası Rehberi’ni PDF olarak indirmek için tıklayınız.

 

 • Medya ve Pazarlama Planı Hazırlama Rehberi

Markaların, projenin tanıtım ve duyuru faaliyetlerinden nasıl faydalanacağını tarif etmek üzere sponsorluk dosyası içerisinde veya harici bir dosya olarak hazırlanması gereken medya planı dosyasının nasıl hazırlanması gerektiği, hangi mecraların nasıl kullanılabileceğinin tarif edildiği kapsamlı bir rehberdir.

Medya ve Pazarlama Planı Hazırlama Rehberi’ni PDF olarak indirmek için tıklayınız.

 

 • Müzisyenler İçin Sponsorluk Rehberi

Şarkıcılar, müzisyenler ve sanatçılar için hazırlanmış rehberde nasıl sponsor bulunacağını, sponsorluk için hangi çalışmaların yapılması gerektiğini, sanatçı sponsorluk dosyalarının nasıl hazırlanacağını, müzisyenlerin markalara sunabileceği sponsorluk haklarını ve daha fazlasını tarif ettik.

Müzisyenler Nasıl Sponsor Bulur? Müzik Sektöründe Sponsorluk Rehberi

 

 • YouTube Sponsorluk Rehberi

YouTube kanalınıza sponsor bulmak istiyorsanız rehberimizi incelemenizi tavsiye ederiz. İçerisinde YouTube özelinde uygulanabilecek sponsorluk haklarından, hangi markaların sponsor olabileceğine, YouTube kanallarının sponsorluk dosyalarından, kanalınız için markalardan ne kadar bütçe talep etmeniz gerektiğine kadar ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

YouTube Sponsorluk Nasıl Bulunur? [Kapsamlı Rehber]

Barış Özcan ile YouTube Sponsorlukları Röportajı

 

 • Twitch Sponsorluk Rehberi

Twitch yayıncıları için hazırladığımız rehber canlı yayın odaklı sosyal platformlardaki yayınların nasıl sponsor bulabileceğini tarif ediyor. İzleyicilerin sponsorluğa etkisi, Twitch sponsorluk dosyası, uygulanabilecek sponsorluk hakları ve sponsorlarla nasıl iletişime geçilmesi gerektiği gibi konular yalın dilde adım adım açıklanıyor.

Twitch Sponsorluk Nedir? Twitch’te Nasıl Sponsor Bulunur? [Kapsamlı Rehber]

 

 • TikTok Sponsorluk Rehberi

TikTok içerik üreticilerinin hangi adımları izleyerek sponsor bulabilecekleri rehberimizde işlendi. TikTok’ta Sponsor Bulmak İçin Kaç Takipçiye Sahip Olmanız Gerekir? TikTok’ta Markalara Sunabileceğiniz Sponsorluk Hakları Nelerdir? TikTok Sponsorluğu için Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir? Tüm soruların yanıtlarına rehberimizden erişebilirsiniz.

TikTok Sponsorluk Nedir? TikTok’ta Sponsor Bulma [Kapsamlı Rehber]

 

 • Podcast Sponsorluk Rehberi

Kullanımı yaygınlaşan Podcast’ler için sponsorluk hakkında baştan sona detaylı bilgi rehberimizde.  Podcast Sponsorluğu İçin Talep Edilecek Bütçe Nasıl Belirlenir? Podcast Sponsorluk Dosyasında Neler Olmalıdır? Podcast Sponsorluk Raporu Nasıl Hazırlanır? Merak etmeyin, daha fazla sorunun cevabına rehberden erişebilirsiniz.

Podcast Sponsorlukları Nedir? Nasıl Bulunur? [Kapsamlı Rehber]

 

Sponsor Arayanlara Yönelik Yazılarımız

Sponsor bulmak isteyen proje sahiplerinin her zaman yanındayız. Sponsor bulma stratejilerinden başlayarak neredeyse tüm konular için özgün, detaylı ve anlaşılır yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Eğer sponsor bulma hizmetimiz hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki liste güncellenmektedir. İlgilendiğiniz konu başlığına tıklayarak ilgili yazıya erişebilirsiniz.

 

Sponsor Olanlara Yönelik Yazılarımız

Markalar başımızın tacıdır. Sponsor olan kurumların sponsorluk faaliyetlerinden elde ettikleri verimi artırmak adına çok sayıda önemli yazımız bulunuyor. Bilgilerinizi tazelemek veya sponsorluk konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilgilendiğiniz konu başlığını inceleyebilirsiniz. Eğer markalara yönelik sponsorluk hizmetimiz hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki liste güncellenmektedir. Önemlerine göre sıralanmıştır.

 

 

Sponsorluk İnfografiklerimiz

İnfografik kullanımını çok seviyoruz. Sponsorlukla ilgili önemli konuları ve verileri grafikler, şemalar ve görseller aracılığıyla özetlediğimiz ve halka açık olarak paylaştığımız infografiklerimizi üç ana başlıkta derledik.

 • Süper Lig Sponsorluk İnfografikleri

2016’dan beri her yıl Süper Lig ve Süper Lig’de mücadele eden kulüplerin sponsorluklarını analiz ediyoruz ve bu verileri infografikler halinde sunuyoruz. İnfografiklerde; toplam sponsorluk sayısı, sponsor olan farklı kurum sayısı, takımların sponsorluk sayılarının karşılaştırılması, sponsor olan markaların sektörleri, şirket olan kulüp sayısı, isim sponsoru olan takımlar, stadyum isim sponsoru olan takımlar ve takımların mevcut sponsorları hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Bazı yıllarda forma üzeri sponsorları ve forma tedarik sponsorluklarını ayrıca işliyoruz.

 1. 2023-2024 Trendyol Süper Lig Detaylı Sponsorluk İnfografiği
 2. 2022-2023 Spor Toto Süper Lig Detaylı Sponsorluk İnfografiği
 3. 2021-2022 Süper Lig Detaylı Sponsorluk İnfografiği
 4. 2020-2021 Süper Lig Detaylı Sponsorluk İnfografiği
 5. 2019-2020 Süper Lig Detaylı Sponsorluk İnfografiği
 6. 2018-2019 Spor Toto Süper Lig Detaylı Sponsorluk İnfografiği
 7. 2017-2018 Süper Lig Detaylı Sponsorluk İnfografiği
 8. 2016-2017 Spor Toto Süper Lig Sponsorluk İnfografiği

 

 • Yerli Yapım Film Sponsorlukları İnfografikleri

2017’den beri her ocak ayında, ilgili yıl içerisinde vizyona giren ve vizyonda olan yerli sinema filmlerinin sponsorluklarını ve ürün yerleştirmelerini analiz ediyoruz. İnfografikte; yerli film sayısı, vizyonda kalma süreleri, film süreleri, salon sayıları, filmlerin tür istatistikleri, sosyal medya kullanımları, fragman performansları, dağıtımcı firma verileri, film vizyon tarihleri, film gişe verileri, sponsorlukları, sponsoru olan filmlerin kıyaslaması ve sponsor olan markalar hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

 1. 2023 Yılı Yerli Film Sponsorlukları İnfografiği
 2. 2022 Yılı Yerli Film Sponsorlukları İnfografiği
 3. 2020 – 2021 Yılları Yerli Film Sponsorlukları İnfografiği
 4. 2019 Yılı Yerli Film Sponsorlukları İnfografiği
 5. 2018 Yılı Yerli Film Sponsorlukları İnfografiği
 6. 2017 Yılı Yerli Film Sponsorlukları İnfografiği

 

 • Sponsorluk Odaklı Genel İnfografikler ve İncelemeler

Odağında sponsorluk olan farklı infografik çalışmalarımız da bulunuyor. Ayrıca markalardan gelen talep doğrultusunda özgün sektörel sponsorluk infografikleri de hazırlamaktadır. Aşağıda halka açık olarak paylaştığımız diğer infografikleri görebilirsiniz.

 1. Kurumların Sponsor Olma Amaçları İnfografiği
 2. 2017-2018 Premier Lig – Forma Göğüs Sponsorlukları İnfografiği
 3. Detaylı İnceleme – 2022 FIFA Dünya Kupası Katar Sponsorluk Analizi 
 4. Detaylı İnceleme – EURO 2020 Sponsorları ve Ronaldo Olayı
 5. Detaylı İnceleme – 2014 Dünya Kupası
 6. Türkiye’de Sponsorluk 2014 

 

Sponsorluk Odaklı Kitaplarımız

Anasponsor kurucu ortağı H. Alper Koç’un yazdığı iki sponsorluk kitabı bulunmaktadır.

 • Film Sponsorlukları

Sinema filmi, TV-platform filmi, dizi film, belgesel film ve animasyon film projeleri için sponsor bulma kılavuzu olarak tanımlanan kitap, 294 sayfalık içeriği ile film endüstrisine özel olarak hazırlanmıştır.  Türkiye şartları için pratik çözümlerle dolu, nokta atışı yaklaşımlara yer veren, ürün yerleştirme konusunu detaylandıran ve istatistiksel verilere dayanan bir başucu kitabıdır.

Film Sponsorlukları kitabını satın almak için tıklayınız. (Kitapyurdu)

 

 • Bireysel Sporcu Sponsorlukları

Bireysel sporcuların sponsor arama çalışmalarında uygulaması gereken tüm adımların detaylı olarak işlendiği sade bir kitaptır. 448 sayfalık eserde amatör veya profesyonel olarak sporla ilgilenen sporcuların sponsorluk öncesi, sırası ve sonrasında neler yapması gerektiği tarif edilmiştir. Sporcular için sponsor bulma kılavuzu olarak nitelendirilebilir. Ayrıca kitabın İngilizcesi versiyonu ve ebook hali de bulunmaktadır.

Bireysel Sporcu Sponsorlukları kitabını satın almak için tıklayınız. (Kitapyurdu)

Sponsorship for Athletes – How to Become a Sponsored Athlete?: Comprehensive Guide to Securing Athlete Sponsorship (Amazon)

 

Sponsorluk Eğitimlerimiz

2015 yılından beri hem sponsor olanlara hem de sponsor arayanlara yönelik yüz yüze ve online sponsorluk eğitimleri vermekteyiz.Eğitimlerimiz, katılımcılara sponsorluk alanında kapsamlı bilgi ve beceriler kazandırmayı hedeflemektedir.

 • Sponsor Arayanlara Yönelik Sponsorluk Eğitimleri

“Sponsor Bulma Teknikleri” eğitimi, 2015 yılından bu yana her ayın üçüncü perşembesi fiziki olarak en fazla 3 kişinin katılımı ile 3-4 saat uzunluğunda gerçekleştirdiğimiz bir eğitimdir. Herkesin kavraması adına kişi sayısı sınırlı tutulur. Bu eğitim ile sponsorluk konusunda bilmediklerinizi öğrenebilir, yanlışlarınızın farkına varabilir ve Türkiye’deki markaların sponsorluğa bakış açılarını keşfedebilirsiniz. Eğitim sonrasında sponsorluk danışmanlığı da verilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

2022 yılında ise “Sponsor Bulma Teknikleri” eğitiminin kapsamını çok daha genişleterek Udemy platformu üzerinden online erişime açtık. Toplamda 7 saat uzunluğundaki eğitimimiz her yıl güncellenmektedir. Eğitime bir defa sahip olduğunuzda ömür boyu erişebilirsiniz.  Udemy’deki eğitimin içeriğini öğrenmek ve 30 dakikalık halka açık videoyu izlemek için tıklayınız.

Ayrıca yine Udemy’de “YouTube Kanalına Nasıl Sponsor Bulunur? (Püf Noktalar)” başlıklı sadece YouTube kanalları için hazırlanmış ayrı bir eğitimimizde bulunmaktadır. İlgili eğitim, YouTube sponsorluk rehberimizin derlenmesi ile hazırlanmıştır. İlgileniyorsanız buradan detaylarına erişebilirsiniz.

 

 • Kurumlara Özel Sponsorluk Eğitimi

IEG Sponsorship güvencesi ile hazırlanan kurumsal sponsorluk eğitimlerinde 17 konu başlığı bulunur. Her konu uzmanlık alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Kurumların ihtiyaçlarına göre özelleştirilmektedir. u eğitimlerde, kurumun hedeflerine uygun sponsorluk projeleri oluşturma, etkin sponsorluk yönetimi ve takip süreçlerini ele alıyoruz. Ayrıca, sponsorluk verimliliğini artırmak için ölçümleme ve analiz yöntemlerini de paylaşıyoruz. Detaylarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Önemli Sponsorluk Haberleri

Anasponsor olarak 2015 yılından beri haftalık olarak öne çıkan sponsorluk haberlerini sizlerle “Haftanın Sponsorluk Gelişmeleri” adı altında buluşturuyoruz. Sponsorluk alanında önemli gelişmeleri takip etmenize yardımcı olmayı hedefliyoruz. Her hafta yayınladığımız haberlerde, çeşitli sektörlerden sponsorluk anlaşmaları, etkinlikler, marka ortaklıkları ve diğer ilgili konularla ilgili güncel bilgileri sunuyoruz. Sizleri sponsorluk dünyasındaki en yeni trendler, yenilikler ve işbirlikleriyle güncel tutmaya devam ediyoruz. Yürüttüğümüz en uzun soluklu projemizin çok önemli bir tarihsel veri olduğuna inanıyoruz.

En Güncel Haftanın Sponsorluk Gelişmeleri için tıklayınız.

 

 

Anasponsor Hakkında

Anasponsor, sponsor arayanlarla sponsor olmak isteyenleri bir araya getirir. Her iki tarafa da çeşitli hizmetler sunar.

Kurumlara Yönelik Hizmetler:
Sponsorluk Yönetimi – İhtiyaca uygun olarak A’dan Z’ye tüm sponsorluk sürecinin yönetimidir.
Proje Değerlendirme – Projelerin fiyat/performans bazlı ön değerlendirilmesi ve alternatif öneriler.
Sponsorluk Raporu – Teknolojik MİS Modeli ile sponsorluk yatırımının geri dönüşünü ölçer.
Rakip Sponsorluk Analizi – Rakiplerin sponsorluk çalışmalarının değerlendirilip raporlanmasıdır.
Sektörel İnfografikler – Her çeyreğe özel sektörel sponsorluk infografikleri hazırlanır.
Form Yönetimi – Sponsorluk başvuru formlarının verimliliğini %15’e kadar arttırır.

Sponsor Arayanlara Yönelik Hizmetler:
Sponsorluk Yönetimi – Proje / Etkinlik sponsor bulma hizmetidir.
Sponsorluk Dosyası – Türkiye’nin en iyi sponsorluk dosyaları 5 ana başlık ile hazırlanır.
İletişim Çalışmaları – Projeler özelinde geleneksel ve dijital iletişim çalışmalarıdır.

 

Aklınızda bir soru mu var?

Bizimle iletişime geçin!