Ekonomist dergisi yazarı Fatoş Bozkuş’un haberini sizler için paylaşıyoruz. Geçen yıl Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’na sponsor olan Avon, üç yıllık bu anlaşma kapsamında iletişim çalışmalarına başladı. Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül, bu sponsorluk kapsamında farklı projeler üzerinde çalışmayı sürdürdüklerini belirtti.

Dünyada kadın futbolculara olan desteğini artıran Avon, önce İngiltere Avon olarak, Liverpool Kadın Futbol Takımı’na sponsor oldu. Geçen yılın sonunda ise kadına yakışmaz denen alanlarda kadınları destekleme kararı alan Avon Türkiye, Beşiktaş Kadın Futbol Takımı ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Bu sponsorluk anlaşması üç yıllık bir dönemi kapsıyor. Mart ayında bu desteği pekiştirmek adına bir reklam kampanyası da hazırlandı. Hem kadına biçilen roller hem de güzel algısı eleştirilerek, hayallerinin peşinden giden kadınlara her şeyin yakışacağı ‘Yakışır Sana’ kampanyasıyla duyuruldu.

Toplumdaki futbolun kadına yakışmadığı algısını değiştirmek istediklerini söyleyen Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül, Türkiye’deki ilk kadın futbol takımı sponsoru olduklarını da belirtti.

Mart ayında Avon Türkiye çalışanlarından oluşan bir takım da kurduklarını ifade eden Gül, Avon temsilcisi kadınları da içine alarak bu sponsorlukları daha da genişletecekleri üzerinde duruyor.

Orkun Gül, KSS projeleriyle etrafı örülecek bu sponsorluk çalışmasının iletişimini yıl içinde sürdüreceklerini söylüyor. Gül, konuşmasını şöyle sürdürüyor:Ipsos ile her yıl ‘Kadınları Anlama Kılavuzu’ hazırlamak üzere bir araştırma yapıyoruz. Bu araştırma kadınların hayata bakışı ve yaşamı ile ilgili pek çok bilgiyi barındırıyor. Örneğin, bu yıl kadınları en çok etkileyen siyasi olayları sorduk. Dokuz gelişmenin kendilerini etkilediğini söyleyen kadınlar, iki sportif başarıyı ilk beş içinde saydı. Bunlardan biri Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı’nın Avrupa Şampiyonu olması, diğeri ise Ampute Futbol Takımı’nın Avrupa Şampiyonu olmasıydı. Ayrıca araştırmaya katılan kadınların yüzde 13’ünün fırsat verilse futbol oynamak istediğini gördük. Kadınlar da erkeklerin daha iyi futbol oynadığını düşünüyor. Ama çok iyi futbol oynayan kadınlar var. Bu başarılı kadınları destekliyoruz. Çünkü onlar önemli rol modeller.”

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂