İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs Pazar akşamı gerçekleştirilecek açılış töreni ve konseriyle başlıyor.

İstanbul Müzik Festivali, “Kültürel Manzaralar” temasıyla 29 Haziran tarihine kadar aralarında Yuri Bashmet, Fazıl Say, Gidon Kremer, Yuja Wang, Magdalena Kozená, Emmanuelle Haïm ve festivalin bu yılki Yerleşik Konuk Orkestrası  Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’in de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 12 farklı mekânında ağırlayacak.

43. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs Pazar akşamı saat 20.00’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak Açılış Töreni ve Konseri ile başlıyor.

Törende, çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci ile değerli emekleri nedeniyle Prof. Filiz Ali’ye İstanbul Müzik Festivali’nin Onur Ödülü takdim edilecek.

Prof. Filiz Ali’nin kurucusu olduğu Ayvalık Ululararası Müzik Akademisi Festival Orkestrası (AIMA) da festival kapsamında 6 Haziran Cumartesi akşamı 20.30’da Sent Antuan Kilisesi’nde bir konser verecek.

Törenin ardından İstanbul Müzik Festivali, Hasan Niyazi Tura’nın festival tarafından sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeriyle açılacak.

Hasan Niyazi Tura’nın Çanakkale Savaşı’nın 100. yılına ithafen, Çanakkale gazisi dedesi anısına yazdığı Şehidin Türküsü adlı eserini şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve tenor Serkan Bodur birlikte seslendirecek.

Orkestra daha sonra, yurtdışındaki pek çok yarışmadan ödüllerle dönen 18 yaşındaki genç piyanist Can Çakmur’a eşlik ederek Shostakovich’in 2. Piyano Konçertosu eserini icra edecek.

Konserin sonunda ise festivalin temasına atıfta bulunan Mussorgsky’nin Bir Sergiden Tabloları yine BİFO aracılığıyla dinleyicilerle buluşacak. Festivalin bu özel açılış gecesini izlemek isteyen müzikseverler biletlerini Biletix ve İKSV’den alabilir.

43. İstanbul Müzik Festivali’nin ödül töreni ve açılış konseri, İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone’un desteğiyle saat 20.00’dan itibaren muzik.iksv.org/tr ile vodafone.com.tr/red adresleri üzerinden de izlenebilecek.

 

Kaynak: Cnnturk